Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-20| Prawo

Baza wiedzy o reformie systemu planowania przestrzennego

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprasza do zapoznania się z materiałami edukacyjnymi związanymi ze zmianami wprowadzonymi nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.


Baza wiedzy o reformie systemu planowania przestrzennego <br />
Fot. David McBee przez Canva.com
Fot. David McBee przez Canva.com

Sejm 7 lipca 2023 r. przyjął największą do tej pory zmianę ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Większość przepisów nowelizacji weszła w życie 24 września br. i stanowi pierwszy etap długo wyczekiwanej reformy systemu planowania i zagospodarowania przestrzennego.

• O nowelizacji

Celem nowelizacji jest zapewnienie zrównoważonego rozwoju kraju przy zachowaniu ładu przestrzennego i uwzględnieniu interesu publicznego. Istotne jest uproszczenie procesu inwestycyjnego i zwiększenie skuteczności planowania przestrzennego.

Nowelizacja wprowadza nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny gminy w randze aktu prawa miejscowego, który ma być uchwalany obligatoryjnie dla całego obszaru gminy. Plan ogólny będzie nadrzędnym aktem planowania przestrzennego w gminie, z którym zgodne będą musiały być plany miejscowego oraz decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Nową formą planu miejscowego będzie zintegrowany plan inwestycyjny (ZPI) sporządzany na wniosek inwestora, który docelowo zastąpi i znacznie zmodyfikuje rozwiązania tzw. specustawy mieszkaniowej. Narzędzie to będzie można wykorzystać do ustalenia przeznaczenia terenu dla dowolnych inwestycji, nie tylko mieszkaniowych. W trakcie negocjacji z gminą inwestor będzie mógł się zobowiązać np. do budowy szkoły lub rozbudowy infrastruktury technicznej, co zostanie potwierdzone podpisaniem umowy urbanistycznej.

Nowa ustawa przewiduje też uruchomienie nieodpłatnego i dostępnego dla wszystkich zainteresowanych Rejestru Urbanistycznego prowadzonego on-line, który będzie źródłem informacji i danych o przestrzeni oraz wszystkich prowadzonych procedurach administracyjnych.

• Baza wiedzy

Wychodząc naprzeciw potrzebom osób związanych z planowaniem przestrzennym, na stronie Ministerstwa dostępna jest Baza wiedzy dotycząca reformy systemu planowania przestrzennego.

Znajdują się w niej informacje o najważniejszych zmianach wprowadzonych reformą systemu planowania przestrzennego oraz podcast poświęcony tym zmianom. Zamieszczono również zapisy wideo z konferencji szkoleniowej zorganizowanej w dniach 18–19 października 2023 r. przez Departament Planowania Przestrzennego MRiT oraz zaprezentowane podczas tego wydarzenia prezentacje multimedialne.

Ze stanowiskiem resortu wobec zgłaszanych wątpliwości dotyczących stosowania nowych przepisów można zapoznać się w zakładce Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi. Lista tych pytań i odpowiedzi będzie sukcesywnie uzupełniana.

Źródło: MRiT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS