wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-05-27| GIS, Mapy, Software

GUGiK publikuje wtyczkę do wizualizacji BDOT10k w QGIS

Co zrobić, by wyświetlić dane BDOT10k podobnie jak na mapie topograficznej 1:10 000? Od teraz nie trzeba mozolnie edytować każdej z kilkudziesięciu warstw – wystarczy użyć wtyczki dla QGIS opublikowanej przez GUGiK.


GUGiK publikuje wtyczkę do wizualizacji BDOT10k w QGIS

Narzędzie o nazwie „BDOT10k_GML_SHP” pobierzemy w poziomu QGIS-a, z oficjalnego repozytorium wtyczek. Jego obsługa jest prosta. Po instalacji wystarczy uruchomić wtyczkę, a następnie wskazać folder, w którym zapisaliśmy zestaw plików z danymi BDOT10k. Sposób pracy z narzędziem przybliża także film instruktażowy opublikowany przez GUGiK.

Na razie możliwości tego narzędzia można przetestować na bezpłatnej próbce danych udostępnionej w tym tygodniu na Geoportal.gov.pl. Z pewnością wtyczka zyska na popularności po 31 lipca, gdy baza BDOT10k zostanie uwolniona. Dane te będzie można wówczas pobrać dla całego kraju bez opłat oraz do dowolnych celów z Geoportalu bądź za pośrednictwem specjalnej usługi WMS.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Co zrobić, by wyświetlić dane BDOT10k podobnie jak na mapie topograficznej 1:10 000 dla mapy topograficznej 1:10 000 ?. Geodeci tworzą mapy 1:500, 1:1000 i wyjątkowo 1:2000. No i ta wtyczka tylko dla QGIS a co z innymi oprogramowaniami ??.
odpowiedz zgłoś
Jakby to wam napisać, wtyczkę do nadawania symbologii napisał pracownik z wiedzą merytoryczną zdobytą dużo wcześniej niż za obecnego GGK podpisał się i to jego chwała. Dane ze skaningu i orta załatwia nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie pod koniec lipca, poczytajcie sobie w końcu. Natomiast zgadza się poprzednicy zdobyli tak wiele pieniędzy jak obecna ekipa rządząca oddała. I jest to jej niezaprzeczalny sukces, że "zaoszczędziła" i dużej części tego na co były przeznaczone nie ma. Człowiek z tzw biznesu siedzący na stołku GGK nie ma wielkiego pojęcia o prawie co już przysporzyło mu wniosku do prokuratora. A już takie np. obrażanie senatorów czy grubiańskie zachowania na spotkaniach nie przystoją na tym stanowisku zwykłemu GGK a już na pewno ministrowi jak chciałby się nazywać.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Jakby skoro pracownik wiedzę posiadał uprzednio, to dlaczego dopiero teraz ją spożytkował? Trochę czasu mineło od kiedy zakończyły się naloty ISOKowe, a nowelizacja dopiero ma być. GUGiK był traktowany poważnie, gdy ubiegał się o środki, ale sukcesy Geoportalu za ponad 120mln i nie-wiadomo-co-robiącego CAPAPu za kilkaset milionów, spowodowały przykręcenie kurka. Prawo działa w dwie strony, skoro jest napisane, że nie można sprzedawać produktów z projektów finansowanych ze środków UE, gdyż powoduje to korektę finansową projektów, to dlaczego GUGiK od wielu lat tego nie respektuje?
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jakby Bo chciał, jakby nie chciał żaden Waldemar by go do tego nie zmusił. Może szuka pracy i potrzebował mieć coś nie problematycznego w zrobieniu a ciekawego do CV. Udało mu się. Pewnie i zmienić pracę niedługo mu się też uda. ;)
 5 
zgłoś
bravo GUGiK Trzeba było dwóch perspektyw unijnych, wydanych ponad 3mld. złotych, aby w końcu GUGiK wypuścił jakiś sensowny darmowy soft i zrobił przyczynek do rzeczywistego udostępniania danych. Jeszcze, gdyby udostępnił dane ze skaningu i orta, GESUTY i wszystkie dane które powstały w wyniku dofinansowania projektów ze środków UE...
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: bravo GUGiK Brawa należą się zwłaszcza poprzednim władającym o zacięciu biznesowym Zdobyli tak wiele pieniędzy na tak niewiele. Wiceprezes i kierownik wszechprojektów grali tu pierwsze skrzypce. Teraz widać co się naprawdę dzieje jak człowiek z biznesu przychodzi na urząd. Wcześniej to urzędnicy próbowali wprowadzić biznes do urzędu.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: bravo GUGiK A te dane to skąd się wzięły, żeby mógł się nimi dzisiaj obecny GGK zabawiać ? Propaganda dla frajerów - podoba mi się :) :) :)
 3 
zgłoś
I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Dziękuje GUGiK! WODGiK uczyć się od GUGiK podejścia do "zwykłego" użytkownika. Tak trzeba było już od 5 lat. Tak np. powstał Windows (dostępny dla zwykłego użytkownik) i zaorał DOSa."Narzędzie o nazwie ?BDOT10k_GML_SHP? pobierzemy w poziomu QGIS-a, z oficjalnego repozytorium wtyczek". Nie mogę tego po prostu zgrać ze strony internetowej. Znów ta $5#2 nowomowa informatyczna. Jak powiem Pani w Urzędzie Gminy (mają Q-GIS), że ma pobrać dane z Repozytorium to weźmie delegację i pojedzie PKS-em do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Chcę pobrać ten film instruktażowy na swój dysk (znam trik z "ll" przed youtube, ale po co tak kombinować).
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Wiadomo że wszyscy drżą przez Twoimi groźbami, tylko premiera nie strasz bo jeszcze się do dymisji poda. Buahahaha
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Więcej poczucia humoru, choć niepotrzebna hermetyczność danych przestrzennych to ciągle poważny problem, z którym walczy UE (vide INSPIRE).
 1 
 1 
zgłoś
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Powiedz pani, że se odpali QGISa i tam w menu dwa razy kliknie. Większa szansa na sukces niż jakbyś jej kazał ściągnąć coś ze strony, bo najpierw zacznie wpisywać adres w okno Google, potem nie będzie wiedziała, gdzie jej się plik pobrał, a potem zejdzie na zawał, bo się przestraszy pliku zip, że to jakiś wirus pewnie. A z tym pobieraniem filmików z Youtube na dysk, to naprawdę zabawne - czasy bakupowania internetu na dyskietkach dawno minęły.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Czepia się Pan trochę za bardzo, dla mnie film ma jasny i prosty przekaz. Filmy mają to do siebie, że prezentują wrażenia audiowizualne, czyli to co być może jest niedopowiedziane, to jest pokazane i na odwrót.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Brawo panie Marcinie bardzo przydatna dla użytkowników rzecz mam nadzieję, że przełożeni to docenią.
 15 
odpowiedz zgłoś
qgis Wg opisu wtyczki - autor Marcin Lebiecki. W internetach piszą, że pracownik GUGiK. Good job :) Hula aż miło.
 16 
odpowiedz zgłoś
ale jakto? Nie wynajęto amerykańskiej firmy? Nie zrobiono projektu CAPAP2 do tego?
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
Wtyczka Marcin, uszanuj autora.
 9 
odpowiedz zgłoś
Wtyczka Waldemar ! Zajedwabiście dzieki !
 8 
 4 
odpowiedz zgłoś
No i dobrze. GG będzie w końcu zadowolony.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
10 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS