Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-07-03| Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Jak będą wyglądać decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz o warunkach zabudowy?

Właśnie poznaliśmy projekt rozporządzenia ministra rozwoju i technologii w sprawie oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy


Jak będą wyglądać decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz o warunkach zabudowy? <br />
Fot. teekid przez Canva.com
Fot. teekid przez Canva.com

Konieczność opracowania nowego rozporządzenia przyniosła zeszłoroczna nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W myśl art. 72 nowelizacji dotychczasowe przepisy wykonawcze wydane na podstawie art. 67 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – tj. rozporządzenia ministra infrastruktury z 26 sierpnia 2003 r. ws. oznaczeń i nazewnictwa stosowanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz w decyzji o warunkach zabudowy (DzU poz. 1589) – zachowują moc do dnia wejścia w życie nowych przepisów wykonawczych, nie dłużej jednak niż przez 36 miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji.

Zgodnie z nowymi przepisami ustalenia planu ogólnego gminy będą podstawą do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wobec czego należało doprowadzić do uspójnienia z ustawą nazewnictwa parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu, a także zakresu ustaleń dotyczących warunków i wymagań ochrony i kształtowania ładu przestrzennego, które będą ustalane w ww. decyzjach.

Kolejnym zagadnieniem, koniecznym do uwzględnienia w projekcie rozporządzenia było określenie nazewnictwa przeznaczenia terenu w kontekście ujednolicenia nazewnictwa stosowanego w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego oraz w decyzjach o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
W projekcie nowych przepisów wykonawczych został również określony katalog oznaczeń graficznych, stosowanych w części graficznej decyzji.

Obecnie trwają uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano:
• rozporządzenie ws. sposobu wyznaczania obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy;
• rozporządzenie ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy;
• rozporządzenie ws. wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie ws. projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Ponadto procedowane są rozporządzenia ws. sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz ws. sposobu przygotowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS