Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-08| Prawo

Nowelizacja rozporządzenia o cyfrowych danych planistycznych opublikowana

W Dzienniku Ustaw (poz. 2409) ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju i technologii z 24 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.


Nowelizacja rozporządzenia o cyfrowych danych planistycznych opublikowana <br />
Fot. Polska.e-mapa.net
Fot. Polska.e-mapa.net

Konieczność nowelizacji rozporządzenia wynika z regulacji przewidzianych w ustawie z 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688).

Rozporządzenie ma na celu uszczegółowienie sposobu realizacji wymagań przyjętych w ustawie, tj.:
• sposobu tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów danych przestrzennych, rozszerzając zakres danych o plany ogólne gminy, przy uwzględnieniu zakresu informacyjnego, struktury, formatu i rozdzielczości przestrzennej danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych,
• aktualizacji zakresu informacyjnego metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie planów ogólnych gminy.

Nowe rozwiązania zakładają znaczne rozszerzenie procesu cyfryzacji, m.in. poprzez wprowadzenie nowego aktu prawa miejscowego – planu ogólnego gminy, posiadającego załącznik w postaci danych przestrzennych (zawierający m.in. wektorowe granice stref planistycznych, obszarów uzupełnienia zabudowy, obszarów zabudowy śródmiejskiej i obszarów standardów urbanistycznych wraz z atrybutami opisującymi te obiekty).

Z uwagi na wprowadzenie planu ogólnego gminy, w rozporządzeniu zaktualizowane zostały poszczególne elementy wymaganych obecnie danych przestrzennych dla APP, w tym zaproponowano nowe brzmienie załącznika nr 1 do rozporządzenia (przedstawiającego zakres informacyjny i strukturę danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych) oraz załącznika nr 2 (przedstawiającego zakres informacyjny i strukturę metadanych infrastruktury informacji przestrzennej dla zbiorów danych przestrzennych).

Rozporządzenia wprowadza m.in. poniższe dane w związku z rozszerzeniem zakresu o plany ogólne gminy:
• nowe obiekty przestrzenne wraz z atrybutami oraz stosowane listy kodowe;
• powiązania między obiektami i atrybutami, w tym relacje czasowe, przestrzenne i topologiczne;
• ograniczenia dotyczące typów obiektów lub ich cech (atrybutów, związków, operacji);
• aktualizację poszczególnych elementów danych oraz metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego, w kontekście wprowadzenia planów ogólnych gminy.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, przy czym:
„1. Do obowiązujących w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia aktów planowania przestrzennego stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. W przypadku zbiorów danych przestrzennych tworzonych dla studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, o którym mowa w art. 65 ustawy z dnia 7 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw (DzU poz. 1688), stosuje się przepisy dotychczasowe, jednak nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2025 r.
3. W przypadku projektów aktów planowania przestrzennego albo ich zmian, dla których przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia wystąpiono o opinie i uzgodnienia, stosuje się przepisy dotychczasowe”.

Omawiane rozporządzenie jest pierwszym opublikowanym spośród tych, których wydanie wymusiła nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe znajdują się na różnych etapach procedowania:
rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku dotyczącego aktu planowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie sposobu przygotowania projektu planu ogólnego gminy;
rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego;
rozporządzenie w sprawie określenia wzoru formularza wniosku o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego albo warunków zabudowy.

Źródło: MRiT, DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS