Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-14| GIS, Software

Sporo zmian w gvSIG

Otwarte oprogramowanie GIS to nie tylko popularny QGIS, ale np. hiszpański gvSIG. Właśnie ukazała się wersja 2.5 tego oprogramowania, którą wzbogacono o całkiem sporo nowych funkcji.


Sporo zmian w gvSIG
Sporo zmian w gvSIG

GvSIG jest bezpłatną aplikacją GIS-ową dostępną na wolnej licencji GNU. Program służy zarówno do edycji danych rastrowych, jak i wektorowych, a także do pracy na bazach danych czy usługach sieciowych. Pierwotnie aplikację stworzono dla władz Walencji (stąd pierwsza część skrótu – gv, od Generalitat Valenciana), obecnie jest rozwijana przez wolontariuszy działających w gvSIG Association.

Nowością w tym wydaniu jest chociażby narzędzie do szybkiego rysowania, przydatne np. wtedy, gdy potrzebujemy szybko nanieść na mapę uwagi czy adnotacje. W programie udoskonalono też: definiowanie topologii, snapowanie, wyświetlanie zdjęć załączonych do poszczególnych obiektów przestrzennych, przeszukiwanie danych atrybutowych czy ich import.

GvSIG oferuje także nowe narzędzia analityczne przydane chociażby w wizualizacji danych czasowych (np. w formie wykresów biegunowych). Nowe wydanie pozwala też zliczyć obiekty w poszczególnych oczkach siatki, a także dokonać konwersji wektorowej warstwy 2D na 3D na podstawie numerycznego modelu terenu.

W gvSIG 2.5 znajdziemy też kilka funkcji, które pomogą uniknąć utraty ważnych danych. Wersja ta umożliwia bowiem np. automatyczne zapisywania kopii zapasowej projektu czy zapis ustawień etykietowania bądź eksportu. Istotną zmianą jest również ściślejsza integracja wydania desktopowego i mobilnego tego programu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS