Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-02-15| Geodezja, GIS, Firma, Prawo

Duże zainteresowanie seminarium o zagospodarowaniu przestrzennym

Kilka dni temu odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych na ten miesiąc bezpłatnych seminariów firmy Geo-System. Tematem wtorkowego spotkania (13 lutego) było „Zagospodarowanie przestrzenne w obliczu zmian prawa”.


Duże zainteresowanie seminarium o zagospodarowaniu przestrzennym

Na to darmowe wydarzenie zarejestrowało się ponad tysiąc osób, a uczestniczyło w nim jednocześnie nawet ponad 700 słuchaczy. Seminarium prowadzili: prezes Geo-Systemu Zbigniew Malinowski oraz zespół Geo-Systemu odpowiedzialny za wdrażanie i obsługę tematów związanych z zagospodarowaniem przestrzennym – Karolina Turska, Grzegorz Pająk oraz Michał Kursa.

Pierwsze wystapienie przedstawił gość dr hab. inż. Waldemar Izdebski, były GGK i profesor Politechniki Warszawskiej, który mówił o infrastrukturze danych przestrzennych w Polsce. Podkreślał znaczenie usług sieciowych oraz uwolnienia danych PZGiK, które przyniosła nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego z 2020 r. Pokazał też, jak korzystać z ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych (EZiUDP) udostępnianej przez GUGiK.
Temat usług powracał jeszcze podczas spotkania kilkukrotnie. Przykładowo w ostatnim punkcie programu opisano różnice między usługami pobierania ATOM i WFS. Wówczas przedstawiono także problematykę podpisywania plików GML zawierających APP.
Ponadto zaprezentowane zostały wyniki najnowszej analizy usług oraz zbiorów MPZP i SUiKZP realizowanej cyklicznie przez Geo-System. Pokazały one m.in., że 109 gmin w Polsce wciąż nie zgłosiło do EZiUDP żadnych zbiorów, a średnia ocena wszystkich przebadanych zbiorów wyniosła 6,96 na 10 pkt.

Ważnym punktem seminarium było przedstawienie rozwiązań w technologii eGmina firmy Geo-System z zakresu zagospodarowania przestrzennego. Omówione zostały moduły iMPZP (867 wdrożeń) i iGeoPlan (336 wdrożeń), które pozwalają na realizację wymagań nałożonych na gminy przez dyrektywę INSPIRE oraz ustawę o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Oba rozwiązania różni przede wszystkim forma publikacji planów miejscowych. W iMPZP mają one postać rastrową, w iGeoMap – wektorową.
Ponadto zaprezentowany został serwis umożliwiający wygenerowanie oraz walidację pliku GML dla aktów planowania przestrzennego (APP) zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (https://e-mapa.net/app/) oraz rozwiązanie iGeoDecyzje do cyfryzacji decyzji: o ustaleniu warunków zabudowy, o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz środowiskowych.
W części praktycznej uczestnicy mieli okazję zobaczyć, jak wygląda wprowadzanie nowego przystąpienia do sporządzenia planu miejscowego w systemie eGmina – dodanie geometrii, parametrów opisowych, plików uchwały i GML itd.

Na seminarium „Zagospodarowanie przestrzenne w obliczu zmian prawa” nie mogło zabraknąć tematu aktualnie realizowanej reformy planowania przestrzennego. 24 września 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadza m.in. nowe narzędzie planistyczne – plan ogólny, na którego przygotowanie gminy mają czas do 1 stycznia 2026 r. Choć czasu pozostało relatywnie niewiele, do EZiUDP zgłoszono do tej pory zaledwie 46 zbiorów planu ogólnego gminy (na 2477). Być może proces ten przyspieszy planowany konkurs, w ramach którego gminy będą mogły ubiegać się o wsparcie wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego (pisaliśmy o tym więcej TUTAJ).
Podczas spotkania pokrótce omówione zostały też inne aspekty reformy, m.in. Rejestr Urbanistyczny (ma on ruszyć 1 stycznia 2026 r.) oraz nowy zakres i struktura plików APP, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 r. Podkreślano również, że część spraw wciąż pozostaje niewiadomą, gdyż do tej pory nie poznaliśmy jeszcze ostatecznych wersji wszystkich aktów wykonawczych.

Wtorkowe spotkanie trwało ponad 4 godziny. W jego trakcie uczestnicy zadali dziesiątki pytań, na które na bieżąco odpowiadali pracownicy firmy Geo-System. Pełny zapis wydarzenia dostępny jest do obejrzenia na kanale YouTube warszawskiej spółki.

W przyszłym tygodniu odbędzie się kolejne bezpłatne seminarium on-line firmy Geo-System – „Problematyka numeracji adresowej nieruchomości”.

Damian Czekaj


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS