|2024-12-31|
Geodezja, Firma, Prawo, Edukacja
Geoforum.pl: podsumowanie 2024 roku
Ponad 1000 wiadomości liczących w sumie blisko 280 tys. słów i 1,8 mln znaków – tak najkrócej można podsumować ostatnie 12 miesięcy na Geoforum.pl.
Wiadomością z największą liczbą odwiedzin – co było dla nas niemałym zaskoczeniem – okazała się informacja o możliwości bezpłatnego odbioru drukowanych map topograficznych województwa łódzkiego z lat 1993–1994. Na drugim miejscu podium znalazł się świeży, grudniowy news o karze, jaką Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na firmy z branży geodezyjno-kartograficznej. Dalej zaś uplasowały się dwie wiadomości o nowych przepisach dotyczących decyzji o warunkach zabudowy.
Najchętniej czytane wiadomości na Geoforum.pl: 1. „Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego informuje o możliwości nieodpłatnego odbioru map” z 17 października, 2. „UOKiK: 1,8 mln zł kary dla jedenastu firm geodezyjno-kartograficznych” z 16 grudnia, 3. „Rozporządzenia dot. decyzji o warunkach zabudowy opublikowane” z 26 lipca, 4. „Co powinna zawierać decyzja o warunkach zabudowy? Analiza nowego rozporządzenia” z 7 sierpnia, 5. „Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez CBA” z 15 maja, 6. „Jak będą wyglądać decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz o warunkach zabudowy?” z 3 lipca, 7. „WSA o nieodpłatnym udostępnianiu mapy zasadniczej” z 26 kwietnia, 8. „OPGK Olsztyn w upadłości” z 27 sierpnia, 9. „Sygnał GPS znów zakłócany na obszarze Polski” z 15 stycznia, 10. „Szykują się spore zmiany w Pgik” z 14 maja.
Warto przypomnieć, że w 2024 r. na Geoforum.pl opublikowaliśmy trzy nowe geowywiady i siedem artykułów z cyklu CIEKAWE TEMATY. Spośród nich największą popularnością cieszył się styczniowy tekst poświęcony płacom w branży geodezyjnej.
Ponadto w minionych 12 miesiącach nasz portal wzbogacił się o nowe działy. Panel „JST” skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego i zawiera tematyczne newsy oraz dane adresowe gmin. W „Edukacji” można znaleźć m.in. informacje o technikach geodezyjnych, wynikach naborów na studia oraz zestawienie dziekanów wydziałów oraz dyrektorów instytutów uczelni publicznych. Znacznie rozbudowaliśmy też dział „Informator”. Zamieściliśmy w nim dane kontaktowe do wszystkich przedstawicieli SGiK z podziałem na województwa, zarządzenia Głównego Geodety Kraju od 2021 r. oraz rejestry umów cywilnoprawnych GUGiK-u.
Rok 2024 to również debiut Geoforka – oficjalnej maskotki portalu Geoforum.pl, a także start I edycji konkursu dla kół naukowych na najciekawsze projekty GEOnaukowe, której wyniki przedstawimy w styczniu.
Jednym z niezmiennych aspektów naszej pracy jest pozyskiwanie informacji. W kończącym się roku, podobnie jak w poprzednich, wysłaliśmy setki maili, w tym wiele wniosków w trybie dostępu do informacji publicznej – wszystko po to, aby móc dostarczyć naszym Czytelnikom aktualnych i sprawdzonych wiadomości. Warto jednak podkreślić, że część z tych wniosków byłaby zbędna, gdyby urzędy bez naszych ponagleń, na bieżąco publikowały informacje na swoich stronach. Za przykład może tu posłużyć GUGiK, do którego w 2024 r. wystosowaliśmy ponad 70 wniosków o udostępnienie poszczególnych zarządzeń GGK. Zarządzenia te, w większości, pojawiały się w BIP-ie urzędu dopiero po naszych interwencjach.
Obiecujemy, że w przyszłym roku nie zwolnimy tempa, a Geoforum.pl będzie dalej się rozwijać, by spełnić oczekiwania wszystkich tych, którzy szukają wartościowych treści z zakresu szeroko rozumianej geodezji, kartografii i geoinformacji.
Redakcja Geoforum.pl
|