Konieczność wydania przedmiotowego rozporządzenia podyktowana była ostatnią nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Nowelizacja ta wprowadza rozwiązania prawne mające na celu uproszczenie, ujednolicenie i przyspieszenie procedur planistycznych. Realizuje ona kluczowy etap reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego, m.in. poprzez wprowadzenie planu ogólnego, przepisów o zintegrowanym planie inwestycyjnym, nowych przepisów o partycypacji społecznej. W związku z wyżej wymienionymi kwestiami pojawiła się potrzeba przygotowania ujednoliconego wzoru formularza dotyczącego wszystkich aktów planowania przestrzennego.
Poszczególne elementy zawarte w piśmie wynikają z przepisów ustawowych. Dodatkowo, w samej formule pisma zastosowano zasadę uniwersalności, która przyczyni się do ułatwienia zainteresowanym udziału w procedurach administracyjnych.
Opracowany formularz znajdzie zastosowanie na różnych etapach przygotowywania lub obowiązywania aktów planowania przestrzennego. Za pomocą tego samego wzoru dokumentu będzie można np. złożyć wniosek do APP na etapie przystąpienia do sporządzania aktu czy też uwagę do projektu aktu już konsultowanego. Dodatkowo przewidziana jest możliwość zainicjowania zmiany lub sporządzenia nowego APP.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od ogłoszenia.
Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowano:
• rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego;
Pozostałe są na różnych etapach procedowania:
• rozporządzenie w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy;
• rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
• rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy;
• rozporządzenia ws. sposobu wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy.