Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-04-30 | Geodezja, Prawo

Wiemy już, kiedy wejdzie w życie nowelizacja prawa geodezyjnego

Dziś w Dzienniku Ustaw (poz. 782) opublikowano nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadzającą zmiany m.in. w zakresie wykonywania prac geodezyjnych, aktualizacji EGiB, planowania przestrzennego czy uwalniania danych PZGiK.


Ilustracja: Wiemy już, kiedy wejdzie w życie nowelizacja prawa geodezyjnego

Oznacza to, że zdecydowana większość tych przepisów wejdzie w życie po trzech miesiącach, a więc 31 lipca. Inne vacatio legis przewidziano dla przepisu wprowadzającego obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Z kolei przepisy dotyczące zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego wejdą w życie po 6 miesiącach (zatem 31 października), przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów 2 lata (a więc do końca października 2022 roku).

Co zmieni nowelizacja?

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK (wyniesie minimum 100 zł), wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu.

Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

19 miesięcy wykuwania przepisów

Prace legislacyjne nad ustawą trwały blisko półtora roku. We wrześniu 2018 r. nowelizacja Pgik została wpisana do prac legislacyjnych rządu, pełną treść projektu opublikowano w kwietniu 2019 r., a wersję po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych poznaliśmy na początku czerwca. W grudniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, a Sejm uchwalił ustawę bez większych zmian 13 lutego. Kilkanaście poprawek do nowelizacji złożyli wprawdzie senatorowie, jednak Sejm przyjął tylko jedną z nich. Prace legislacyjne zwieńczył podpis prezydenta Andrzeja Dudy złożony pod ustawą 20 kwietnia.

Branża za, a nawet przeciw

Opinie organizacji geodezyjnych o nowych przepisach są mieszane. Stowarzyszenie Geodetów Polskich podkreśla, że w powszechnej opinii proponowane zmiany są niezwykle potrzebne i należy je traktować jako początek długiego procesu zmian. Geodezyjna Izba Gospodarcza krytykowała przede wszystkim uzależnienie ryczałtu za materiały PZGiK wyłącznie od powierzchni obszaru objętego pracą geodezyjną. W ocenie tej organizacji będzie to rodziło sprzeczne interpretacje i może doprowadzić do znaczącego wzrostu cen niektórych usług geodezyjnych. Polska Geodezja Komercyjna zwracała z kolei uwagę na zniesienie obowiązku zgłaszania prac polegających na aktualizacji BDOT10k. Zdaniem tej organizacji może to spowodować odpływ zleceń dla firm geodezyjnych oraz pogorszyć jakość tej bazy.

Nowe przepisy najintensywniej krytykowali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów. W ich ocenie nowelizacja w żaden sposób nie ułatwi wykonywania prac geodezyjnych, a pod pewnymi względami nawet to utrudni. Wskazywali oni m.in. na takie kwestie jak: rozszerzenie weryfikacji prac geodezyjnych o badanie spójności, brak mechanizmów egzekwowania terminów weryfikacji, wprowadzenie maksymalnie rocznego deklarowanego przez geodetę spodziewanego terminu ukończenie pracy (z opcją wydłużenia o kolejny rok) czy brak możliwości objęcia jednym zgłoszeniem kilku celów. OZZG wysunął ponadto zarzut, że jedynym celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów prawa geodezyjnego do faktycznych możliwości ePODGiK – oprogramowania rozwijanego przez firmę Geo-System, której wieloletnim prezesem był obecny GGK Waldemar Izdebski.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw

Szerzej zakres zmian zapisanych w nowelizacji opiszemy wkrótce na łamach GEODETY

Sprostowanie z 6 maja: Sugerując się komunikatem GUGiK, pierwotnie podaliśmy, że zasadnicza część ustawy wejdzie w życie 1 sierpnia, faktycznie jednak zacznie obowiązywać dzień wcześniej, czyli 31 lipca.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Taki sobie wierszyk Hej Wy Małe Ludziki nadęte od pychy. Przestańcie się kłócić o stołki Wy durne matołki. Tych stołków nie widać jeszcze, a Wy już się rzucacie jak leszcze. Rzucanie g.....nem w bliźniego z rana jest dla Was jak pyszna śmietana. I cóż z tego, że tupiecie i krzyczycie skoro nic dobrego zaproponować nie potraficie. Sięgnijcie wreszcie po swe cnoty, wszak rozumne z Was istoty. Złośliwość swą w kieszeni drugich spodni zostawcie i zamiast niej pracę u podstaw odstawcie. Dziękuję za uwagę.
    1 
 4 
Do zadowolonego :-)) cieszę się, że sie cieszysz ale... nie dlatego, że sie nie zgadzam a dlatego, że jakaś regulacja jest sprzeczna z regulacją w konstytucji (sądy powszechne mogą w takich przypadkach bezpośrednio stosować przepisy konstytucji, bez stwierdzania przez TK nieważności przepisu ustawy), i nie że nie prawa nie ma, a że nie ma w praktyce określonej regulacji w tej #$%!!nej ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne. To wynika z tego co napisałem a nie to co z mojej wypowiedzi zmanipulowałeś. Co do Formuły Radbrucha to po pierwsze ma ona charakter ogólny, a po drugie faszyzmu nie mieliśmy ale mieliśmy socjalizm, czyli wczesną postać komunizmu, na jedno wychodzi. Ciesz się dalej...
    6 
 1 
Ha ha ha ha - dobre to. Powiedz to sądom że jak się nie zgadzasz to prawa nie ma, albo urzędowi skarbowemu. Tak, możesz to powiedzieć tyle, że i tak poniesiesz konsekwencje. A już formuła Radbrucha powaliła mnie na łopatki, nie wiedziałem że mieliśmy w Polsce faszyzm i zmieniamy to wskutek przegranej wojny. Ha ha ha ha....
    1 
 6 
"Chłopskim filozofom prawa" polecam paremię prawniczą - "Lex iniusta non est lex". Bo nieprawdą jest, że świat prawa zna jedynie "Dura lex, sed lex". Dla tych którzy prawo chcą postrzegać w kategoriach czarno-białych ta pierwsza zasada jest z pewnością nie do przyjęcia ale jest ona faktem i nie wzięła się z potrzeby manipulowania prawem a wręcz przeciwnie, z potrzeby doskonalenia go by prawidłowo realizowało swoje społeczne zadania. Gdyby ktoś tą formułę chciał wyśmiewać to polecam mu dodatkowo pojęcie "Formuła Radbrucha".
    7 
 1 
Nie sztuka napisać glupie prawo, sztuką jest zmusić ludzi do jego respektowania tak jak chciał ustawodawca. Zobaczysz że się zdziwisz jak to prawo jest zapisane i co spowoduje. Poczekaj do sierpnia. ;)
    3 
 3 
Ojej To ta nowela nie miała być zatrzymana przez "bohaterskich działaczy" z PTG i OZZG ? I co się stało?
    1 
 6 
Patrzę na geoforum i jestem zdziwiony brakiem informacji że dzisiaj są imieniny Waldemara a tu nikt nic o tym nie pisze.
  
 4 
Wchodzi 31 lipca 2020 Zmiany wchodzą w życie 31 lipca 2020 r.
  
 2 
. https://www.facebook.com/Polskie.Towarzystwo.Geodezyjne/posts/3336617863033981
    2 
 1 
dddd ciekawe u kruci się po pandemii geodezji ciekawe czy sie ruszy polski rynek
  
 1 
@ Czy ktoś się orientuje gdzie można znaleźć w internecie listę z urzędnikami, którzy dopuścili się nadużyć? link do lisy był zamieszczany kiedyś na forum ale teraz nie mogę znaleźć.
    5 
 8 
@-ha ha ? Poszukaj jeszcze dalej ? http://dziennikustaw.gov.pl/DU
  
 1 
Skup się jeden to dziennik ustaw drugi to Internetowy System Aktów Prawnych i jest tam napisane min. ISAP nie jest źródłem prawa a elektroniczna wersja tekstów ujednoliconych ustaw opracowywanych w KS może być dla naszych użytkowników jedynie materiałem informacyjnym i pomocniczym.
  
 5 
dz u Ha ha to mamy dwa internetowe dzienniki ustaw z różną zawartością. Coś na tym sejmowym majówka im się zaczęła wcześniej :)
    3 
 1 
rozdygotany http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/782
    1 
 3 
DZ. U. Przed chwilą sprawdzałem na stronie Dziennika Ustaw. Mamy 1 maja godz. 13:11 i dziennik ustaw kończy się na poz. 781 i nie ma pozycji 782. Jak to jest redaktorze ? Antycypujesz ? Skąd takie informacje ? Od prezesa ? http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp?type=WDU
    2 
 2 
Złe i dobre Przykro mi to pisać, ale koledzy Wykonawcy i ŁUBUDU DUBU dobrze napisali. Dodam, że termin weryfikacji 7 dni to fikcja, proszę mi odpowiedzieć jak to wyegzekwujemy??? Zmiany w prawie są potrzebne, ale zmieniać nie mogą tylko ci na górze, a gdzie głosy wykonawców??? Nikt nas nie słucha, a szkoda. Jak dla nie pierwszą najważniejsza rzeczą są jednolite druki do prac geodezyjnych. Powinno wyjść rozporządzenie w którym będą jednakowe druki do wszystkich prac - protokoły, spisy, sprawozdania, zawiadomienia (tak jak protokół do granic w rozporządzeniu do egib) - tego potrzeba wykonawcą.
    7 
 10 
Sgp czyli Stowarzyszenie Geodetów Powiatowych (nie mylić z wykonawcami) pochwala ustawę i zarazem potwierdza, że "proponowane zmiany (m.in. 100 zł za materiały, 1 cel pracy, 1 rok na wykonanie pracy) są niezwykle potrzebne". Brawo SGP. Potwierdziliście ostatecznie, gdzie nas macie. Będziemy uczyć 2 pokolenia dalej, aby z daleka się od was trzymali dwulicowe zgredy.
    11 
 15 
PGiK Ooo, w końcu dobra zmiana i nawet w dobrym kierunku,
    10 
 4 
~Corona ja też się cieszę... że gnije nadal w PRL'u... co cie tam klakierze obchodzi...z czego żyją geodeci masowo kształceni? Wyzyskiwani do aktualizacji państwowych baz za darmochę, packę fajek, czapkę gruszek, garść szczawiu albo siana?. Bo się GGK uroiło, że bazy mają być?. I być aktualne, a aktualizacja ma być permanentna? i nawet jak wcześniej była... i była zweryfikowana ? to nadal nie ma pewności, że była zweryfikowana na pewno, ? bo weryfikator w przeciwieństwie do weryfikowanego nie ma uprawnień, kwalifikacji ? zna prawo lepiej od wykonawcy prac geodezyjnych a nawet kartograficznych, bo wykonawca nie musi mieć uprawnień, ma jedynie wskazać osobę która takie ma uprawnienia do kierowania pracami, ponieść odpowiedzialność, w sytuacji gdy STRAŻNIK CZERWONEJ PIECZĘCI TAK POSTANOWI. NIECH NAM ŻYJE PREZES NASZEGO KLUBU.
    10 
 19 
Gratulacje Teraz rozporządzenia i będzie lepiej niż jest!!a ideału nigdzie nie ma.
    8 
 7 
@ Te zarzuty OZZG to mnom fszczosnely.
    5 
 13 



wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
GEODETA testuje: ContextCapture
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszy duży most przez Wisłę zbudowano w 1410 r. w Czerwińsku dla przeprawy wojsk Władysława Jagiełły?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Pachuta (1923-2003)

Stanisław  Pachuta  (1923-2003)
Urodził się 1 września 1923 roku w Kolanowie koło Bochni. Uczęszczał do Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego. W czasie okupacji (od 1942 r.) pracował w biurze meldunkowym gminy Bochnia-Wieś, jednocześnie działał w Armii Krajowej (zajmował się m.in...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1827

1827
Ukazuje się Atlas Królestwa Polskiego Juliusza Kolberga składający się z 8 map województw uzupełnionych o dane statystyczne.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2