Przypomnijmy, że obowiązująca od 24 czerwca tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0 na czas epidemii zawiesiła pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. W praktyce oznacza to przyspieszenie uwolnienia powyższych zbiorów, co na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego miało nastąpić 31 lipca.
W związku z tymi przepisami GUGiK przygotował na Geoportalu stosowne narzędzia pozwalające na bezpłatne pobieranie danych ortofotomapy oraz o osnowie podstawowej. Udostępnienie pozostałych zbiorów leży już w gestii starostów i prezydentów miast. Pod koniec czerwca główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zwrócił się do nich z pismem, w którym stwierdził m.in., że „najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie danych do pobierania z wykorzystaniem odpowiednich usług sieciowych, co zwolni Państwa z konieczności rozpatrywania i realizacji indywidualnych wniosków o udostępnienie danych”.
Tym powiatom, które będą miały problem z wystawieniem takich usług, GGK oferuje pomoc. Proponuje podpisanie porozumienia, na podstawie którego powiat będzie jedynie dostarczać systematycznie do GUGiK pakiety stosownych danych, zaś GUGiK wystawi z tego odpowiednie usługi oraz włączy je do mechanizmów integrujących na poziomie kraju. „Tak wystawione przez GUGiK usługi będziecie mogli Państwo włączyć także w swoich serwisach internetowych, realizując tym samym obowiązek ustawowy, bo osoby wnioskujące o bezpłatne dane, będą mogły być odesłane do wystawionych usług sieciowych” – pisze Waldemar Izdebski.
W związku z pismem GGK stosowny komunikat wydała już firma Geobid: „2 lipca br. odbyła się robocza narada Głównego Geodety Kraju z producentami oprogramowania, gdzie zapadła decyzja o przygotowaniu przez GUGiK schematu dla pliku GML udostępniającego dane w usłudze WFS. Usługa WFS będzie serwowana przez geoportal i będzie wymagała 13. wersji programu EWMAPA. Postaramy się przygotować ww. usługę do końca lipca br. W przypadku osnów geodezyjnych pracujemy nad zmianami w geoportalu, tak aby obecnie dostępna funkcjonalność przeglądania osnowy dla wykonawców prac była dostępna w trybie publicznym”.