Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-10-20| Prawo

MRiT zorganizowało konferencję nt. reformy systemu planowania przestrzennego

Blisko 250 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego wzięło udział w konferencji dotyczącej reformy planowania przestrzennego. Eksperci Ministerstwa Rozwoju i Technologii w przystępny sposób wyjaśniali, jak nowe przepisy należy stosować w praktyce. Osoby zainteresowane, które osobiście nie wzięły udziału w spotkaniu, mogą skorzystać z zapisu wideo wydarzenia.


MRiT zorganizowało konferencję nt. reformy systemu planowania przestrzennego

Dwudniowa, bezpłatna konferencja została zorganizowana przez Departament Planowania Przestrzennego MRIT i była skierowana do pracowników samorządów, którzy na co dzień zajmują się opracowywaniem planów przestrzennych. Przedmiotem szkolenia było przekrojowe zapoznanie uczestników ze zmianami wprowadzanymi przepisami ustawy.

• Tematyka szkolenia

– Reforma systemu planowania przestrzennego stanowi kompleksowy zestaw zmian, których celem jest usprawnienie planowania, przede wszystkim na poziomie lokalnym. Nowelizacja stanowi odpowiedź na powtarzane od kilkunastu lat postulaty interesariuszy planowania przestrzennego: samorządów, inwestorów, urbanistów i zwykłych obywateli – powiedział wiceminister Piotr Uściński, który otworzył spotkanie.

Konferencja została podzielona na następujące bliki tematyczne:
• Przepisy dotyczące tworzenia polityki przestrzennej w gminach.
• Plan ogólny gminy.
• Partycypacja społeczna w planowaniu przestrzennym.
• Zmiany w zakresie sporządzania planu miejscowego.
• Nowe tryby sporządzania i uchwalania planu miejscowego.
• Zmiany w przepisach dotyczących wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
• Bilansowanie terenów mieszkaniowych w planie ogólnym gminy.
• Cyfryzacja planowania przestrzennego po zmianach przepisów.
• Formułowanie ustaleń planu ogólnego jako danych przestrzennych.
Wszystkie prelekcje były prowadzone przez ekspertów Departamentu Planowania Przestrzennego MRIT.

• Zasady reformy planowania

Reforma planowania i zagospodarowania przestrzennego weszła w życie we wrześniu 2023 r. Wprowadza ona nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Gminy mają czas na jego uchwalenie do 1 stycznia 2026 r.

Plan ogólny gminy, w zakresie ustalenia kierunków zagospodarowania przestrzennego, zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi uchwałę o ustaleniu lokalizacji inwestycji mieszkaniowej, wydawaną dotychczas na podstawie tzw. specustawy mieszkaniowej, jednak narzędzie będzie można wykorzystać do ustalenia przeznaczenia terenu również dla wszystkich rodzajów inwestycji. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły, wsparcia takiej inwestycji lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.

Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie wiarygodnym źródłem informacji o przestrzeni i wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.

Źródło: MRiT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS