Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-10-30| Software

Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo

Aplikacja geodezyjna C-Geo firmy Softline w październiku została wzbogacona o kilkanaście nowych funkcji. Zdaniem twórców tego oprogramowania spośród nich najciekawsze to prawdopodobnie te, które umożliwiają wykorzystanie wysokości punktów wyznaczonych z NMT kraju, a udostępnianych poprzez usługę sieciową opracowaną przez GUGiK na początku października 2019 r.


Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo
Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT w C-Geo

Usługa wyznaczania wysokości punktu z NMT jest w C-Geo wykorzystana w kilku modułach:
1. Informacja o wybranym punkcie mapy zawiera dane o wysokości punktu z NMT.
2. Okno edycji pojedynczego punktu daje możliwość przypisania mu wysokości z NMT.
3. Funkcja kartowania punktu na mapie numerycznej ma opcję umożliwiającą przypisanie nowemu punktowi wysokości z usługi wyliczającej H z NMT.
4. Dla istniejących już obiektów liniowych w oknie edytora obiektu dostępna jest funkcja wywołująca usługę wyznaczania wysokości dla każdego z punktów obiektu, który nie ma określonej wysokości.
Wyznaczone wysokości mogą być wykorzystane do określenia długości przestrzennych, spadków w terenie dla wybranych odcinków, wygenerowania przekrojów pionowych projektowanych inwestycji liniowych, obliczenia powierzchni między punktami z wysokościami z NMT a np. punktami z wysokościami projektowanymi.
5. Dla obiektów powierzchniowych dostępna jest taka sama funkcja jak dla obiektów liniowych i może być wykorzystana np. do wyznaczania powierzchni 3D obiektu (także uwzględniającej poprawki odwzorowawcze powierzchni).
Uzyskane wysokości mogą posłużyć do prostego tworzenia i przecinania ze sobą numerycznych modeli terenu zawierających np. dane projektowane, dane z pomiarów bezpośrednich i wysokości pozyskane właśnie z usługi sieciowej z NMT kraju. Wyniki działań na modelach to wizualizacja 3D przecięcia wybranych modeli, objętości między modelami, powierzchnie 2D i 3D, a także funkcje generowania przekrojów przez modele, rzutowania zadanych punktów na model w celu wyznaczania np. odległości od powierzchni modelu lub wysokości nad modelem.
6. Pozyskane wysokości mogą zostać wykorzystane do tworzenia map lokalnych spadków o zadanych kryteriach granic poszczególnych zakresów spadków, np. co 1,5 stopnia, co jest wykorzystywane między innymi w rolnictwie do oceny upraw na terenach górskich. Dla wskazanych punktów wyznaczać można także maksymalne spadki i ich azymuty.

Źródło: Softline Plus


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama