wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-03| Geodezja, GIS

GGK pomoże powiatom uwolnić dane

Choć dzięki zapisom Tarczy 4.0 powiatowe dane o osnowie oraz część EGiB są już bezpłatne, to ich pobranie na ogół wciąż wymaga złożenia stosownego wniosku. GGK zaapelował do starostów, by ułatwić dostęp do tych zbiorów, a także zaoferował pomoc w tym zakresie.


GGK pomoże powiatom uwolnić dane <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl

Przypomnijmy, że obowiązująca od 24 czerwca tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0 na czas epidemii zawiesiła pobieranie opłat, wydawanie licencji oraz wystawianie dokumentów obliczenia opłaty za zbiory: ortofotomapy, rejestru osnów (zarówno podstawowych, jak i szczegółowych), działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. W praktyce oznacza to przyspieszenie uwolnienia powyższych zbiorów, co na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego miało nastąpić 31 lipca.

W związku z tymi przepisami GUGiK przygotował na Geoportalu stosowne narzędzia pozwalające na bezpłatne pobieranie danych ortofotomapy oraz o osnowie podstawowej. Udostępnienie pozostałych zbiorów leży już w gestii starostów i prezydentów miast. Pod koniec czerwca główny geodeta kraju Waldemar Izdebski zwrócił się do nich z pismem, w którym stwierdził m.in., że „najlepszym rozwiązaniem jest wystawienie danych do pobierania z wykorzystaniem odpowiednich usług sieciowych, co zwolni Państwa z konieczności rozpatrywania i realizacji indywidualnych wniosków o udostępnienie danych”.

Tym powiatom, które będą miały problem z wystawieniem takich usług, GGK oferuje pomoc. Proponuje podpisanie porozumienia, na podstawie którego powiat będzie jedynie dostarczać systematycznie do GUGiK pakiety stosownych danych, zaś GUGiK wystawi z tego odpowiednie usługi oraz włączy je do mechanizmów integrujących na poziomie kraju. „Tak wystawione przez GUGiK usługi będziecie mogli Państwo włączyć także w swoich serwisach internetowych, realizując tym samym obowiązek ustawowy, bo osoby wnioskujące o bezpłatne dane, będą mogły być odesłane do wystawionych usług sieciowych” – pisze Waldemar Izdebski.

W związku z pismem GGK stosowny komunikat wydała już firma Geobid: „2 lipca br. odbyła się robocza narada Głównego Geodety Kraju z producentami oprogramowania, gdzie zapadła decyzja o przygotowaniu przez GUGiK schematu dla pliku GML udostępniającego dane w usłudze WFS. Usługa WFS będzie serwowana przez geoportal i będzie wymagała 13. wersji programu EWMAPA. Postaramy się przygotować ww. usługę do końca lipca br. W przypadku osnów geodezyjnych pracujemy nad zmianami w geoportalu, tak aby obecnie dostępna funkcjonalność przeglądania osnowy dla wykonawców prac była dostępna w trybie publicznym”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS