Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-14| Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Szykują się spore zmiany w Pgik

Uprawnienia dla gleboznawców, waloryzacja opłat za wyrysy i wypisy z EGiB, zmiany w naradach koordynacyjnych oraz w zakresie danych o terenach zamkniętych – m.in. takie zmiany zakłada projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego opublikowany 13 maja w Wykazie Prac Legislacyjnych i Programowych Rady Ministrów.


Szykują się spore zmiany w Pgik

Celem nowelizacji jest rozwiązanie następujących kwestii:

1. Ustanowienie nowego podziału terenów zamkniętych na dwie kategorie.
Zgodnie z propozycją rządzących niektóre dane dotyczące terenów I kategorii byłyby wyłączone z gromadzenia w PZGiK, a dane dotyczące terenów II kategorii – poddane ograniczeniom w udostępnianiu.
Ponadto za prowadzenie i odpowiednią ochronę zbiorów danych przestrzennych dotyczących terenów zamkniętych I kategorii odpowiadałyby wyłącznie podmioty ustalające te tereny. Prowadzenie baz danych przestrzennych obejmujących tereny zamknięte II kategorii pozostałoby natomiast w zakresie działania SGiK.

2. Wprowadzenie uprawnień zawodowych w zakresie gleboznawczej klasyfikacji gruntów.
Nowelizacja miałaby przynieść:
• określenie wymagań kwalifikacyjnych dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania gleboznawczej klasyfikacji gruntów;
• wprowadzenie zasad kontroli poprawności wykonywania przez klasyfikatorów gleboznawczej klasyfikacji gruntów;
• przeniesienie do Pgik części regulacji obecnego rozporządzenia ws. gleboznawczej klasyfikacji gruntów oraz ustawowe określenie procedury przeprowadzania postępowania w spawie gleboznawczej klasyfikacji gruntów;
• rezygnację z wyłożenia przez starostę operatu klasyfikacyjnego i zawiadamiania stron o możliwości zgłaszania zastrzeżeń do projektu ustalenia klasyfikacji.

3. Zmianę regulacji dotyczących sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu na naradach koordynacyjnych.
Projekt ustawy zakłada m.in.:
• wprowadzenie pełnej cyfryzacji przeprowadzania procesu koordynacji sytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu na naradach koordynacyjnych;
• wprowadzenie obowiązku dołączenia do wniosku o pozwolenie na budowę lub zgłoszenia budowy obiektu budowlanego protokołu z narady koordynacyjnej, zawierającego opinie uczestników narady, oraz wprowadzenie koordynacji usytuowania przyłączy podziemnych poza granicami działki budowlanej;
• zrównanie wysokości opłat za przeprowadzenie przez starostę koordynacji usytuowania projektowanej sieci uzbrojenia terenu na naradzie koordynacyjnej.

4. Wprowadzenie możliwości nadania przesyłki w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej.
Jest to implementacja w przepisach z zakresu geodezji i kartografii wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w sprawie C-545/17 Pawlak.

5. Wprowadzenie ustawowego mechanizmu waloryzacji opłat z tytułu wykonywania przez organy SGiK określonych czynności.
Ustawodawca chce wprowadzić mechanizm waloryzacji stawek za czynności określone w art. 40b ust. 1 Pgik – czyli m.in. za sporządzanie i wydawanie wypisów oraz wyrysów z operatu ewidencyjnego – w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszego półrocza roku.

6. Zapewnienie, na poziomie ustawowym, podstaw prawnych do pełnienia obowiązków Głównego Geodety Kraju w przypadku odwołania piastuna tego organu.
Projekt ustawy zakłada wprowadzenie przepisów zapewniających ciągłość pełnienia obowiązków GGK przez jednego z jego zastępców lub pracownika zajmującego kierownicze stanowisko w GUGiK, wskazanego przez ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa.

7. Zniesienie obowiązku przeprowadzenia gleboznawczej klasyfikacji gruntów dla gruntów leśnych.
Zdaniem rządzących przedmiotowa zmiana pozwoli na ujawnienie w EGiB użytków gruntowych Ls (lasy) na podstawie m.in. ustaleń UPUL, bez konieczności przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji tych gruntów w ramach osobnego postępowania administracyjnego.

Ponadto nowelizacja ma przynieść szereg zmian dostosowawczych, redakcyjnych i porządkujących.

Organem odpowiedzialnym za opracowanie projektu jest Ministerstwo Rozwoju i Technologii, natomiast planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to IV kwartał 2024 r.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS