wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-27| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo

Nowelizacja Pgik 2020. Część 8: otwarcie danych przestrzennych

Tej zmiany wprost nie krytykuje nikt. Od 31 lipca na mocy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego wszyscy chętni będą mogli do dowolnych celów i bez jakichkolwiek opłat korzystać z bogatych zbiorów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.


Nowelizacja Pgik 2020. Część 8: otwarcie danych przestrzennych

Jeśli chodzi o centralną część PZGiK, uwolnienie obejmie bazy: ortofotomapy (nie dotyczy jednak zdjęć lotniczych), danych wysokościowych (w tym chmury punktów i numerycznych modeli terenu z lotniczego skanowania laserowego), bazy danych obiektów topograficznych (BDOT10k) oraz osnów podstawowych. Przypomnijmy jednocześnie, że na mocy Tarczy Antykryzysowej 4.0 od 24 czerwca do czasu zakończenia stanu epidemii zawieszono pobieranie opłat za ortofotomapę i osnowy podstawowe, co de facto przyspieszyło o ponad miesiąc uwolnienie tych danych. Efektem tego jest udostępnienie na Geoportal.gov.pl specjalnych warstw umożliwiających pobranie tych zbiorów (zobacz, jak ściągnąć ortofotomapę oraz osnowę).

Dzięki nowelizacji Pgik na stałe uwolnione zostaną także wybrane dane z zasobów powiatowych, tj. o osnowie szczegółowej oraz część EGiB (w zakresie identyfikatorów i geometrii działek oraz budynków, a także rodzaju budynków według Klasyfikacji Środków Trwałych). Również w przypadku tych danych Tarcza 4.0 przyspieszyła ich uwolnienie. Tylko skąd można pobrać te dane? Trzeba ich szukać w poszczególnych powiatach. Na razie praktyka pokazuje, że do ich otrzymania na ogół należy złożyć stosowny wniosek. Miejmy jednak nadzieję, że z biegiem czasu starostwa ułatwią dostęp do tych danych, np. publikując je na swojej stronie, w serwisie mapowym lub przez usługę WFS (co uczyniła już chociażby Warszawa).

Zakres tego uwolnienia jest na tyle duży, że Polska ze średniaka stanie się jednym ze światowych liderów w dziedzinie open data. – Efektem będzie zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw sektora prywatnego oraz roli prac naukowo-badawczych realizowanych przez sektor edukacyjny. W ten sposób uruchomimy wyobraźnię i wiedzę użytkowników, którzy znajdą zupełnie nowe pola do wykorzystania wielu danych zgromadzonych w centralnym zasobie geodezyjnym i kartograficznym – twierdzi GGK. Dodaje też, że uwolnienie danych się po prostu opłaca. I nie chodzi tu nawet o zwiększone wpływy z podatków (w konsekwencji rozwoju nowych komercyjnych usług), ale o tak banalną kwestię, że wpływy ze sprzedaży tych zbiorów nie pokrywały kosztów ich udostępniania.

Te zmiany oczywiście cieszą, rodzą się jednak pytania o szczegóły. Przede wszystkim, czy zbiory te będą systematycznie aktualizowane? Przykładowo: co nam po uwolnieniu w 2015 r. bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, skoro od tego czasu nie jest aktualizowana? Z zapowiedzi GUGiK wynika, że w przypadku ortofotomapy, danych wysokościowych oraz BDOT10k nie powinno być z tym problemu, bo wdrażany jest plan systematycznej aktualizacji tych baz.

Trudności mogą się natomiast pojawić w powiatach, co pokazała majowa narada SGiK. Część geodetów powiatowych wyraziła obawy, że czeka ich zalew wniosków o udostępnienie nie tylko samych danych, ale także związanych z nimi szczegółowych informacji, np. powierzchni konkretnego budynku. GGK wyjaśnił, że założeniem przepisu dotyczącego uwolnienia danych nie jest ich udostępnianie na życzenie, ale powszechna publikacja, a do tego najlepiej nadaje się prosta we wdrożeniu usługa WFS. GUGiK oferuje zresztą wsparcie powiatów w zakresie udostępniania uwolnionych zbiorów.

Warto wspomnieć, że nowelizacja zapewnia też bezpłatny dostęp do korekt ASG-EUPOS do celów edukacyjnych (a więc dla szkół i uczelni), a także Ministerstwu Obrony Narodowej. Czy kiedyś system ten stanie się darmowy dla wszystkich? Podczas ostatniego spotkania z geodetami powiatowymi GGK wcale nie wykluczył takiej opcji, choć oczywiście uzależnił to od możliwości finansowych. Na razie będziemy mogli się natomiast cieszyć bezpłatnym dostępem do opracowanych satelitarnych danych obserwacyjnych w serwisie POZGEO – dotychczas płaciliśmy 5 zł za punkt (więcej o tej zmianie).

Pozostałe części cyklu Pgik 2020

Ujednolicony tekst Prawa geodezyjnego i kartograficznego po nowelizacji

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Na stałe uwolnione - co za bzdura Zmiany nic nie mówią o tym czy wszyscy będą mieli prawo do pozyskania informacji o danych egib. Ustawa stanowi jedynie o nie pobieraniu opłat za udostępnianie zbiorów danych dotyczących działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii, oraz dotyczących budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych. To dlaczego szerzy się, za kłamliwym GGK, demagogię o uwolnieniu danych? Zaniechanie pobierania opłat to nie uwolnienie danych.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
upadek zawodu jeżeli pojawiają się takie pytania i insynuacje jak imć zagadka to ja już wiem, że z geodezji nic nie będzie. Naród dobry, tylko ludzie ...
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: upadek zawodu To może zamieńmy insynuacje w informacje. Zarobiła czy nie zarobiła ?
odpowiedz zgłoś
odp: upadek zawodu Kto z kim przestaje taki się staje. Znasz to ?
odpowiedz zgłoś
odp: odp: upadek zawodu zmień kolegów, bo obecni ci nie służą
zgłoś
odp: odp: upadek zawodu Robię wszystko żeby zmienić tych w Warszawie i ich pobratymców, chyba to czujesz. :)
 2 
zgłoś
Ciekawe ile szanowna redakcja zarobiła na umowach z GUGiKiem. Czy wy drodzy czytelnicy też jesteście tym zainteresowani ? ;)
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
Aż dziw że GUGiK nie otworzył bdot25k, bdot50k i bdot100k. Ciekawe czemu ? Trzeba zapytać GGK na spotkaniu.
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
@ "Polska ze średniaka stanie się jednym ze światowych liderów w dziedzinie open data. ? Efektem będzie zwiększenie innowacyjności przedsiębiorstw sektora prywatnego oraz roli prac naukowo-badawczych realizowanych przez sektor edukacyjny"- no nie moge
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
Bdot10k nie jest częścią centralnego zasobu.
 13 
odpowiedz zgłoś
6 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS