wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-14| GIS, Software

Sporo zmian w gvSIG

Otwarte oprogramowanie GIS to nie tylko popularny QGIS, ale np. hiszpański gvSIG. Właśnie ukazała się wersja 2.5 tego oprogramowania, którą wzbogacono o całkiem sporo nowych funkcji.


Sporo zmian w gvSIG
Sporo zmian w gvSIG

GvSIG jest bezpłatną aplikacją GIS-ową dostępną na wolnej licencji GNU. Program służy zarówno do edycji danych rastrowych, jak i wektorowych, a także do pracy na bazach danych czy usługach sieciowych. Pierwotnie aplikację stworzono dla władz Walencji (stąd pierwsza część skrótu – gv, od Generalitat Valenciana), obecnie jest rozwijana przez wolontariuszy działających w gvSIG Association.

Nowością w tym wydaniu jest chociażby narzędzie do szybkiego rysowania, przydatne np. wtedy, gdy potrzebujemy szybko nanieść na mapę uwagi czy adnotacje. W programie udoskonalono też: definiowanie topologii, snapowanie, wyświetlanie zdjęć załączonych do poszczególnych obiektów przestrzennych, przeszukiwanie danych atrybutowych czy ich import.

GvSIG oferuje także nowe narzędzia analityczne przydane chociażby w wizualizacji danych czasowych (np. w formie wykresów biegunowych). Nowe wydanie pozwala też zliczyć obiekty w poszczególnych oczkach siatki, a także dokonać konwersji wektorowej warstwy 2D na 3D na podstawie numerycznego modelu terenu.

W gvSIG 2.5 znajdziemy też kilka funkcji, które pomogą uniknąć utraty ważnych danych. Wersja ta umożliwia bowiem np. automatyczne zapisywania kopii zapasowej projektu czy zapis ustawień etykietowania bądź eksportu. Istotną zmianą jest również ściślejsza integracja wydania desktopowego i mobilnego tego programu.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS