Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2020-03-11 | GIS, Mapy, Software

QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami

Jeśli oczekiwaliście wielu nowych funkcji i poprawek błędów, ta wersja sprawi, że będziecie uśmiechnięci od ucha do ucha – tak wydanie 3.12 „Bukareszt” zachwalają twórcy popularnego otwartego oprogramowania QGIS.


Ilustracja: QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Wizualizacja linii prądów
Wizualizacja linii prądów
Ilustracja: QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Model mesh w widoku 3D
Model mesh w widoku 3D
Ilustracja: QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Opcja "Random marker fill"
Opcja "Random marker fill"
Ilustracja: QGIS 3.12 napakowany nowymi funkcjami <br />
Selektywne maskowanie
Selektywne maskowanie

Wizualizacja danych

Program systematycznie rozszerzany jest o nowe możliwości prezentacji danych przestrzennych. W edycji 3.12 warto zwrócić uwagę chociażby na selektywne maskowanie – funkcję, która pozwala na uczytelnienie mapy poprzez ukrycie tylko wybranych elementów graficznych wokół etykiet. Efektywną nowością jest także możliwość wizualizacji linii prądów (jak na fot. obok). Nowa opcja „Random marker fill” pozwala z kolei na losowe rozmieszczenie sygnatur w obrębie zadanego poligonu (np. symbolu szuwarów na jeziorze).

Program rozbudowano ponadto o nowe opcje tworzenia kartodiagramów. Od teraz diagram możemy wzbogacić o efekty graficzne, takie jak cień czy poświata. Program pozwala także tworzyć słupkowe diagramy strukturalne – zarówno o orientacji pionowej, jak i poziomej.

Dane 3D

Począwszy od wersji 3.0 twórcy QGIS systematycznie rozwijają narzędzia do wizualizacji 3D. W tym wydaniu program wzbogacono o bardzo ważną nowość w tym zakresie, tj. możliwość prezentacji w trzech wymiarach coraz popularniejszego typu danych jakim jest model mesh. Oczywiście przy okazji udostępniono kilka opcji modyfikacji stylu wyświetlania tego typu warstw, np. regulację przewyższenia czy włączania i wyłączania linii szkieletowych. Istotnym udoskonaleniem jest ponadto znacznie sprawniejsze wyświetlanie danych wektorowych w widoku 3D.

Analizy danych

W najnowszym QGIS-ie nie mogło zabraknąć nowych narzędzi analitycznych. Pozwalają one chociażby wygenerować izolinie z modelu mesh, generować rastry z wykorzystaniem logiki rozmytej, tworzyć mapy gęstości obiektów liniowych czy automatycznie wykrywać zmiany w zestawie danych.

W QGIS pojawiły się także nowe wyrażenia. Pozwalają one np. odnaleźć obiekty z pustą geometrią czy zmienić nazwę pola w tabeli atrybutów. Równocześnie udoskonalono narzędzie do wyszukiwania interesujących nas wyrażeń.

Inne zmiany

W QGIS 3.12 poprawiono funkcje eksportu do formatów DXF oraz GeoPackage (GPKG). Jeśli chodzi o narzędzia do digitalizacji danych, warto zwrócić uwagę chociażby na narzędzie tworzenia nowej geometrii na podstawie relacji z innym obiektem.

Kilka drobnych nowości znajdziemy również w „Wydruku mapy”. To m.in. możliwość dodawania ilustracji na zasadzie „przeciągnij i upuść”, ręczne tworzenie tabel czy poszerzone opcje edycji podziałki i tabeli atrybutów.

Polski wkład

Rozwijanie tego darmowego oprogramowania nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego sponsorów. W przypadku edycji 3.12 są wśród nich trzy polskie firmy – GIAP, GIS Support oraz OPGK Kraków.

Pełna lista zmian w QGIS 3.12

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

no zobacz a u mnie wręcz odwrotnie, wiele rzeczy rozwiązałem szybciej w Qgis niż w softach komercyjnych, niektórych w softach komercyjnych nie da się bez zapisywania danych w dedykowanych geobazach producenckich. A jaki miałeś problem ze qgis nie dał rady ? Może dostaniesz wsparcie tutaj, dodam ze bezpłatne w porównaniu do tych komercyjnych.;)
    1 
 14 
oczekiwania vs rzeczywistość wszystko super, ale ostatnio jak miałem do wykonania proste zadanie związane z poprawą jakości danych wektorowych, pomimo walki w QGIS, ostatecznie skorzystałem z oprogramowania komercyjnego gdzie ten sam problem rozwiązałem w parę minut, bez irytujących komunikatów, konieczności zapisywania danych pośrednich itp. itd.
    14 
 5 



zobacz też:

GIS Support integruje wtyczki dla QGIS

Lubelska firma GIS Support przygotowała nową bezpłatną wtyczkę dla otwartej aplikacji QGIS. Stanowi ona...

Sporo zmian w gvSIG

Otwarte oprogramowanie GIS to nie tylko popularny QGIS, ale np. hiszpański gvSIG. Właśnie ukazała się wersja 2.5 tego...

GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT

Poznaliśmy wyniki konkursu GUGiK na najciekawszy pomysł wykorzystania usługi wyznaczania...

Wręczono nagrody w konkursie na aplikację wykorzystującą usługi KIEG i ULDK

Autorzy najlepszych prac nagrodzonych w konkursie na przygotowanie...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geoida od GOCE
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle otwarto 5 kwietnia 1573 r. w Warszawie?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Willebrord Snell van Royen, Snellius (1580-1626)

Willebrord  Snell van Royen, Snellius (1580-1626)
Holenderski matematyk, fizyk, astronom. Urodził się w Leidzie w 1580 roku (niektóre źródła podają rok 1591). Pierwszych lekcji matematyki udzielał mu ojciec – profesor medycyny w Louvain, a następnie matematyki i hebrajskiego na uniwersytecie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
628
Brahmagupta (ok. 598-670), hinduski matematyk i astronom, w dziele pt. "Brahmasphutasiddhanta" (Otwarcie wszechświata) definiuje liczbę "0", liczby dodatnie i ujemne. Brahmagupta podał algorytmy na obliczenie pierwiastka kwadratowego i rozwiązanie...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2