wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Akademia INSPIRE w Norwegii
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-10-09| GIS, Mapy

Usługa GUGiK odczyta wysokość

GUGiK uruchomił usługę sieciową, dzięki której można w prosty sposób odczytać wysokość terenu dla zadanych współrzędnych X i Y.


Usługa GUGiK odczyta wysokość

Zapytanie ma w tym przypadku formę adresu URL, który zawiera współrzędne interesującego nas punktu zapisane w układzie 1992. Może ono wyglądać następująco:

http://services.gugik.gov.pl/nmt/?request=GetHbyXY&x=652222.45&y=252323.45

Po wpisaniu takiego adresu w przeglądarce usługa zwróci nam wysokość terenu. Pochodzi ona z numerycznego modelu terenu w rozdzielczości 1 x 1 m opracowanego na podstawie danych z lotniczego skanowania laserowego kraju i jest wyrażona w układzie PL-KRON86-NH.

Od pewnego czasu usługa ta działa na Geoportal.gov.pl (jest dostępna w bocznym menu pod niebieską ikoną „XYH”). Teraz może być wdrażana również w innych serwisach mapowych czy aplikacjach.

Jak zapowiada GUGiK, usługa będzie systematycznie wzbogacana o nowe funkcje.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
bez spinki w mediach to różne dyr#$%!!ły opowiadają. I co media to inny punkt widzenia. Dzięki mediom żyjemy w matrixie. Pozdrawiam geoforum - też media. Halo!

. Karol daj spokój nie unoś się tak.

W ramach tzw. nagrody chętnie przyjmę standardową usługę WPS, która będzie przypisywała wysokość do warstwy wektorowej składającej się z wielu obiektów zamiast tej usługi działającej z prędkością 1 zapytanie na sekundę. Przy 2500 zapytaniach serwer wywalił błędy kilkanaście razy. Jakby jeszcze tego WPS można jej było użyć w kliencie Qgis, zewnętrznym serwerze to byłoby wspaniale. Śmiejąc się nieco z mani tytułowania - Wingików powinniśmy teraz tytułować wojewodami. Ktoś spróbuje ? Ministrowie są na stronie ministerstwa, kancelarii premiera lub prezydenta ze zdjęciami i rangą przynajmniej podsekretarza stanu. Odnośnie wspomnień z pozycji rzemieślnika (bez pozdrowień) to sprawy sprzed 3 lat są do dziś nie załatwione. http://tnijurl.com/96b8b8c5f51d/ ładnie niektóre archiwalne wypowiedzi korelują się z atakami osobistymi poniżej.

Minister "W mediach, niezależnie od uregulowań konstytucyjnych, mianem ministra powszechnie określa się także inne osoby pełniące ważne funkcje w administracji rządowej. Są to przede wszystkim sekretarze i podsekretarze stanu oraz pełnomocnicy rządu (funkcjonujący w ministerstwach, komitetach i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów), jak również niektórzy szefowie urzędów centralnych (posiadający rangę centralnego organu administracji państwowej)" - polecam https://pl.wikipedia.org/wiki/Minister

coś do przodu Tak się będziemy cieszyć z każdej #$%!!erelnej funkcyjki? Kiedy wyjdziemy poza poziom jednej aplikacyjki i zajmiemy się problemami,którymi powinien się zajmować urzędnik państwowy? np. Jak ożywić rynek geodezyjny? Jak otworzyć się na nowe technologie? W Estonii administracja jest całkowicie zinformatyzowana i działa na technologii Blockchain. A my tu o odczytywaniu współrzędnych z nmt - żłobek.

poziom GGK nie jest ministrem i nigdy nie był i jak sądzę nigdy nie będzie. Jest Głównym Geodetą Kraju - organ centralny i Prezesem urzędu. Minister jest naczelnym organem administracji państwowej. Może to i miłe nazywać się ministrem od geodezji ale bezpodstawne. Poziom zatem ustalony. Pisz co masz pisać. Nawet szanowny panie jest ok. Bez spinki. Władza ma być blisko obywatela.

panie Waldemarze czy przewiduje Pan nagrodę dla tego pana? Przyzna pan, że nie można odmówić zaangażowania.

Kolejny błąd 502 zła brama.

Wms2Cad Dla zainteresowanych wykorzystaniem tej funkcjonalności w platformach CAD poprzez "kliknięcie" w dowolnym miejscu na mapie polecam oprogramowanie Wms2Cad (https://www.cubicorb.com/pl/programy/wms2cad). Program pozwala również na korzystanie z innych serwisów WMS takich jak np. Ortofotomapa z Geoportalu czy miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego (np. Wrocławia czy Krakowa), które jednym kliknięciem możemy wstawić do rysunku CAD. Działa praktycznie z każdym najpopularniejszym programem CAD.

pozdrawiam nie martw się, może ty też kiedyś będziesz ministrem ^^

korekta chcesz to mogę zapytać po co postawiono tą usługę. Nie mam problemu zadać pytania gugikowi. Stosowny poziom to rozumiem mówienie do GGK panie ministrze. No to niestety nie będę reprezentował tego poziomu.

pozdrawiam z tą wańką wstańką to też pytałeś? Serio, mam nadzieję, że nie jesteś reprezentatywny dla badania typowego zachowania przeciętnego pracownika wydziału geodezji i kartografii urzędu marszałkowskiego. Na szczęście w innym wątku prezentują stosowny poziom.

Nie zgadza się z informacją o wewnętrznym błędzie serwera. Cieszę się że GUGiK poprawił. Szkoda ze nie ogloszono konkursu na nazwę usługi. Wańka wstańka byłby w sam raz.

hmm? Ale co nie działa? Wysokość z przykładu 55.8 zgadza się?

Jest tak dobra że przestała działać. Można powiedzieć że jest najlepsza, mój drogi.

nie nie mój drogi ty nie pytasz, a sugerujesz, że usługa jest zła i po co twoim zdaniem ktoś ją w ogóle tworzył. Jeżeli wykorzystanie GFI z WMSa do pozyskiwania wysokości w dowolnym punkcie to według ciebie dobry pomysł to już wiem, że nie ma o czym z tobą dyskutować.

Pytam o sprawy techniczne a odpowiedź w stylu sączenia jadu skierowanego na osobę świadczy tylko o tobie. Zadałem pytanie które jest zasadne po co utrzymywać dwie usługi skoro można utrzymywać jedną i to w dodatku stanowiącą standard a nie jakieś wynalazek. Jak można pisać np. o interoperacyjności nie stosując standardów informatycznych. Poza tym nie jesteśmy na ty więc się hamuj albo może raczej chamuj.

pozdrawiam już poprawiam twój wpis, bo widać mimo ogromnej wiedzy nadal nic nie wiesz: "Jest taka usługa nazywa się WMS ma w sobie takie polecenie GetFeatureInfo które może zwrócić np. wysokość. Dostępna jest pod adresem: http://mapy.geoportal.gov.pl/wss/ext/NMT/wms. Cieszę się, że dodatkowo dla tych, którzy nie chcą korzystać z klienta WMS stworzono niestandardową usługę." Wasz pozdrawiam

pozdrawiam próbujesz uchodzić za fachowca, a nie masz kompletnie żadnej wizji rozwoju. Jesteś jedynie odtwórcą (rzemieślnikiem) i wiecznym krytykantem w każdej sprawie. Może weź udział w ogłoszonym dzisiaj konkursie GUGiK i go wygraj. Zrób coś Człowieku zamiast ciągle sączyć jad! Pokaż, że potrafisz!

Jest taka usługa nazywa się WMS ma w sobie takie polecenie GetFeatureInfo które może zwrócić np. wysokość. Warstwa modelu terenu jest w geoportalu można było włączyć to polecenie i po sprawie, zamiast tego wytworzono niestandardową usługę bez dokumentacji i wersjonowania. O ile klientów WMS mamy mrowie to do tego czegoś trzeba pisać klienta.

ja ale ta usługa jest dla całego kraju. Prosta w wywołaniu i możliwa do implemantacji przez każdy system! Nie trzeba mieć żadnych danych, a wysokosci się uzyskuje. Czytajcie uważnie.

zobaczcie http://nowodworski.geoportal2.pl - numeryczny model terenu pokazuje wysokości już od kilku lat i bez fanfar i zadęcia. Może to nie numeryczny model terenu ale wysokości pokazuje bez problemu.

Myślę że dobrze że są takie newsy bo nikt nie siedzi i nie szuka nowych funkcji a może się kiedyś przydać

Nasze geodezyjne wladze opublikowały by wtedy statystyki użycia usługi ciesząc się że jest tak popularna.

Hm... Aż dziw bierze, że nasze geodezyjne władze nie boją się, że ktoś im automata napisze i podprowadzi za darmo cały model bez licencji, wniosków, opłat i klauzuli :D

Prosty sposób? Prosty sposób to by było jakby wysokość pojawiała się po wskazaniu dowolnego punktu na mapie. Jest to takie proste do zrobienia że śmiech ogarnia jak się czyta takie newsy.

poprawione i odpowiednia faktura za poprawki też wystawiona

własnie miałem napisać że chyba poprawili bo już zwraca prawidłowo, ale GUGIK mnie ubiegł. Dziękuję

Tak. Zostanie poprawione.

do GUGiK Czy mamy rozumieć, że zostanie to poprawione?

Dziękujemy Drobiazg w zapisie, a duza różnica w wyniku. W geoportalu było podpięte dobrze przy implementacji się zamieszało:-)

zamień XY Aby uzyskać właściwy wynik, należy podać współrzędne w układzie matematycznym czyli w linku zamiast geodezyjnego X podać geodezyjny Y. Ot taki mały drobiazg.

32 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt