Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-03-08| Prawo

Nie będzie więcej czasu na sporządzenie planów ogólnych

„Resort nie planuje nowelizacji przepisów w zakresie wydłużenia terminu na sporządzenie planów ogólnych” – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Krzysztof Kukucki w odpowiedzi na interpelację poselską.


Nie będzie więcej czasu na sporządzenie planów ogólnych <br />
Fot. Nomadsoulphotos przez Canva.com
Fot. Nomadsoulphotos przez Canva.com

Interpelację wystosowała Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej. Przypomniała w niej, że według nowych przepisów gminy są zobligowane do przygotowania do końca 2025 r. planu ogólnego, który zastąpi funkcjonujące dziś studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego.
„Z rozmów z samorządowcami wynika jednak, że wprowadzenie tak istotnych, pracochłonnych i kosztownych (szczególnie dla gmin, które nie tak dawno przyjęły nowe studium, co generowało duże środki) zmian może dla wielu okazać się niemożliwe do zrealizowania we wskazanym terminie” – zauważyła.
W związku z tym posłanka zwróciła się do ministra rozwoju i technologii z pytaniem, czy w resorcie planowane są prace nad nowelizacją przedmiotowej ustawy.

W odpowiedzi sekretarz stanu Krzysztof Kukucki podkreślił, że termin przygotowania planów ogólnych przez gminy związany jest z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). „Horyzont czasowy realizacji dokumentu zamyka się z końcem sierpnia 2026 r. Z tego względu resort nie planuje nowelizacji przepisów w zakresie wydłużenia terminu na sporządzenie planów ogólnych” – wyjaśnił wiceminister.
Przypomniał, że budżet na przygotowanie i uchwalenie planów ogólnych wynosi 458 mln zł. Środki te trafią do gmin w ramach przygotowywanego naboru. Ponadto w celu zapoznania pracowników samorządowych i urbanistów z nowymi rozwiązaniamiplanistycznymi przewidywane jest zorganizowanie specjalistycznych szkoleń.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS