wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-03-11| GIS, Mapy, Software

QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami

Jeśli oczekiwaliście wielu nowych funkcji i poprawek błędów, ta wersja sprawi, że będziecie uśmiechnięci od ucha do ucha – tak wydanie 3.12 „Bukareszt” zachwalają twórcy popularnego otwartego oprogramowania QGIS.


QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Wizualizacja linii prądów
Wizualizacja linii prądów
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Model mesh w widoku 3D
Model mesh w widoku 3D
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Opcja "Random marker fill"
Opcja "Random marker fill"
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Selektywne maskowanie
Selektywne maskowanie

Wizualizacja danych

Program systematycznie rozszerzany jest o nowe możliwości prezentacji danych przestrzennych. W edycji 3.12 warto zwrócić uwagę chociażby na selektywne maskowanie – funkcję, która pozwala na uczytelnienie mapy poprzez ukrycie tylko wybranych elementów graficznych wokół etykiet. Efektywną nowością jest także możliwość wizualizacji linii prądów (jak na fot. obok). Nowa opcja „Random marker fill” pozwala z kolei na losowe rozmieszczenie sygnatur w obrębie zadanego poligonu (np. symbolu szuwarów na jeziorze).

Program rozbudowano ponadto o nowe opcje tworzenia kartodiagramów. Od teraz diagram możemy wzbogacić o efekty graficzne, takie jak cień czy poświata. Program pozwala także tworzyć słupkowe diagramy strukturalne – zarówno o orientacji pionowej, jak i poziomej.

Dane 3D

Począwszy od wersji 3.0 twórcy QGIS systematycznie rozwijają narzędzia do wizualizacji 3D. W tym wydaniu program wzbogacono o bardzo ważną nowość w tym zakresie, tj. możliwość prezentacji w trzech wymiarach coraz popularniejszego typu danych jakim jest model mesh. Oczywiście przy okazji udostępniono kilka opcji modyfikacji stylu wyświetlania tego typu warstw, np. regulację przewyższenia czy włączania i wyłączania linii szkieletowych. Istotnym udoskonaleniem jest ponadto znacznie sprawniejsze wyświetlanie danych wektorowych w widoku 3D.

Analizy danych

W najnowszym QGIS-ie nie mogło zabraknąć nowych narzędzi analitycznych. Pozwalają one chociażby wygenerować izolinie z modelu mesh, generować rastry z wykorzystaniem logiki rozmytej, tworzyć mapy gęstości obiektów liniowych czy automatycznie wykrywać zmiany w zestawie danych.

W QGIS pojawiły się także nowe wyrażenia. Pozwalają one np. odnaleźć obiekty z pustą geometrią czy zmienić nazwę pola w tabeli atrybutów. Równocześnie udoskonalono narzędzie do wyszukiwania interesujących nas wyrażeń.

Inne zmiany

W QGIS 3.12 poprawiono funkcje eksportu do formatów DXF oraz GeoPackage (GPKG). Jeśli chodzi o narzędzia do digitalizacji danych, warto zwrócić uwagę chociażby na narzędzie tworzenia nowej geometrii na podstawie relacji z innym obiektem.

Kilka drobnych nowości znajdziemy również w „Wydruku mapy”. To m.in. możliwość dodawania ilustracji na zasadzie „przeciągnij i upuść”, ręczne tworzenie tabel czy poszerzone opcje edycji podziałki i tabeli atrybutów.

Polski wkład

Rozwijanie tego darmowego oprogramowania nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów. W przypadku edycji 3.12 są wśród nich trzy polskie firmy – GIAP, GIS Support oraz OPGK Kraków.

Pełna lista zmian w QGIS 3.12

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
no zobacz a u mnie wręcz odwrotnie, wiele rzeczy rozwiązałem szybciej w Qgis niż w softach komercyjnych, niektórych w softach komercyjnych nie da się bez zapisywania danych w dedykowanych geobazach producenckich. A jaki miałeś problem ze qgis nie dał rady ? Może dostaniesz wsparcie tutaj, dodam ze bezpłatne w porównaniu do tych komercyjnych.;)

oczekiwania vs rzeczywistość wszystko super, ale ostatnio jak miałem do wykonania proste zadanie związane z poprawą jakości danych wektorowych, pomimo walki w QGIS, ostatecznie skorzystałem z oprogramowania komercyjnego gdzie ten sam problem rozwiązałem w parę minut, bez irytujących komunikatów, konieczności zapisywania danych pośrednich itp. itd.

2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS