wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-11-06| Geodezja, GIS, Software

GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT

Poznaliśmy wyniki konkursu GUGiK na najciekawszy pomysł wykorzystania usługi wyznaczania wysokości dla zadanych współrzędnych. Wśród nagrodzonych rozwiązań są zarówno serwisy internetowe, jak i samodzielne programy oraz wtyczki do QGIS.


GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT <br />
Wtyczka GUGiK NMT dla QGIS
Wtyczka GUGiK NMT dla QGIS
GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT <br />
Narzędzie Profil wysokości w serwisach mapowych Geo-Systemu
Narzędzie Profil wysokości w serwisach mapowych Geo-Systemu
GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT <br />
C-Geo 2019
C-Geo 2019
GUGiK nagradza aplikacje wykorzystujące jego usługę NMT <br />
GeoView
GeoView

Przypomnijmy, że wspomniana usługa sieciowa została udostępniona całkiem niedawno, bo 9 października (jest dostępna pod adresem services.gugik.gov.pl/nmt). Zasada jej działania jest prosta. Dla zadanych współrzędnych X, Y zwraca ona wysokość odczytaną z numerycznego modelu terenu kraju w rozdzielczości 1 x 1 metr. Zapytania mają w tym przypadku formę adresu URL, w którym wpisywane są współrzędne. Jakie pomysły mają krajowi użytkownicy na wykorzystanie tego rozwiązania?

Ogólnodostępne aplikacje lub serwisy internetowe

W tej kategorii komisja konkursowa przyznała I miejsce Sekcji Geoinformacji Studenckiego Koła Naukowego Geografów Uniwersytetu Adama Mickiewicza za opracowanie wtyczki GUGiK NMT przeznaczonej dla programu QGIS. Obecnie oferują ona dwie funkcje:

 • wskazanie dowolnej liczby punktów na mapie oraz zapisanie ich współrzędnych wraz z wysokością z NMT do warstwy tymczasowej;
 • generowanie profili podłużnych wzdłuż narysowanej przez użytkownika linii łamanej oraz eksport danych (punktów interwałowych oraz ich wysokości) do pliku CSV.

Wtyczkę można pobrać z repozytorium.

II miejsce przyznano firmie Geo-System za przygotowanie narzędzia Profil wysokości, które udostępniono w portalach mapowych w technologii e-mapa.net. Pozwala ono na:

 • pozyskanie współrzędnych XY (układ 1992, 2000, WGS84) wraz z wysokością z NMT dla wybranego punktu;
 • wygenerowanie profilu wysokości dla wskazanej linii (wygenerowany profil zawiera również informacje o minimalnej, średniej oraz maksymalnej wysokości);
 • przeglądanie profilu z automatycznym odniesieniem miejsca na profilu do położenia na mapie;
 • zapisanie wyników z postaci raportu PDF lub skopiowania tabeli do wybranych edytorów tekstu.

Inna wtyczka dla QGIS (o nazwie Oblicz Wysokość) otrzymała III miejsce – jej autorem jest Adrian Bocianowski. Zaproponowane przez niego rozwiązanie umożliwia:

 • obliczenie wysokości dla punktów wskazanych w oknie mapy i dodanie wyników do warstwy tymczasowej z możliwością skopiowana danych do schowka i wykorzystania w innych aplikacjach;
 • obliczenie spadków terenu, długości i różnicy wysokości dla warstw zawierających obiekty liniowe.

Plugin można już pobrać z repozytorium QGIS.

Komercyjne aplikacje lub serwisy internetowe

W tej kategorii I miejsce przyznano firmie Softline Plus z Wrocławia za aplikację C-Geo 2019. Dzięki zintegrowaniu jej z usługą GUGiK program umożliwia:

 • określenie przybliżonej wysokości punktu przy braku precyzyjnych danych z pomiaru bezpośredniego;
 • weryfikację różnic między wysokością z pomiaru a wysokością z NMT (należy pamiętać o tym, że jest to wysokość w układzie odniesienia PL-KRON86-NH);
 • generowanie przekrojów pionowych, wykorzystanie ich do obliczeń powierzchni między warstwami, w przypadków ciągu przekrojów poprzecznych – także objętości między warstwą z modelu NMT, a np. warstwą projektowaną;
 • tworzenie NMT z danymi z usługi sieciowej oraz z innych źródeł – w efekcie możliwość obliczania objętości, powierzchni 2D, 3D, przekrojów przez model, itd. Utworzone modele mogą być zapisane do pliku w formacie LandXML przeznaczonym do wykorzystania w systemach sterowania maszyn;
 • wykorzystanie danych do tworzenia map spadków i wyznaczania spadków w punktach.

II miejsce przyznano firmie Cubic Orb za aplikację desktopową GeoView. Program ten pozwala na łatwe pozyskanie wysokości dla punktów o określonych współrzędnych, obsługuje przy tym wszystkie obowiązujące oraz nieobowiązujące układy współrzędnych (2000, 1965, 1992 itd.), które automatycznie wykrywa na podstawie podanych współrzędnych.

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Oho ruszyła. Miło.
odpowiedz zgłoś
Niesmiało zapytam się czy dzisiaj aplikacje działają ? Bo ja widzę 404 przy próbie wywołania przykładu ze strony GUGiK.
odpowiedz zgłoś
Wskażesz te komentarze, który z nich to taki nienawistny jest ? Jaki przepis naruszają ?
 4 
odpowiedz zgłoś
do Administratora Proszę o zapoznanie się administratora strony z orzeczeniem Sądu Najwyższego w sprawie nienawistnych komentarzy, a także tych pozostających w błogiej nieświadomości o bezkarności. https://www.infor.pl/prawo/prawa-konsumenta/konsum ent-w-sieci/2800913,3,Odpowiedzialnosc-administrat ora-strony-za-nienawistne-wpisy.html
 7 
 1 
odpowiedz zgłoś
Przyłączam się do gratulacji Szczególne gratulacje dla pana Biegalskiego.
 6 
odpowiedz zgłoś
smutne to co tu się dzieje. Zabarwienie komentarzy i jad, który leje się uszami świadczy jedynie o autorze komentarzy.
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
Gratulacje Są jeszcze ludzie którzy potrafią zrobić, sami znajdą odpowiednie narzędzia, wykorzystają je tworząc wartość dodaną i przekazują swoje dzieło do wykorzystania dla innych. Gratuluję i życzę powodzenia w dalszych działaniach
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Uściślam to byli studenci-programiści z Indii, których Geo-System trzyma u siebie w lochach o wodzie i misce ryżu. Nie tylko przekazali prawa do aplikacji, ale też prawa do swoich pierworodnych dzieci, które to muszą codziennie wyrobić normę komentarzy na Geoforum.
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
A ci studenci przekazali prawa autorskie i majątkowe. Tak pytam, dla kolegi.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Potwierdzam. dla Geo-Systemu program napisali studenci. Dostali za to parę groszy i wdzięczność dr inż hab Waldemara Izdebskiego.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
aaa rozdawanie danych na które jest cennik ustawowy jest niebezpieczne
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Oooo Geo-Property.pl spółka w której Geo-System jest jedynym udziałowcem. Oczywiście prezesem zarządu jest syn Pana ministra Izdebskiego.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Apkę napisali studenci na zaliczenie a Geo-System dostal nagrodę. Studenci zaluczyli na dostateczny.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Prośba o poprawę wpisu. Proszę o poprawę wpisu na geoportalu w zakresie funkcjonalności wtyczki GUGiK nmt. Prawidłowy zakres funkcjonalności to "Wtyczka posiada następujące funkcjonalności 1) możliwość wskazania miejsca na mapie oraz zapisanie (po kliknięciu) współrzędnych kliknięcia oraz wysokości npm. Istnieje również możliwość zapisania wybranych punktów do warstwy tymczasowej. 2) Możliwość przypisania wysokości jako nowa kolumna (lub aktualizacja istniejącej) do punktowej warstwy w programie QGIS. Możliwe jest również pobranie danych tylko dla zaznaczonych obiektów. 3) Możliwość wygenerowania profilu podłużnego wzdłuż narysowanej przez użytkownika linii oraz wygenerowanie pliku csv z danymi"
odpowiedz zgłoś
Oczywiście Chodzi o spółkęGeo-Property.pl.
odpowiedz zgłoś
Tylko patrzec jak Geo-prostu.pl zacznie zbierać nagrody z gugiku.
odpowiedz zgłoś
Siądzie z dzieckiem i z paździerzu zrobią nowe lepsze trofeum niż z gugiku. A potem uroczyście mu wręczy.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Skandal Dlaczego Geo-System zajął dopiero drugie miejsce? Skandal powiadam wam. Wyrodny ojciec z tego GGK. Jak on się teraz w domu wytłumaczy?
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
Marudzić poprawnie powinno być szczególnie jak ktoś wspomina cos o prawie przy GGK.
 1 
odpowiedz zgłoś
Brawo CGEO i studenci, jeszcze nadzieja nie zginęła bo są ludzie którym się chce i potrafią zrobić coś pozytywnego, a nie tylko narzekać.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Były prezes Geo-Systemu a obecny GGK wręczy nagrodę obecnemu prezesowi Geo-Systemu. Brawo
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
21 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS