Przypomnijmy, że wspomniana ustawa zawiesiła na czas epidemii pobieranie opłat m.in. za rejestr osnów szczegółowych, działki ewidencyjne w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz budynki w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. W praktyce przyspieszyło to uwolnienie tych zasobów, co przewiduje nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wejdzie w życie 31 lipca.
Jak wyjaśnia w dzisiejszym komunikacie BGiK, udostępnianie tych danych dla obszaru Warszawy realizowane jest:
- poprzez usługi WFS (pod adresem https://wms2.um.warszawa.pl/geoserver/wfs/wfs),
- poprzez portal mapowy (serwis Geodezja) w zakresie działek oraz osnowy geodezyjnej,
- na stronie http://mapa.um.warszawa.pl/BGIK w ramce „Dane EGiB do pobrania” w zakresie działek i budynków dla poszczególnych dzielnic m.st. Warszawy.
Bezpłatne udostępnianie działek na portalu mapowym w serwisie Geodezja jest realizowane przez możliwość wygenerowania współrzędnych załamania granicy działki, z okienka informacji o działce, pojawiającego się po wskazaniu działki na mapie.
Bezpłatne udostępnianie osnowy w serwisie Geodezja jest realizowane przez możliwość pobrania opisu topograficznego punktu osnowy z okienka informacji o punkcie, gdzie zawarte są również inne potrzebne informacje.