wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-30| Software

Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo

Aplikacja geodezyjna C-Geo firmy Softline w październiku została wzbogacona o kilkanaście nowych funkcji. Zdaniem twórców tego oprogramowania spośród nich najciekawsze to prawdopodobnie te, które umożliwiają wykorzystanie wysokości punktów wyznaczonych z NMT kraju, a udostępnianych poprzez usługę sieciową opracowaną przez GUGiK na początku października 2019 r.


Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo
Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo

Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT jest w C-Geo wykorzystana w kilku modułach:
1. Informacja o wybranym punkcie mapy zawiera dane o wysokości punktu z NMT.
2. Okno edycji pojedynczego punktu daje możliwość przypisania mu wysokości z NMT.
3. Funkcja kartowania punktu na mapie numerycznej ma opcję umożliwiającą przypisanie nowemu punktowi wysokości z usługi wyliczającej H z NMT.
4. Dla istniejących już obiektów liniowych w oknie edytora obiektu dostępna jest funkcja wywołująca usługę wyznaczania wysokości dla każdego z punktów obiektu, który nie ma określonej wysokości.
Wyznaczone wysokości mogą być wykorzystane do określenia długości przestrzennych, spadków w terenie dla wybranych odcinków, wygenerowania przekrojów pionowych projektowanych inwestycji liniowych, obliczenia powierzchni między punktami z wysokościami z NMT a np. punktami z wysokościami projektowanymi.
5. Dla obiektów powierzchniowych dostępna jest taka sama funkcja jak dla obiektów liniowych i może być wykorzystana np. do wyznaczania powierzchni 3D obiektu (także uwzględniającej poprawki odwzorowawcze powierzchni).
Uzyskane wysokości mogą posłużyć do prostego tworzenia i przecinania ze sobą numerycznych modeli terenu zawierających np. dane projektowane, dane z pomiarów bezpośrednich i wysokości pozyskane właśnie z usługi sieciowej z NMT kraju. Wyniki działań na modelach to wizualizacja 3D przecięcia wybranych modeli, objętości między modelami, powierzchnie 2D i 3D, a także funkcje generowania przekrojów przez modele, rzutowania zadanych punktów na model w celu wyznaczania np. odległości od powierzchni modelu lub wysokości nad modelem.
6. Pozyskane wysokości mogą zostać wykorzystane do tworzenia map lokalnych spadków o zadanych kryteriach granic poszczególnych zakresów spadków, np. co 1,5 stopnia, co jest wykorzystywane między innymi w rolnictwie do oceny upraw na terenach górskich. Dla wskazanych punktów wyznaczać można także maksymalne spadki i ich azymuty.

Źródło: Softline Plus


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Powiem więcej, nie zdziwi mnie nawet pomiar kanalizacji na nmt.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
@Mensus Jasne, że będą. Januszy nie brakuje, przyśpieszy robota na dużych mdcp. A co niektórzy hemoroidów się nabawią bo nie wstaną zza biurka. Chyba, że operat oddać. ;)
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
@geodeta A gdzie tu coraz mniej pracy? Chyba nie twierdzisz, że wszyscy geodeci będą teraz "mierzyć" wysokościówkę z NMT o oczku 1m? :)
 5 
odpowiedz zgłoś
zgoda coraz mnie podków sprzedaję :/
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
branza znowu mmniej dla nas pracy , coraz gorzej
 4 
 1 
odpowiedz zgłoś
brawo super!
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS