Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-13| Prawo

Nowy wzór wniosku o ustalenie lokalizacji opublikowany

Wczoraj (12 marca) w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 20 lutego 2024 r. ws. określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy (poz. 351).


Nowy wzór wniosku o ustalenie lokalizacji opublikowany <br />
Fot. a454 przez Canva.com
Fot. a454 przez Canva.com

Konieczność wydania rozporządzenia wynikała ze zmian merytorycznych wprowadzonych ustawą z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw. Akt ten sprecyzował w uopzp wytyczne konieczne do wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy, m.in. w zakresie nazw poszczególnych wymagań do określenia w projekcie decyzji, tj.: „wysokość górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki” została zastąpiona „wysokością”.

Ponadto nowelizacja wprowadziła obowiązek zapewnienia zgodności warunków i szczegółowych zasad zagospodarowania terenu oraz jego zabudowy określanych w decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy z planem ogólnym. Taki sam warunek związany ze zgodnością z planem ogólnym dotyczy planów miejscowych.

Zmiany te zawarte zostały również we wzorze formularza, w szczególności w zakresie charakterystycznych parametrów budynku (rozdział B.4).

Jak podkreślał resort rozwoju, zgodnie z obowiązującymi przepisami w stosunku do wniosku o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu lub wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego w postaci papierowej i w formie dokumentu elektronicznego ma zastosowanie ten sam wzór. Zastosowanie formy dokumentu elektronicznego umożliwia jego późniejszą sprawną implementację w systemach informatycznych (w tym wykorzystujących systemy zarządzania treścią CMS) i umożliwienie inwestorom załatwiania ww. spraw przez internet.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano:
• rozporządzenie ws. wzoru formularza pisma dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie ws. zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie ws. projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów.
Pozostałe są na różnych etapach procedowania:
• rozporządzenie ws. sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie ws. sposobu wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS