Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-03-11| GIS, Mapy, Software

QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami

Jeśli oczekiwaliście wielu nowych funkcji i poprawek błędów, ta wersja sprawi, że będziecie uśmiechnięci od ucha do ucha – tak wydanie 3.12 „Bukareszt” zachwalają twórcy popularnego otwartego oprogramowania QGIS.


QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Wizualizacja linii prądów
Wizualizacja linii prądów
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Model mesh w widoku 3D
Model mesh w widoku 3D
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Opcja "Random marker fill"
Opcja "Random marker fill"
QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Selektywne maskowanie
Selektywne maskowanie

Wizualizacja danych

Program systematycznie rozszerzany jest o nowe możliwości prezentacji danych przestrzennych. W edycji 3.12 warto zwrócić uwagę chociażby na selektywne maskowanie – funkcję, która pozwala na uczytelnienie mapy poprzez ukrycie tylko wybranych elementów graficznych wokół etykiet. Efektywną nowością jest także możliwość wizualizacji linii prądów (jak na fot. obok). Nowa opcja „Random marker fill” pozwala z kolei na losowe rozmieszczenie sygnatur w obrębie zadanego poligonu (np. symbolu szuwarów na jeziorze).

Program rozbudowano ponadto o nowe opcje tworzenia kartodiagramów. Od teraz diagram możemy wzbogacić o efekty graficzne, takie jak cień czy poświata. Program pozwala także tworzyć słupkowe diagramy strukturalne – zarówno o orientacji pionowej, jak i poziomej.

Dane 3D

Począwszy od wersji 3.0 twórcy QGIS systematycznie rozwijają narzędzia do wizualizacji 3D. W tym wydaniu program wzbogacono o bardzo ważną nowość w tym zakresie, tj. możliwość prezentacji w trzech wymiarach coraz popularniejszego typu danych jakim jest model mesh. Oczywiście przy okazji udostępniono kilka opcji modyfikacji stylu wyświetlania tego typu warstw, np. regulację przewyższenia czy włączania i wyłączania linii szkieletowych. Istotnym udoskonaleniem jest ponadto znacznie sprawniejsze wyświetlanie danych wektorowych w widoku 3D.

Analizy danych

W najnowszym QGIS-ie nie mogło zabraknąć nowych narzędzi analitycznych. Pozwalają one chociażby wygenerować izolinie z modelu mesh, generować rastry z wykorzystaniem logiki rozmytej, tworzyć mapy gęstości obiektów liniowych czy automatycznie wykrywać zmiany w zestawie danych.

W QGIS pojawiły się także nowe wyrażenia. Pozwalają one np. odnaleźć obiekty z pustą geometrią czy zmienić nazwę pola w tabeli atrybutów. Równocześnie udoskonalono narzędzie do wyszukiwania interesujących nas wyrażeń.

Inne zmiany

W QGIS 3.12 poprawiono funkcje eksportu do formatów DXF oraz GeoPackage (GPKG). Jeśli chodzi o narzędzia do digitalizacji danych, warto zwrócić uwagę chociażby na narzędzie tworzenia nowej geometrii na podstawie relacji z innym obiektem.

Kilka drobnych nowości znajdziemy również w „Wydruku mapy”. To m.in. możliwość dodawania ilustracji na zasadzie „przeciągnij i upuść”, ręczne tworzenie tabel czy poszerzone opcje edycji podziałki i tabeli atrybutów.

Polski wkład

Rozwijanie tego darmowego oprogramowania nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów. W przypadku edycji 3.12 są wśród nich trzy polskie firmy – GIAP, GIS Support oraz OPGK Kraków.

Pełna lista zmian w QGIS 3.12

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama