wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-04-30| Geodezja, Prawo

Wiemy już, kiedy wejdzie w życie nowelizacja prawa geodezyjnego

Dziś w Dzienniku Ustaw (poz. 782) opublikowano nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne wprowadzającą zmiany m.in. w zakresie wykonywania prac geodezyjnych, aktualizacji EGiB, planowania przestrzennego czy uwalniania danych PZGiK.


Wiemy już, kiedy wejdzie w życie nowelizacja prawa geodezyjnego

Oznacza to, że zdecydowana większość tych przepisów wejdzie w życie po trzech miesiącach, a więc 31 lipca. Inne vacatio legis przewidziano dla przepisu wprowadzającego obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Zacznie on obowiązywać 1 stycznia 2021 roku. Z kolei przepisy dotyczące zbiorów danych dla aktów planowania przestrzennego wejdą w życie po 6 miesiącach (zatem 31 października), przy czym ustawa daje na utworzenie tych zbiorów 2 lata (a więc do końca października 2022 roku).

Co zmieni nowelizacja?

Zgodnie z rządowymi zapewnieniami głównym celem nowelizacji Pgik jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Propozycje zakładają m.in.: przywrócenie opłat ryczałtowych za wydawane geodetom materiały PZGiK (wyniesie minimum 100 zł), wprowadzenie konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych (7-20 dni) czy likwidację dokumentu licencji dla wykonawców prac (zastąpi je tzw. licencja ustawowa). Nowością będzie także możliwość zgłoszenia pracy geodezyjnej 5 dni po jej rozpoczęciu, przy czym obowiązek ten zostanie zniesiony dla tyczenia budynków i sieci uzbrojenia terenu.

Projekt ograniczy też zakres danych przechowywanych w EGiB. W ewidencji nie będą rejestrowane: informacje o wpisaniu nieruchomości do rejestru zabytków, informacje, czy obszar jest objęty formą ochrony przyrody, wartość katastralna nieruchomości oraz informacje dotyczące umów dzierżawy. Ponadto w celu usprawnienia aktualizacji EGiB, a tym samym przyspieszenia realizacji prac geodezyjnych, projekt zakłada, że aktualizacja na podstawie materiałów znajdujących się w PZGiK odbywać się będzie z urzędu, w drodze czynności materialno-technicznej.

Przepisy wprowadzą też ustawowy obowiązek przeznaczania wpływów ze sprzedaży map i innych materiałów PZGiK na finansowanie zadań organów SGiK. Ustawa określa ponadto wymogi dla zbiorów danych przestrzennych dotyczących aktów planowania przestrzennego. Nowelizacja ma także uwolnić wybrane zbiory danych przestrzennych, np.: ortofotomapę, numeryczne modele terenu, osnowę czy geometrię działek ewidencyjnych i budynków (wraz z podstawowymi atrybutami).

19 miesięcy wykuwania przepisów

Prace legislacyjne nad ustawą trwały blisko półtora roku. We wrześniu 2018 r. nowelizacja Pgik została wpisana do prac legislacyjnych rządu, pełną treść projektu opublikowano w kwietniu 2019 r., a wersję po konsultacjach społecznych i uzgodnieniach międzyresortowych poznaliśmy na początku czerwca. W grudniu projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, a Sejm uchwalił ustawę bez większych zmian 13 lutego. Kilkanaście poprawek do nowelizacji złożyli wprawdzie senatorowie, jednak Sejm przyjął tylko jedną z nich. Prace legislacyjne zwieńczył podpis prezydenta Andrzeja Dudy złożony pod ustawą 20 kwietnia.

Branża za, a nawet przeciw

Opinie organizacji geodezyjnych o nowych przepisach są mieszane. Stowarzyszenie Geodetów Polskich podkreśla, że w powszechnej opinii proponowane zmiany są niezwykle potrzebne i należy je traktować jako początek długiego procesu zmian. Geodezyjna Izba Gospodarcza krytykowała przede wszystkim uzależnienie ryczałtu za materiały PZGiK wyłącznie od powierzchni obszaru objętego pracą geodezyjną. W ocenie tej organizacji będzie to rodziło sprzeczne interpretacje i może doprowadzić do znaczącego wzrostu cen niektórych usług geodezyjnych. Polska Geodezja Komercyjna zwracała z kolei uwagę na zniesienie obowiązku zgłaszania prac polegających na aktualizacji BDOT10k. Zdaniem tej organizacji może to spowodować odpływ zleceń dla firm geodezyjnych oraz pogorszyć jakość tej bazy.

Nowe przepisy najintensywniej krytykowali przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego oraz Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Geodetów. W ich ocenie nowelizacja w żaden sposób nie ułatwi wykonywania prac geodezyjnych, a pod pewnymi względami nawet to utrudni. Wskazywali oni m.in. na takie kwestie jak: rozszerzenie weryfikacji prac geodezyjnych o badanie spójności, brak mechanizmów egzekwowania terminów weryfikacji, wprowadzenie maksymalnie rocznego deklarowanego przez geodetę spodziewanego terminu ukończenie pracy (z opcją wydłużenia o kolejny rok) czy brak możliwości objęcia jednym zgłoszeniem kilku celów. OZZG wysunął ponadto zarzut, że jedynym celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów prawa geodezyjnego do faktycznych możliwości ePODGiK – oprogramowania rozwijanego przez firmę Geo-System, której wieloletnim prezesem był obecny GGK Waldemar Izdebski.

Ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw

Szerzej zakres zmian zapisanych w nowelizacji opiszemy wkrótce na łamach GEODETY

Sprostowanie z 6 maja: Sugerując się komunikatem GUGiK, pierwotnie podaliśmy, że zasadnicza część ustawy wejdzie w życie 1 sierpnia, faktycznie jednak zacznie obowiązywać dzień wcześniej, czyli 31 lipca.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Taki sobie wierszyk Hej Wy Małe Ludziki nadęte od pychy. Przestańcie się kłócić o stołki Wy durne matołki. Tych stołków nie widać jeszcze, a Wy już się rzucacie jak leszcze. Rzucanie g.....nem w bliźniego z rana jest dla Was jak pyszna śmietana. I cóż z tego, że tupiecie i krzyczycie skoro nic dobrego zaproponować nie potraficie. Sięgnijcie wreszcie po swe cnoty, wszak rozumne z Was istoty. Złośliwość swą w kieszeni drugich spodni zostawcie i zamiast niej pracę u podstaw odstawcie. Dziękuję za uwagę.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Do zadowolonego :-)) cieszę się, że sie cieszysz ale... nie dlatego, że sie nie zgadzam a dlatego, że jakaś regulacja jest sprzeczna z regulacją w konstytucji (sądy powszechne mogą w takich przypadkach bezpośrednio stosować przepisy konstytucji, bez stwierdzania przez TK nieważności przepisu ustawy), i nie że nie prawa nie ma, a że nie ma w praktyce określonej regulacji w tej #$%!!nej ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne. To wynika z tego co napisałem a nie to co z mojej wypowiedzi zmanipulowałeś. Co do Formuły Radbrucha to po pierwsze ma ona charakter ogólny, a po drugie faszyzmu nie mieliśmy ale mieliśmy socjalizm, czyli wczesną postać komunizmu, na jedno wychodzi. Ciesz się dalej...
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
Ha ha ha ha - dobre to. Powiedz to sądom że jak się nie zgadzasz to prawa nie ma, albo urzędowi skarbowemu. Tak, możesz to powiedzieć tyle, że i tak poniesiesz konsekwencje. A już formuła Radbrucha powaliła mnie na łopatki, nie wiedziałem że mieliśmy w Polsce faszyzm i zmieniamy to wskutek przegranej wojny. Ha ha ha ha....
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
"Chłopskim filozofom prawa" polecam paremię prawniczą - "Lex iniusta non est lex". Bo nieprawdą jest, że świat prawa zna jedynie "Dura lex, sed lex". Dla tych którzy prawo chcą postrzegać w kategoriach czarno-białych ta pierwsza zasada jest z pewnością nie do przyjęcia ale jest ona faktem i nie wzięła się z potrzeby manipulowania prawem a wręcz przeciwnie, z potrzeby doskonalenia go by prawidłowo realizowało swoje społeczne zadania. Gdyby ktoś tą formułę chciał wyśmiewać to polecam mu dodatkowo pojęcie "Formuła Radbrucha".
 7 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie sztuka napisać glupie prawo, sztuką jest zmusić ludzi do jego respektowania tak jak chciał ustawodawca. Zobaczysz że się zdziwisz jak to prawo jest zapisane i co spowoduje. Poczekaj do sierpnia. ;)
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Ojej To ta nowela nie miała być zatrzymana przez "bohaterskich działaczy" z PTG i OZZG ? I co się stało?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Patrzę na geoforum i jestem zdziwiony brakiem informacji że dzisiaj są imieniny Waldemara a tu nikt nic o tym nie pisze.
 4 
odpowiedz zgłoś
Wchodzi 31 lipca 2020 Zmiany wchodzą w życie 31 lipca 2020 r.
 2 
odpowiedz zgłoś
. https://www.facebook.com/Polskie.Towarzystwo.Geode zyjne/posts/3336617863033981
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
dddd ciekawe u kruci się po pandemii geodezji ciekawe czy sie ruszy polski rynek
 1 
odpowiedz zgłoś
@ Czy ktoś się orientuje gdzie można znaleźć w internecie listę z urzędnikami, którzy dopuścili się nadużyć? link do lisy był zamieszczany kiedyś na forum ale teraz nie mogę znaleźć.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
@-ha ha ? Poszukaj jeszcze dalej ? http://dziennikustaw.gov.pl/DU
 1 
odpowiedz zgłoś
Skup się jeden to dziennik ustaw drugi to Internetowy System Aktów Prawnych i jest tam napisane min. ISAP nie jest źródłem prawa a elektroniczna wersja tekstów ujednoliconych ustaw opracowywanych w KS może być dla naszych użytkowników jedynie materiałem informacyjnym i pomocniczym.
 5 
odpowiedz zgłoś
dz u Ha ha to mamy dwa internetowe dzienniki ustaw z różną zawartością. Coś na tym sejmowym majówka im się zaczęła wcześniej :)
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
rozdygotany http://dziennikustaw.gov.pl/DU/2020/782
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
DZ. U. Przed chwilą sprawdzałem na stronie Dziennika Ustaw. Mamy 1 maja godz. 13:11 i dziennik ustaw kończy się na poz. 781 i nie ma pozycji 782. Jak to jest redaktorze ? Antycypujesz ? Skąd takie informacje ? Od prezesa ? http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/ByYear.xsp?type= WDU
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Złe i dobre Przykro mi to pisać, ale koledzy Wykonawcy i ŁUBUDU DUBU dobrze napisali. Dodam, że termin weryfikacji 7 dni to fikcja, proszę mi odpowiedzieć jak to wyegzekwujemy??? Zmiany w prawie są potrzebne, ale zmieniać nie mogą tylko ci na górze, a gdzie głosy wykonawców??? Nikt nas nie słucha, a szkoda. Jak dla nie pierwszą najważniejsza rzeczą są jednolite druki do prac geodezyjnych. Powinno wyjść rozporządzenie w którym będą jednakowe druki do wszystkich prac - protokoły, spisy, sprawozdania, zawiadomienia (tak jak protokół do granic w rozporządzeniu do egib) - tego potrzeba wykonawcą.
 7 
 10 
odpowiedz zgłoś
Sgp czyli Stowarzyszenie Geodetów Powiatowych (nie mylić z wykonawcami) pochwala ustawę i zarazem potwierdza, że "proponowane zmiany (m.in. 100 zł za materiały, 1 cel pracy, 1 rok na wykonanie pracy) są niezwykle potrzebne". Brawo SGP. Potwierdziliście ostatecznie, gdzie nas macie. Będziemy uczyć 2 pokolenia dalej, aby z daleka się od was trzymali dwulicowe zgredy.
 11 
 15 
odpowiedz zgłoś
PGiK Ooo, w końcu dobra zmiana i nawet w dobrym kierunku,
 10 
 4 
odpowiedz zgłoś
~Corona ja też się cieszę... że gnije nadal w PRL'u... co cie tam klakierze obchodzi...z czego żyją geodeci masowo kształceni? Wyzyskiwani do aktualizacji państwowych baz za darmochę, packę fajek, czapkę gruszek, garść szczawiu albo siana?. Bo się GGK uroiło, że bazy mają być?. I być aktualne, a aktualizacja ma być permanentna? i nawet jak wcześniej była... i była zweryfikowana ? to nadal nie ma pewności, że była zweryfikowana na pewno, ? bo weryfikator w przeciwieństwie do weryfikowanego nie ma uprawnień, kwalifikacji ? zna prawo lepiej od wykonawcy prac geodezyjnych a nawet kartograficznych, bo wykonawca nie musi mieć uprawnień, ma jedynie wskazać osobę która takie ma uprawnienia do kierowania pracami, ponieść odpowiedzialność, w sytuacji gdy STRAŻNIK CZERWONEJ PIECZĘCI TAK POSTANOWI. NIECH NAM ŻYJE PREZES NASZEGO KLUBU.
 10 
 19 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Teraz rozporządzenia i będzie lepiej niż jest!!a ideału nigdzie nie ma.
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
@ Te zarzuty OZZG to mnom fszczosnely.
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
22 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS