Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-13| Prawo

Jak wyznaczać granice obszaru uzupełnienia zabudowy?

Pod koniec ubiegłego tygodnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało projekt rozporządzenia ws. sposobu wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy w planie ogólnym gminy.


Jak wyznaczać granice obszaru uzupełnienia zabudowy? <br />
Fot. Uzasadnienie do projektu rozporządzenia
Fot. Uzasadnienie do projektu rozporządzenia

Opracowanie projektu rozporządzenia wynika z konieczności realizacji upoważnienia ustawowego zawartego w art. 13m ust. 1 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który został dodany w art. 1 pkt 11 ustawy z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688).

W myśl ww. ustawy gminy będą uprawnione do wyznaczenia w planie ogólnym obszarów uzupełnienia zabudowy. W związku z tym – podkreśla resort rozwoju – niezbędne jest wydanie aktu wykonawczego określającego sposób wyznaczania granic obszaru uzupełnienia zabudowy, uwzględniając potrzeby kształtowania ładu przestrzennego i racjonalnego gospodarowania gruntami rolnymi, w tym przeciwdziałania powstawaniu konfliktów przestrzennych i rozpraszaniu zabudowy.

Obecnie trwają uzgodnienia, konsultacje publiczne i opiniowanie projektu.
Rozporządzenie miałoby wejść w życie dzień po ogłoszeniu.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wymusiła wydanie także kilku innych rozporządzeń. Do tej pory w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało jedno – zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego. Pozostałe są na różnych etapach procedowania:
rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy;
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS