|2023-10-23|
Geodezja, GIS, Prawo, Software
Zagospodarowanie przestrzenne: prawo i praktyka
Piątkowe (20 października) seminarium on-line pt. „Zagospodarowanie przestrzenne w gminie w obliczu zmian prawa” było drugim organizowanym w ostatnich dniach przez firmę Geo-System. Pierwsze poświęcone było problematyce numeracji adresowej nieruchomości (można o nim przeczytać TUTAJ).
W spotkaniu dot. zagospodarowania przestrzennego wzięło udział ponad 500 uczestników żywo zainteresowanych tematem, czemu dali wyraz w licznych pytaniach. Seminarium rozpoczęło się od prezentacji dwóch dostępnych rozwiązań Geo-Systemu dla gmin: iMPZP (850 wdrożeń) i iGeoPlan (330 wdrożeń). Oba moduły pozwalają na publikację planów miejscowych w gminnym portalu czy przeglądanie uchwał. Umożliwiają także realizację wymagań nałożonych na gminy przez dyrektywę INSPIRE oraz ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym, co różni oba rozwiązania, jest przede wszystkim forma publikacji planów miejscowych. W iMPZP mają one postać rastrową, w iGeoMap – wektorową. Ta druga forma pozwala m.in. na automatyczne wydawanie wypisów, wyrysów i zaświadczeń 24 godziny na dobę. Ponadto przedstawiony został serwis umożliwiający wygenerowanie oraz walidację pliku GML dla aktów planowania przestrzennego (APP) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (https://e-mapa.net/app/).
Na seminarium nie mogło zabraknąć tematu zmian w prawie związanych z właśnie realizowaną reformą planowania przestrzennego. 24 września weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadza m.in. nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, na którego przygotowanie gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r. Sporo miejsca poświęcono Rejestrowi Urbanistycznemu (ma on ruszyć 1 stycznia 2026 r.) oraz nowemu zakresowi i strukturze plików APP, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Więcej o tych zagadnieniach można przeczytać w artykule na Geoforum.pl pt. „Rejestr Urbanistyczny i dane w nim gromadzone. Co to oznacza dla gmin?”. Wiele spraw związanych z reformą planistyczną wciąż pozostaje niewiadomą, ponieważ do tej pory w Dzienniku Ustaw nie ukazał się żaden akt wykonawczy. Poznaliśmy tylko kilka projektów rozporządzeń, których treść, jak wiadomo, może się różnić od tej ostatecznej.
Kolejna część spotkania miała charakter praktyczny. Zostało zaprezentowane, jak w systemie eGmina wygląda wprowadzanie nowego przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego – dodanie geometrii, parametrów opisowych, plików uchwały i GML itd. Następny pokaz dotyczył wykorzystania usług WMS (przeglądania) i WFS (pobierania) dotyczących zagospodarowania przestrzennego oraz jakie są między nimi różnice. Wyświetlanie usług było pokazane na przykładzie darmowego oprogramowania QGIS oraz webowej aplikacji mapowej Geoportal.gov.pl. Adresy usług dotyczące zagospodarowania przestrzennego można znaleźć m.in. na stronie ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) prowadzonej przez GUGiK.
Ponadto na spotkaniu przedstawione zostały wyniki najnowszej analizy usług oraz zbiorów MPZP i SUiKZP realizowanej cyklicznie przez Geo-System. Pokazały one m.in., że 157 gmin w Polsce wciąż nie zgłosiło do EZiUDP żadnych zbiorów, a średnia ocena wszystkich przebadanych zbiorów zmniejszyła się od poprzedniego badania z 6,99 pkt do 6,81 pkt (spadek ten może wynikać ze zmian w przyjmowaniu zbiorów przez GUGiK).
Ostatni punkt programu dotyczył usług pobierania, podczas którego opisane zostały różnice między ATOM i WFS, wskazano, czym jest zbiór APP i z jakich elementów się składa. Przedstawiono także problematykę podpisywania plików GML zawierających APP.
Podobnie jak w przypadku seminarium o numeracji adresowej, odpowiedzi na niektóre bardziej szczegółowe pytania zadawane w trakcie spotkania zostaną udzielone pisemnie i rozesłane uczestnikom w najbliższym czasie. Seminarium poprowadzili: prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski, Karolina Turska, Grzegorz Pająk, Krzysztof Puciło oraz Michał Kursa.
Damian Czekaj
|