Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-30| GIS, Teledetekcja, Prawo

Dane wysokościowe z PZGiK już uwolnione! Jak je pobrać?

Dzień przed planowanym terminem GUGiK udostępnił na Geoportalu do bezpłatnego pobierania zasoby numerycznego modelu terenu, numerycznego modelu pokrycia terenu oraz chmur punktów z lotniczego skanowania laserowego (ALS).


Dane wysokościowe z PZGiK już uwolnione! Jak je pobrać?
Dane wysokościowe z PZGiK już uwolnione! Jak je pobrać?

Zniesienie pobierania opłat za powyższe zbiory przewiduje nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego, która wchodzi w życie jutro (31 lipca). Szerzej o zakresie uwolnienia danych PZGiK pisaliśmy TU.

Dane wysokościowe udostępniono w Geoportalu w podziale na arkusze. NMT i NMPT możemy pobrać w formacie ARC/INFO ASCII GRID lub ASCII XYZ GRID, z kolei chmury punktów (warstwa „Dane pomiarowe NMT”) dostępne są w standardzie LAS.

By pobrać te dane, należy na Geoportal.gov.pl w grupie „Dane do pobrania” (obecnie to druga pozycja od góry w menu) włączyć widoczność interesującej nas warstwy, a następnie przejść do odpowiednio dużej skali, by w oknie mapy ukazał się podział na arkusze. W kolejnym kroku klikamy potrzebny nam arkusz, a po ukazaniu się okna dialogowego – nazwę warstwy udostępniającej dane. Po wskazaniu godła arkusza powinien się otworzyć link do pobrania pliku.

Dodajmy, że wyżej opisane usługi działają jako serwisy WMS, zatem można je zatem implementować w zewnętrznych rozwiązaniach informatycznych lub uruchomić w oprogramowaniu GIS-owym obsługującym ten popularny standard.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS