Interpelację wystosowała Katarzyna Osos z Platformy Obywatelskiej. Przypomniała w niej, że według nowych przepisów gminy są zobligowane do przygotowania do końca 2025 r. planu ogólnego, który zastąpi funkcjonujące dziś studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego.
„Z rozmów z samorządowcami wynika jednak, że wprowadzenie tak istotnych, pracochłonnych i kosztownych (szczególnie dla gmin, które nie tak dawno przyjęły nowe studium, co generowało duże środki) zmian może dla wielu okazać się niemożliwe do zrealizowania we wskazanym terminie” – zauważyła.
W związku z tym posłanka zwróciła się do ministra rozwoju i technologii z pytaniem, czy w resorcie planowane są prace nad nowelizacją przedmiotowej ustawy.
W odpowiedzi sekretarz stanu Krzysztof Kukucki podkreślił, że termin przygotowania planów ogólnych przez gminy związany jest z wykorzystaniem środków z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO). „Horyzont czasowy realizacji dokumentu zamyka się z końcem sierpnia 2026 r. Z tego względu resort nie planuje nowelizacji przepisów w zakresie wydłużenia terminu na sporządzenie planów ogólnych” – wyjaśnił wiceminister.
Przypomniał, że budżet na przygotowanie i uchwalenie planów ogólnych wynosi 458 mln zł. Środki te trafią do gmin w ramach przygotowywanego naboru. Ponadto w celu zapoznania pracowników samorządowych i urbanistów z nowymi rozwiązaniamiplanistycznymi przewidywane jest zorganizowanie specjalistycznych szkoleń.