|2019-11-14|
GIS, Software
Sporo zmian w gvSIG
Otwarte oprogramowanie GIS to nie tylko popularny QGIS, ale np. hiszpański gvSIG. Właśnie ukazała się wersja 2.5 tego oprogramowania, którą wzbogacono o całkiem sporo nowych funkcji.
GvSIG jest bezpłatną aplikacją GIS-ową dostępną na wolnej licencji GNU. Program służy zarówno do edycji danych rastrowych, jak i wektorowych, a także do pracy na bazach danych czy usługach sieciowych. Pierwotnie aplikację stworzono dla władz Walencji (stąd pierwsza część skrótu – gv, od Generalitat Valenciana), obecnie jest rozwijana przez wolontariuszy działających w gvSIG Association.
Nowością w tym wydaniu jest chociażby narzędzie do szybkiego rysowania, przydatne np. wtedy, gdy potrzebujemy szybko nanieść na mapę uwagi czy adnotacje. W programie udoskonalono też: definiowanie topologii, snapowanie, wyświetlanie zdjęć załączonych do poszczególnych obiektów przestrzennych, przeszukiwanie danych atrybutowych czy ich import.
GvSIG oferuje także nowe narzędzia analityczne przydane chociażby w wizualizacji danych czasowych (np. w formie wykresów biegunowych). Nowe wydanie pozwala też zliczyć obiekty w poszczególnych oczkach siatki, a także dokonać konwersji wektorowej warstwy 2D na 3D na podstawie numerycznego modelu terenu.
W gvSIG 2.5 znajdziemy też kilka funkcji, które pomogą uniknąć utraty ważnych danych. Wersja ta umożliwia bowiem np. automatyczne zapisywania kopii zapasowej projektu czy zapis ustawień etykietowania bądź eksportu. Istotną zmianą jest również ściślejsza integracja wydania desktopowego i mobilnego tego programu.
JK
|