Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-05-27 | GIS, Mapy, Software

GUGiK publikuje wtyczkę do wizualizacji BDOT10k w QGIS

Co zrobić, by wyświetlić dane BDOT10k podobnie jak na mapie topograficznej 1:10 000? Od teraz nie trzeba mozolnie edytować każdej z kilkudziesięciu warstw – wystarczy użyć wtyczki dla QGIS opublikowanej przez GUGiK.


Ilustracja: GUGiK publikuje wtyczkę do wizualizacji BDOT10k w QGIS

Narzędzie o nazwie „BDOT10k_GML_SHP” pobierzemy w poziomu QGIS-a, z oficjalnego repozytorium wtyczek. Jego obsługa jest prosta. Po instalacji wystarczy uruchomić wtyczkę, a następnie wskazać folder, w którym zapisaliśmy zestaw plików z danymi BDOT10k. Sposób pracy z narzędziem przybliża także film instruktażowy opublikowany przez GUGiK.

Na razie możliwości tego narzędzia można przetestować na bezpłatnej próbce danych udostępnionej w tym tygodniu na Geoportal.gov.pl. Z pewnością wtyczka zyska na popularności po 31 lipca, gdy baza BDOT10k zostanie uwolniona. Dane te będzie można wówczas pobrać dla całego kraju bez opłat oraz do dowolnych celów z Geoportalu bądź za pośrednictwem specjalnej usługi WMS.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Co zrobić, by wyświetlić dane BDOT10k podobnie jak na mapie topograficznej 1:10 000 dla mapy topograficznej 1:10 000 ?. Geodeci tworzą mapy 1:500, 1:1000 i wyjątkowo 1:2000. No i ta wtyczka tylko dla QGIS a co z innymi oprogramowaniami ??.
  
Jakby to wam napisać, wtyczkę do nadawania symbologii napisał pracownik z wiedzą merytoryczną zdobytą dużo wcześniej niż za obecnego GGK podpisał się i to jego chwała. Dane ze skaningu i orta załatwia nowelizacja ustawy, która wejdzie w życie pod koniec lipca, poczytajcie sobie w końcu. Natomiast zgadza się poprzednicy zdobyli tak wiele pieniędzy jak obecna ekipa rządząca oddała. I jest to jej niezaprzeczalny sukces, że "zaoszczędziła" i dużej części tego na co były przeznaczone nie ma. Człowiek z tzw biznesu siedzący na stołku GGK nie ma wielkiego pojęcia o prawie co już przysporzyło mu wniosku do prokuratora. A już takie np. obrażanie senatorów czy grubiańskie zachowania na spotkaniach nie przystoją na tym stanowisku zwykłemu GGK a już na pewno ministrowi jak chciałby się nazywać.
    1 
 8 
odp: Jakby skoro pracownik wiedzę posiadał uprzednio, to dlaczego dopiero teraz ją spożytkował? Trochę czasu mineło od kiedy zakończyły się naloty ISOKowe, a nowelizacja dopiero ma być. GUGiK był traktowany poważnie, gdy ubiegał się o środki, ale sukcesy Geoportalu za ponad 120mln i nie-wiadomo-co-robiącego CAPAPu za kilkaset milionów, spowodowały przykręcenie kurka. Prawo działa w dwie strony, skoro jest napisane, że nie można sprzedawać produktów z projektów finansowanych ze środków UE, gdyż powoduje to korektę finansową projektów, to dlaczego GUGiK od wielu lat tego nie respektuje?
    1 
odp: odp: Jakby Bo chciał, jakby nie chciał żaden Waldemar by go do tego nie zmusił. Może szuka pracy i potrzebował mieć coś nie problematycznego w zrobieniu a ciekawego do CV. Udało mu się. Pewnie i zmienić pracę niedługo mu się też uda. ;)
  
 5 
bravo GUGiK Trzeba było dwóch perspektyw unijnych, wydanych ponad 3mld. złotych, aby w końcu GUGiK wypuścił jakiś sensowny darmowy soft i zrobił przyczynek do rzeczywistego udostępniania danych. Jeszcze, gdyby udostępnił dane ze skaningu i orta, GESUTY i wszystkie dane które powstały w wyniku dofinansowania projektów ze środków UE...
    6 
 1 
odp: bravo GUGiK Brawa należą się zwłaszcza poprzednim władającym o zacięciu biznesowym Zdobyli tak wiele pieniędzy na tak niewiele. Wiceprezes i kierownik wszechprojektów grali tu pierwsze skrzypce. Teraz widać co się naprawdę dzieje jak człowiek z biznesu przychodzi na urząd. Wcześniej to urzędnicy próbowali wprowadzić biznes do urzędu.
    5 
 1 
odp: odp: bravo GUGiK A te dane to skąd się wzięły, żeby mógł się nimi dzisiaj obecny GGK zabawiać ? Propaganda dla frajerów - podoba mi się :) :) :)
  
 3 
I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Dziękuje GUGiK! WODGiK uczyć się od GUGiK podejścia do "zwykłego" użytkownika. Tak trzeba było już od 5 lat. Tak np. powstał Windows (dostępny dla zwykłego użytkownik) i zaorał DOSa."Narzędzie o nazwie ?BDOT10k_GML_SHP? pobierzemy w poziomu QGIS-a, z oficjalnego repozytorium wtyczek". Nie mogę tego po prostu zgrać ze strony internetowej. Znów ta $5#2 nowomowa informatyczna. Jak powiem Pani w Urzędzie Gminy (mają Q-GIS), że ma pobrać dane z Repozytorium to weźmie delegację i pojedzie PKS-em do Wydziału Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego. Chcę pobrać ten film instruktażowy na swój dysk (znam trik z "ll" przed youtube, ale po co tak kombinować).
    8 
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Wiadomo że wszyscy drżą przez Twoimi groźbami, tylko premiera nie strasz bo jeszcze się do dymisji poda. Buahahaha
  
 4 
odp: odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Więcej poczucia humoru, choć niepotrzebna hermetyczność danych przestrzennych to ciągle poważny problem, z którym walczy UE (vide INSPIRE).
    1 
 1 
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Powiedz pani, że se odpali QGISa i tam w menu dwa razy kliknie. Większa szansa na sukces niż jakbyś jej kazał ściągnąć coś ze strony, bo najpierw zacznie wpisywać adres w okno Google, potem nie będzie wiedziała, gdzie jej się plik pobrał, a potem zejdzie na zawał, bo się przestraszy pliku zip, że to jakiś wirus pewnie. A z tym pobieraniem filmików z Youtube na dysk, to naprawdę zabawne - czasy bakupowania internetu na dyskietkach dawno minęły.
    1 
 4 
odp: I to mnie się podoba! (musiałem jednak postraszyć) Czepia się Pan trochę za bardzo, dla mnie film ma jasny i prosty przekaz. Filmy mają to do siebie, że prezentują wrażenia audiowizualne, czyli to co być może jest niedopowiedziane, to jest pokazane i na odwrót.
    1 
 1 
Brawo panie Marcinie bardzo przydatna dla użytkowników rzecz mam nadzieję, że przełożeni to docenią.
  
 15 
qgis Wg opisu wtyczki - autor Marcin Lebiecki. W internetach piszą, że pracownik GUGiK. Good job :) Hula aż miło.
  
 16 
ale jakto? Nie wynajęto amerykańskiej firmy? Nie zrobiono projektu CAPAP2 do tego?
    6 
 2 
Wtyczka Marcin, uszanuj autora.
  
 9 
Wtyczka Waldemar ! Zajedwabiście dzieki !
    8 
 4 
No i dobrze. GG będzie w końcu zadowolony.
    1 
 4 



zobacz też:

Wiemy już, kiedy wejdzie w życie nowelizacja prawa geodezyjnego

Dziś w Dzienniku Ustaw (poz. 782) opublikowano nowelizację ustawy Prawo geodezyjne i...

Łatwy dostęp do archiwalnych map przez QGIS

Firma GIS Support wzbogaciła swoją wtyczkę do QGIS-a o nowe narzędzie – „Mapster”.

QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami

Jeśli oczekiwaliście wielu nowych funkcji i poprawek błędów, ta wersja sprawi, że będziecie uśmiechnięci od ucha...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
płk. William Lambton rozpoczął w 1800 r. wielkie pomiary trygonometryczne subkontynentu indyjskiego, które trwały pół wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Jerzy Zarzycki (1925-2012)

Jerzy Zarzycki (1925-2012)
Jerzy Zarzycki był synem geodety, który przed wojną prowadził biuro mierniczego przysięgłego w Łodzi. W grudniu 1939 roku rodzina Zarzyckich została wysiedlona przez Niemców do Krakowa, gdzie pomagał jej prof. Michał Odlanicki-Poczobutt. W czasie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1805-1806

1805-1806
Adrien-Marie Legendre (1752-1833), matematyk francuski, w załączniku do pracy na temat obliczania orbit komet opisał metodę najmniejszych kwadratów. Niezależnie metodę tę opracował w 1809 r. C.F. Gauss.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2