wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-03| Geodezja, GIS

GGK pomoże powiatom uwolnić dane

Choć dzięki zapisom Tarczy 4.0 powiatowe dane o osnowie oraz część EGiB są już bezpłatne, to ich pobranie na ogół wciąż wymaga złożenia stosownego wniosku. GGK zaapelował do starostów, by ułatwić dostęp do tych zbiorów, a także zaoferował pomoc w tym zakresie.


GGK pomoże powiatom uwolnić dane <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że obowiązująca od 24 czerwca tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0 na czas epidemii zawiesiła pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. W praktyce oznacza to przyspieszenie uwolnienia powyższych zbiorów, co na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego miało nastąpić 31 lipca.

W związku z tymi przepisami GUGiK przygotował na Geoportalu stosowne narzędzia pozwalające na bezpłatne pobieranie danych ortofotomapy oraz o osnowie podstawowej. Udostępnienie pozostałych zbiorów leży już w gestii starostów i prezydentów miast. Pod koniec czerwca główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zwrócił się do nich z pismem, w którym stwierdził m.in., że „najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie danych do pobierania z wykorzystaniem odpowiednich usług sieciowych, co zwolni Państwa z konieczności rozpatrywania i realizacji indywidualnych wniosków o udostępnienie danych”.

Tym powiatom, które będą miały problem z wystawieniem takich usług, GGK oferuje pomoc. Proponuje podpisanie porozumienia, na podstawie którego powiat będzie jedynie dostarczać systematycznie do GUGiK pakiety stosownych danych, zaś GUGiK wystawi z tego odpowiednie usługi oraz włączy je do mechanizmów integrujących na poziomie kraju. „Tak wystawione przez GUGiK usługi będziecie mogli Państwo włączyć także w swoich serwisach internetowych, realizując tym samym obowiązek ustawowy, bo osoby wnioskujące o bezpłatne dane, będą mogły być odesłane do wystawionych usług sieciowych” – pisze Waldemar Izdebski.

W związku z pismem GGK stosowny komunikat wydała już firma Geobid: „2 lipca br. odbyła się robocza narada Głównego Geodety Kraju z producentami oprogramowania, gdzie zapadła decyzja o przygotowaniu przez GUGiK schematu dla pliku GML udostępniającego dane w usłudze WFS. Usługa WFS będzie serwowana przez geoportal i będzie wymagała 13. wersji programu EWMAPA. Postaramy się przygotować ww. usługę do końca lipca br. W przypadku osnów geodezyjnych pracujemy nad zmianami w geoportalu, tak aby obecnie dostępna funkcjonalność przeglądania osnowy dla wykonawców prac była dostępna w trybie publicznym”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
GUGiK nową organizacją OGC "... zapadła decyzja o przygotowaniu przez GUGiK schematu dla pliku GML udostępniającego dane w usłudze WFS" Nie wiem w jakim interesie GUGiK działa i dlaczego wymyśla coś co jest już dawno ustandaryzowane i możliwe do zaimplementowania. Wiele powiatów już od dawna udostępnia swoje dane za pośrednictwem usługi zgodnym z OGC WMS i WFS. Narzucając inny schemat tworzy się pseudo standard GUGiK WFS, który oprócz dodatkowych kosztów dla powiatów nic nie wnosi.
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: GUGiK nową organizacją OGC SCHEMAT GML dla WFS - wiesz czym się różni od standardu WFS? Może doczytaj przed kolejnym komentarzem. W geo... rozporządzeniach jest co najmniej kilka schematów do różnych celów. Witki mnie opadły.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: GUGiK nową organizacją OGC Schemat danych to co innego niż schemat usługi. Rzeczywiście utworzenie schematu danych składającego się z cyklu życia, geometrii i kśt to wydarzenie, które trzeba ustalać na szeregu spotkań a potem za pomocą heroldów na białych koniach ogłaszać n całą Polskę. Obecny GGK znany jest z braku stosowania standardów informatycznych w swoich dziełach i tworach, że przypomnę WMS pomieszany z WFS w wytycznych do WMS GUGiKu, przestrzenie nazw mapservera i style, których nie ma w standardzie WMS czy wreszcie te wszystkie ULE które są lokalnym standardem jednej firmy czyli standardem nie są.
zgłoś
odp: odp: GUGiK nową organizacją OGC Schematy w rozporządzeniach nie dotyczyą usług, czy może jest inaczej.
 1 
zgłoś
odp: odp: GUGiK nową organizacją OGC Jestem ciekawy, które firmy brały udział w posiedzeniu GUGiK i czy były również tam osoby z którejś organizacji np. QGIS
zgłoś
Szanowny Panie Donaldzie... nie wiem, czy raczył Pan zauważyć, że zarówno ja, jak i większość zainteresowanych nie rozmawia tu o budowie auta, ani o jego naprawianiu. Dyskusja w zdecydowany sposób dotyczy jego użytkowania. I wcale nie chodzi w większości przypadków o naszą wygodę i komfort jazdy, lecz o zaufanie i bezpieczeństwo pasażerów, czyli w naszym przypadku o właścicieli i inwestorów. To oni oczekują od nas szybkiej, dobrej i wiarygodnej pracy, a od urzędnika sprawnej obsługi i godnej zaufania informacji w potrzebnych mu dokumentach. Jak to osiągnąć, jeżeli osoba odpowiedzialna za stanowienie prawa nie złożyła w życiu ani jednego operatu, a teraz próbuje nas pouczać jakie zasady są właściwe? Jak to osiągnąć, jeżeli nikt nie próbuje nawet poważnie rozmawiać o jakości baz danych i nadmiernej jej szczegółowości? Czy ktokolwiek w obecnych władzach zastanawia się, co tak naprawdę jest ważne dla konstytucyjne chronionej własności? Jak jeszcze długo nie będzie we właściwy sposób rozróżniana geodezja od SIP?
odpowiedz zgłoś
czyżmy ostatnia prosta? Pan Jarosław niczym pism przed niedzielnymi wyborami chwyta się coraz ciekawszych konstrukcji retorycznych. Jest aż tak źle Panie Jarku? Jeśli z jego ust słyszę, że chce sobie zrównać geodetów powiatowych, których przez ostatnie dziesięć lat ganiał ze śrutówka, to wczorajszy wypad Andrzeja ze szczepionkami został przebity. Tak Panie Jarosławie, od lat wiadomo, że to kierowcy (adresaci) najlepiej wiedzą, jak się konstruuje i naprawia samochody. Dlatego się tym nie zajmują.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ Panie Jarosławie więcej optymizmu. Ja dostrzegam coraz więcej pozytywów. Środowisko coraz głośniej mówi o nieprawidłowościach w administracji, pojawiają się głosy na spotkaniach środowiska geodetów na których wskazywane są konkretne przypadki, osoby, powiązania rodzinne. Należy również dostrzec pracę organów ścigania, z informacji które docierają do mediów jest prowadzone co najmniej kilka postępowań. Oczywiście jest to wierzchołek góry lodowej ale pamiętajmy że kropla draży skałę nie siłą lecz częstotliwością uderzania.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Nie odwracaj kota ogonem, akurat tutaj nie chodziło o administrację a o Waldka i Spółkę z Nieograniczoną Nieodpowiedzialnością.
 2 
odpowiedz zgłoś
cd... Jeżeli tego jeszcze nie widzicie, to się za chwilę dowiecie. Może nadszedł już czas, żeby choć spróbować patrzeć w tą samą stronę? Może jest ktoś, kto ma lepsze dojścia do Władzy niż Izdebski, który manipuluje nią jak tylko chce? Jeżeli ktokolwiek jest w stanie otworzyć jakąś ?furtkę?, umożliwiającą chociaż uświadomienie władzy co obecnie GUGiK czyni, to gwarantuję merytoryczne wsparcie nie tylko PTG.
 2 
odpowiedz zgłoś
cd... Wygląda na to, że pochowali głowy w piasek bo GGK robi to, co tylko chce. Bez żadnej kontroli i nadzoru ministra. Manipuluje nim podobnie jak posłami, jak małymi dziećmi. Zastanawiam się tylko kiedy obudzi się SGP i ZPP, którzy wspierają te chore działania całym swym autorytetem. Oby jak najszybciej dotarło do Was, że dobre prawo może powstać tylko wtedy, gdy opracują je adresaci. Czyli Ci co ewidencjonują i Ci, co dostarczają dokumenty do aktualizacji. Jeżeli tak jak dotychczas prawo geodezyjne będą tworzyć informatycy i budowlańcy, to my zawsze będziemy skłóceni i nigdy nie wykonamy swojej pracy tak, jak oczekują właściciele i inwestorzy no i tak, jak byśmy sami tego chcieli. Obecne działania GGK dotyczące nowelizacji ustawy PGiK, jak i te, dotyczące rozporządzenia ws. standardów, jeszcze bardziej nas skłócą. cdn...
 2 
odpowiedz zgłoś
Tak sobie myslę, że ... Obecna władza jest albo świadoma tego co robią zatrudnieni przez nią tacy pracownicy jak GGK, albo głupia lub naiwna. Jeżeli jest świadoma, dlaczego zmieniane prawo jest coraz bardziej przeciwko geodetom powiatowym realizującym zadania rządowe i geodetom wykonującym usługi dla zamawiających? Dlaczego jest coraz gorsze w odniesieniu do właścicieli i inwestorów? Przecież każda zmiana obecnego prawa powoduje, że jest drożej i dłużej. Każda zmiana dokłada nowej pracy i nowych problemów administracji geodezyjnej. Potwierdzają to chociażby wpisy na tym forum, które akurat w tym temacie, wskazują więcej problemów administracji, niż wykonawców. Wskazują również to, że administracja geodezyjna ma już dość pouczeń, propozycji i nakazów, które prowadzą tylko do większego chaosu. Oprócz klakierów, praktycznie wszyscy już tu piszą jednym głosem. Czyli, że jest coraz gorzej. Naprawdę nikt tego nie widzi? Gdzie posłowie, którzy rzekomo są geodetami? cdn...
 2 
odpowiedz zgłoś
rozmarzony zgodnie z założeniami w projekcie narodowych czempionów rozważane jest odejście od pluralizmu systemowego na rzecz jednego systemu utworzonego od nowa i wdrożonego we wszystkich delegaturach. Prezydent planuje w tym tygodniu uczestniczyć w uroczystym podpisaniu listu intencyjnego w sprawie wyrażenia woli współpracy na rzecz podjęcia działań w zakresie opracowania Wstępnego Studium Wykonalności dla Projektu Narodowych Czempionów Geodezji i Kartografii. Jestem podekscytowany, bo będą potrzebni kompetentni ludzie do zarządu tej instytucji.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: rozmarzony coś o tym słyszałem, czyli pliki gml będzie można przekazywać na Orlenie, czy też w kioskach w RUCH-u? I będą kupony rabatowe, punkty do wymiany na kawę albo na kolejne zgłoszenie roboty. Nie musi być jeden program, ale tak ze trzy do wyboru, jak benzyna, diesel i LPG to odpowiednio EMU, KCD, MAP. A jak ktoś ma elektryka i zrobi GML, to za darmo kolejne zgłoszenie do 1 ha. Ale się rozmarzyłem znowu.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
. Zastanawia mnie jeszcze po co te wszystkie systemy geodezyjne, które kosztują powiaty setki milionów złotych.Przeciez operaty można wysłać do starosty przez epuap? Setki milionów złotych mogą być przeznaczone na walkę z epidemia tzn. zakup maseczek, respiratorow, budowę sklepów tylko dla seniorów.
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: . masz rację mc, to jest ten kierunek. Z troski o skuteczność wykonywania zadań z zakresu geodezji i kartografii powinniśmy podjąć narodową dyskusję o konsolidacji drobnych firemek geodezyjnych pod jednym szyldem i utworzenie narodowych czempionów. Nie jest tajemnicą, że przez fakt istnienia wielu podmiotów koszty są rozkładane wielokrotnie, np każdy posiada swój samochód, tachimetr, gps, szkicownik, kalosze itd. Konsolidacja pozwoliłaby na utworzenie Centrum Usług Wspólnych, gdzie dotychczasowi właściciele firm zostali by etatowymi pracownikami i dzięki temu skuteczniej wykonywali swoje obowiązki. Mieli by gwarancję zatrudnienia i opłacenia składek, a dział księgowy takiego podmiotu zająłby się optymalizacją kosztów.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: . podoba mi się ta argumentacja. Tylko dlaczego w moim powiecie jest tylko jeden jedyny słuszny program, który też musiałem kupić, choć mam jeszcze dwa inne? Tachimetry generują pliki do dowolnych programów obliczeniowymi, nowsze także do dowolnego oprogramowania CAD. Samochody tankuję na dowolnej stacji paliw, kaloszy do wyboru do koloru i rozmiarów mnogość. A program do obsługi powiatu tylko jeden dopuszczony, można go załadować tylko plikami z identycznej wersji, bo inaczej trzeba wierzyć operatorowi na słowo, że plik nie wchodzi. Masz rację, tak nie może być. Ale dlaczego tak jest?
 1 
zgłoś
odp: odp: . Jest tak ponieważ zespół ds. EGiB nie zajmuje się standaryzacją plików wymiany tylko standaryzacją obrazków z WMS. Temat równie zajmujący co popłatny pieniędzmi powiatów w stosunku do pracy jaką trzeba wykonać. Natomiast taka standaryzacja eksportu i importu to już coś trudnego technicznie dzięki czemu nie kupisz tylu programów tylko będziesz miał dowolny jeden. Nikomu się to widać nie opłaca. Pewnie więc postanowili z GGK że się tym tematem nie zajmą. Bo tak.
 5 
zgłoś
@ Mój ośrodek wymaga od geodetów zakupu Ewmapy.Nie można oddać pliku w innym formacie niż Ewmapa. Mam podejrzenie że kierownictwo ośrodka ma jakieś wymierne korzyści z tego tytułu że zmuszają geodetów do zakupu tego programu. Do których organów powinienem zgłosić sprawę? Nie pytam o nasze krajowe organy, bardziej o to w Brukseli, Berlinue lub Moskwie a może w Waszyngtonie? tekturowy kraj
 3 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: @ Jaki to powiat ?
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Garwolin
 17 
zgłoś
odp: @ Wymierne korzyści są takie, że nie muszą się uczyć innych formatów. Nie muszą się spierać czy Twój program daje dobre pliki a tylko EwMapa ich nie rozumie, czy też to Geobid zrobił dobrze, a Twój program jest niepoprawnie skonstruowany. Mniej pytań, mniej problemów, mniej potrzebnej wiedzy i mniej miejsc do popełnienia błędu.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @ Tylko koszty wyższe dla tych maluczkich i jak w mateczce Rosiji musisz zapłacić temu kto gada z władzą. Bo jak w mateczce Rosiji i u nas władza jest dla człowieka. Oczywiście człowieka władzy, tego czy innego.
 2 
 2 
zgłoś
odp: @Machomałka prekrasna nie wolno pić tyle, to niezdrowa jest.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: @Machomałka prekrasna To jeszcze raz: odbyła się ROBOCZA NARADA Głównego Geodety Kraju z PRODUCENTAMI oprogramowania, gdzie ZAPADŁA DECYZJA o przygotowaniu przez GUGiK SCHEMATU dla pliku GML UDOSTĘPNIAJACEGO DANE w usłudze WFS. Usługa WFS będzie SERWOWANA PRZEZ GEOPORTAL i będzie WYMAGAŁA 13. wersji programu EWMAPA. Koszt upgrade do 13 możesz sprawdzić na geobid.pl. Koledzy uradzili, zapłać za upgrade.
 2 
zgłoś
odp: odp: @Machomałka prekrasna nada pić, tolko nie czaj. Czaj nie wodka mnogo nie wypijesz
zgłoś
Komisja Europejska zapowiedziała kontrolę ETO jak wykonują projekty GUGIK to będzie gołota i wesoło NBP będzie musiał dopracować kasę na kary bo Pan Prezes przecież nie zapłaci
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
A teraz coś dla powiatów: były "Nowy projekt GUGiK - Projekt pn. ?Integracja danych i usług PZGiK ? Integracja PZGiK? Zgodnie z fiszką głównym celem projektu O WARTOŚCI 220 mln zł ma być zapewnienie integracji danych i usług PZGiK na poziomie krajowym w zakresie baz prowadzonych na poziomie powiatowym, wynikających z ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne, tj.: ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji uzbrojenia terenu, baz danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500?1:5000 (tzw. BDOT500),baz szczegółowych osnów geodezyjnych, rejestru cen i wartości nieruchomości."... "Zgodnie z informacjami zawartymi w fiszce, projekt powinien zostać złożony o dofinansowanie projektu w marcu 2019 r. Z informacji przekazanych przez GGK wynika, że projekt nie został przedstawiony do zaopiniowania przez KRMC, co jest równoznaczne z brakiem złożenia wniosku o dofinansowanie." I tak oto powiaty dźwigają koszty.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Na dobry sen dla GGK kontrola MR stwierdziła że obecny GGK rozwiązał porozumienia z gminami w sprawie prowadzenia EMUiA w systemie GUGiKu wskutek czego projekt TERYT3 już nie wypełnia wskaźników. Cytując- "Przyjęcie założenia, że prawidłowe dane zawiera iMPA i sposób formułowania pism, sugerowanie w nich wyboru iMPA, krytykowanie własnego rozwiązania EMUiA oraz brak podjęcia środków promujących bezpłatne dla gmin rozwiązanie EMUiA, co budzi wątpliwości natury etycznej. Rodzi także podejrzenia w zakresie konfliktu interesu oraz w niekorzystnym świetle przedstawia GUGiK i jego rozwiązania." Co ministerstwo zrobiło z wiedzą o braku wskaźników ? O tym w następnym odcinku.....
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Moduł SDI List otwarty jednak trzeba również przypomnieć o Listach otwartych w sprawie Modułu SDI https://geoforum.pl/upload/files/pliki/150417_list _maic.pdf i niezłomną postawę Prezesa w walce z konkurencją. A czy dziś nie warto zadać tych samych pytań ? cyt. Zdaniem prezesa Geo-Systemu ?wszystko wskazuje na to, że GUGiK, manipulując informacją, chce pokazać sukces projektu i uzasadnić sensowność dalszych wydatków?. Taka sytuacja skłania go do zadania kilku zasadniczych pytań: 1. Jakie dedykowane rozwiązania do realizacji zadań jednostek samorządowych posiada Moduł SDI? 2. Dlaczego Moduł SDI, mimo jego ?darmowości? i dostępności od ponad 2 lat, nie doczekał się masowych wdrożeń? 3. Dlaczego większość z 21 podmiotów, które podpisały porozumienia nie wdrożyły tego modułu? 4. Dlaczego przeszkolono ok. 1000 osób w zakresie wykorzystania Modułu SDI, skoro osoby szkolone nie zetkną się z nim w swojej pracy zawodowej?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Moduł SDI przecież Geoforum promowało Moduł SDI https://geoforum.pl/wydanie/1211/artykul/618/jerzy -krolikowski-modul-sdi-dla-kazdego-wdrazanie-dyrek tywy-inspire-wymaga-od-samorzadow. Warto przypomnieć tą szlachetna inicjatywę
 2 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście jeśli ktoś będzie chciał przesyłać dane na serwer GUGiKu to powinien być przyjmowany tylko obowiązujący format wymiany a wszelkie pliki map, swd, kcd, giv i inne twory powinny spowodować natychmiastową reakcję GGK w postaci kontroli ośrodka który takie coś wysłał.
 2 
 10 
odpowiedz zgłoś
GGK posiada również system CAPAP, którego zadaniem jest właśnie serwowanie usług na podstawie własnych danych przez użytkowników głównie urzędy państwowe. Podobno nawet obecny GGK odbierał za niego nagrodę. Dlaczego system dedykowany administracji nie jest użytkowany w sposób który był określony w projekcie tylko wisi na nim kilka smętnych portali i nic się z nim nie dzieje. Proszę go udostępnić powiatom w celu wygenerowania usług i załadowania tam danych powiatowych.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Hurtem Skoro jest opcja by dane powiatowe wystawiać na pirtalu ogólnokrajowym, to może by tak zintegrować te dane i całą osnowę wystawić w jednym miejscu,jak to robią na Zachodzie i po sprawie. Dodać opcję komentarzu pod punktami i zgłaszanie uszkodzeń punktów odwalą za nas geocachingowcy jak to robią w USA.
 5 
odpowiedz zgłoś
Dla przypomnienia GGK ma w posiadania nieograniczoną liczbę licencji Modułu SDI, które już skutecznie wykorzystały wszystkie jednostki na Mazowszu. Wystarczy rozdać pozostałym jednostkom powiatowym i po strawie. Szczegółowy opis można doczytać na stronie https://www.geoportal.gov.pl/o-geoportalu/informac je-o-projekcie/produkty-projektu cyt. Podstawowym zadaniem Modułu SDI jest przechowywanie, zarządzanie i udostępnianie danych oraz metadanych będących w dyspozycji użytkownika Modułu za pomocą usług danych przestrzennych. Dodatkowo moduł ten umożliwia wymianę danych z innymi węzłami infrastruktury informacji przestrzennej (innymi użytkownikami wykorzystującymi SDI ? np. podmiotami rządowymi oraz samorządowymi) oraz zapewnia synchronizacje baz danych przestrzennych z wykorzystaniem usług danych przestrzennych.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Szanowny Panie GGK, po zapoznaniu się z Pana pismem i po przeczytaniu "najlepszego rozwiązania", jakim jest udostępnienie "odpowiednich" usług sieciowych uprzejmie informuję, że wypełnieniem obowiązków ustawowych wynikających z ustawy o IIP jest wystawienie ogólnodostępnego WMS. Natomiast wystawienie "odpowiednich" usług cokolwiek chciał Pan przekazać, nie może być obecnie wykonane z powodu braku określenia zarówno typu usługi, formatu jak i schematu danych, który udostępni bezpłatnie tylko to co może. Również art 12 ust pkt 3 ustawy o IIP trochę wszystko utrudnia, jeśli będzie robił to GUGiK. Ciekawy jestem, jak udostępnione specustawą dane EGiB pozwolą nam szybciej pokonać koronawirusa. Być może są jakieś tajne badania, które mówią że nie uwolnione go przywabiają, a uwolnione zabijają ale jeszcze do nich nie dotarłem, przepraszam. Rozumiem, że zwiększone wymagania GGK, będą w przyszłym roku owocowały zwiększonymi przynajmniej o 100% dotacjami dla powiatów i otrzymamy taką informacje wkrótce.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Szanowny Jak zwykle, znowu... ci, co nie chcą, szukają powodu. Jak dla mnie może to być nawet plik txt z osnową wrzucony gdzieś na stronach powiatu, np. tam, gdzie niektórzy geodeci powiatowi spontanicznie i bez przymusu umieszczali (bezprawnie przecież) jakieś swoje różne wytyczne i jedynien sluszne wzory druków do stosowania i pobrania. Może to być paczka z działkami i budynkami, aktualizowana codziennie. To i tak mniej roboty, niż obsługa jednego choćby wniosku. Jestem przekonany, że tu są inne motywacje. A ja w swo8m powiecie mogę kupować dane online przez portal interesanta, dlaczego nie miałbym móc po prostu pobierać tego tak samo, tyle że bez opłat, jak mapę zasadniczą? Dlaczego jedne powiaty nadążają, inne nie i nikt tego nie punktuje w żaden sposób?
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Szanowny rozmarzony - jeśli GGK zamiast pisać o "jakiś" usługach, "jakimś" udostępnianiu - napisze żeby umieszczać w plikach txt identyfikator i wektor budynków i działek o określonej nazwie powołując się na określony przepis prawny to pewnie tak będzie. Widziałeś to w piśmie ? Ciekawy ciągle jestem co takiego mają uwolnione dane wspólnego z koronawirusem. Ktoś mnie oświeci ?
 1 
 5 
zgłoś
oświecenie może ja spróbuję nieco oświecić i nie oślepić: wielokrotnie architekci pytali mnie o to, jak tanio pozyskać działki w wektorze, bo jest to dla nich bardzo pomocne przy wstępnej analizie działki dla klienta a wms za mało precyzyjny. Tak wstępnej, że nawet wizyta w urzędzie i złożenie wniosku to nieraz już za duży koszt, nie mówiąc o opłacie. Uwolnienie danych w związku z koronawirusem spowoduje, że nie będą musieli ci architekci w żaden sposób narażać cennego życia i zdrowia swojego oraz zabarykadowanych w urzędzie urzędników. Zero wizyt w urzędzie, także w urzędzie pocztowym, równa się zerowe zagrożenie zarażeniem. Nie obchodzi mnie, jak masz to zrobić w swoim powiecie, jak nie umiesz, spytaj mądrzejszych ode mnie. Ale przestań narażać ludzi, w tym własnych pracowników i uruchom w końcu zdalną obsługę, bo to nie jest sprzeczne z żadnym prawem i inni, którzy znaleźli na to sposób i pieniądze, którzy robią to od lat, w więzieniach nie siedzą. I raczej nikt ich o nic nie oskarża.
 4 
 2 
zgłoś
odp: odp: Szanowny No, no panie rozmarzony. Akurat GGK oskarża.
 2 
zgłoś
odp: odp: Szanowny No tak, bo to już polityka, takie zawody, gdzie wyolbrzymia się własne zasługi a dyskredytuje pozostałych. Dziennikarze relacjonują nam to w cogodzinnych serwisach, ale to jest jak boks, głównie chodzi o pieniądze i oglądalność reklam. Ktoś tam czasem oberwie w ucho, ktoś ma zamroczenia od ciągłego walenia w głowę, ale w gruncie rzeczy zawodnicy sobie wielkiej krzywdy nie robią. Wielcy politycy nie interesują się geodezją, to ja zwykły geodeta, odwzajemniam im się tak samo małym zaangażowaniem w ich potyczki, które w większości mknie nie dotyczą bezpośrednio. Ale jeśli mam wybierać między tym, kto przepłacił za system informatyczny (choćby kupiony u "przyjaciela"), a tym, kto wydaje pieniądze na kolejne, niepotrzebne już etaty w urzędach (obsadzane córkami przyjaciół) do obsługi prostych czynności, to wybieram tego pierwszego. Skoro nie porzucimy idei mapy zasadniczej i odgik-ów, to tylko dzięki informatyzacji ten układ może stać się mniej nieznośny i korupcjogenny.
 1 
 2 
zgłoś
do wierzący w sumie to powtórka z rozrywki, zmiany są od 24 czerwca, temat był znany od ponad dwóch miesięcy. Efekt jest taki, że niektórzy już zrobili, niektórzy będą mieli do końca lipca dystrybucję puszczoną, a niektórzy za pół roku i za milion złotych nadal nie będą mieli. To już było grane przy usługach WMS. Więc wierz w co chcesz, ja chce wierzyć, że szybko i sprawnie będą dostępne dane dla całego kraju, zgodnie z ustawą i bez głupich tłumaczeń.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: do wierzący Nie gisman od miesięcy to wiadomo że termin wejścia w życie nowelizacji to było 31 lipca. To że ktoś sobie wymyślił z dnia na dzień że uwolni działki i budynki nie znaczy że ustalił jak ma wyglądać postać takiego udostępniania. I to jest dopiero głupie, tak jak głupie jest zaskakiwanie ludzi takimi pomysłami.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Apel Niech każdy robi co uważa i w swoim tempie. Czyżby GGK sugerował, że powiaty nie dadzą sobie rady bez niego? Myślę, że mógłby osobiście objechać wszystkie w ciągu niespełna roku przy okazji wkładając do głowy jedynie słuszny kierunek informatyzacji zasobu w oparciu o jedynie słuszne rozwiązania. Ludzie dacie radę!!!
 5 
odpowiedz zgłoś
Uwierzytelnianie W ośrodkach trzeba płacić za uwierzytelnianie map do celów prawnych. Czy słusznie z ustawą o covid??
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Uwierzytelnianie Jak jesteś taki do przodu, że składasz wniosek, to płać. Za głupotę trzeba płacić
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Uwierzytelnianie Y nie do końca ma rację. Ale fakt - gdy jest wniosek - jest uwierzytelnienie i opłata. Tarcza, tak samo jak słynna nowelizacja pgik likwiduje opłatę za uwierzytelnianie tylko map dc projektowych i map inwentaryzacji. Nie dotyczy to wszelkich tzw map prawnych, podziałowych itd. To nie jest tak że składa się wniosek i klauzula za darmo. Nie trzeba składać wniosku i nie trzeba mieć klauzuli tylko umieścić oświadczenie. Aha - to za rzetelną wiedzę się płaci, a nie głupotę - płaci się także za błędy, a to co innego.
zgłoś
odp: odp: Uwierzytelnianie Ja sądzę że nie trzeba. Opłatę wymuszają na mnie pracownicy ośrodka. Pytanie było retoryczne.... A z koniem nie będę się kopał...
zgłoś
P umiejętność robienia zamieszania jest właściwa dla trolli lub agentów obcych wywiadów, ale oni to robią zawodowo. Jeśli robisz to tylko dla siebie to jak to się nazywa wtedy?
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: P Umiejętność osłabiania państwa poprzez wprowadzanie powiązań rodzinno-biznesowych jak nazwiesz ? Co do agentów wywiadów i donosicieli to lepiej nie zaczynaj rozmowy. Bo może się skończyć marnie patrząc na wioski pod Lublinem.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
W naszym dziadostwie powiatowym geometrię działek udostępniają TYLKO w wersji rastrowej. Jak chcesz wektor to musisz płacić.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: W naszym dziadostwie powiatowym Nie wiem dlaczego :) ale u mnie od dawna w wektorze udostępniamy , a tak na marginesie to x,y można dotychczas pobrać z geoportali lokalnych bez snapowania z dokladnoscia -5 cm
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: W naszym dziadostwie powiatowym i dobrze. za darmo nie ma dziś nic w szczególności wartościowego - to kosztuje czyjąś pracę, czas i pieniądze. czy inne branże dają coś za darmo? A jeżeli jest za darmo to znaczy że jest nic nie warte. TO JEST MÓJ GŁOS NA TEMAT OTWARTYCH DANYCH. SAMI SOBIE STRZELAMY W KOLANO.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
GGK pomoże jak związek sowiecki, czy chcesz czy nie ostaniesz pomocą obdarzony.
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
No tak, "2 lipca br. odbyła się robocza narada Głównego Geodety Kraju z PRODUCENTAMI oprogramowania, gdzie zapadła DECYZJA......." - jak ktoś ma wątpliwości kto prowadzi zasób powiatowy powyższy cytat powinien sprawę rozjaśnić. Wiadomo że będzie funkcjonalność obsługiwała nowa wersja oprogramowania za którą powiaty zapłacą. Czyli producenci podejmują decyzje, a powiaty wdrażają i płacą producentom. Brawo.
 3 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: No tak, Czy wy nie czujecie że to jest pozytywny przełom? Przecież to ma docelowo wszystko obsługiwać nie tylko osnowę i działki ale cały zasób. Nieważne czy płatny czy bezpłatny, sens jest taki że każdy może pobrać (ewentualnie za opłatą) online dowolną część zasobów czy tą mapę czy wypis, działkę, osnowę. I wtedy w każdym starostwie/ mieście wystarczy jeden człowiek do pilnowania bazy/ serwera, zamiast pani Krysi, Wiesi za ladą narzekających i stękających, nieudolnych, generujących kolejki i błaganie żeby mapka była za 3 dni a nie za dwa tygodnie
 8 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: No tak, Pozytywny przełom w czym przepraszam ? Ważne czy płatny i ważne dla kogo będą opłaty i w jakiej wysokości oraz czy będą to koledzy GGK czy będzie wolna konkurencja. A bajki o serwerze który sam zrobi można podsumować tak, jeśli będą mityczne serwery to geodeci będą płacili niebotyczne kwoty producentom oprogramowania. Wiesz czemu ? Bo producenci usiądą z GGK i podejmą taką decyzję. :)
 4 
 7 
zgłoś
odp: No tak, Nie trzeba nowej wersji bo 13 w wielu powiatach już od dawna funkcjonuje. To jest info dla tych co mają starsze wersje
 1 
odpowiedz zgłoś
spoczko Spoko, 30 złotych i tak trzeba zapłacić.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: spoczko Ale jak masz większą robotę i odliczysz geometrie działek i osnowę to jakaś oszczędność jest i kolejna na brak uwierzytelnienia
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: spoczko nic od niczego nie odliczysz, i tak zapłacisz ryczałt powierzchniowy min. 100zł a w ryczałcie otrzymasz pełny dostęp do danych, także tych uwolnionych. I co ci dane bez charakterystyki dokładności? Jestem jak najbardziej za pogonieniem powiatów w tej kwestii, bo już słychać głosy, że jak to tak, udostępnić całą osnowę każdemu? Przecież lepiej będzie udostępniać punkt po punkcie, z wątpliwej wiarygodności informacją o stanie znaku. Ale chyba po prostu niektórym urzędnikom w głowie się nie mieści, że stopniowo będzie zanikał podział na równych i równiejszych w dostępie do danych zasobu. Jak sobie przypomnę te kolejki o mapki opiniodawcze, które dziś kupuję zdalnie przez portal w dxf, generowane automatycznie, to aż się łza w oku kręci. Jak już operaty będą cyfrowe, to może i PODGiKi staną się zbędne, wystarczy jeden centralny?
 2 
 9 
zgłoś
odp: odp: spoczko jesteś tak durny jak wyglądasz ?
zgłoś
odp: spoczko Spoczko Spoczko, za miesiąc 130, minimum
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
28 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS