Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-15| Geodezja, Instytucje

Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który nielegalnie pozyskał, a następnie sprzedał, bądź usiłował sprzedać, bazy danych łódzkich nieruchomości. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Łodzi.


Pracownik Łódzkiego Ośrodka Geodezji zatrzymany przez CBA

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Łodzi prowadzą wielowątkowe śledztwo w sprawie nadużyć oraz przyjmowania korzyści majątkowych.
Z ustaleń śledztwa wynika, że w latach 2021–2023 jeden z urzędników Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG) przekazywał odpłatnie osobom nieuprawnionym informacje oraz dane gromadzone i przetwarzane przez ŁOG w informatycznych systemach danych, w tym numery ksiąg wieczystych, numery działek, adresy nieruchomości ze wszystkich obrębów geodezyjnych w Łodzi.
Baza mogła zawierać 200 tysięcy wpisów. Pozyskane informacje mężczyzna sprzedawał m.in. podmiotom gospodarczym działającym w branży nieruchomości.
Dodatkowo pracownik wystawiał nielegalnie wypisy z rejestru nieruchomości. W zamian otrzymywał korzyści majątkowe, a także gratyfikacje w postaci alkoholu i kart podarunkowych.

W ramach prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Delegatury CBA z Łodzi przeprowadzili czynności procesowe wobec kilkunastu osób, które miały związek ze sprawą. We współpracy z funkcjonariuszami Delegatur CBA z Warszawy, Białegostoku, Lublina i Poznania przeszukano miejsca ich zamieszkania oraz zatrudnienia.
W trakcie realizowanych czynności funkcjonariusze CBA zabezpieczyli nośniki danych, dokumentację papierową i elektroniczną, ujawnili również środki pieniężne w kwocie 600 tys. złotych oraz 300 sztuk opakowań substancji farmaceutycznych niewiadomego pochodzenia i składu chemicznego. Wartość zabezpieczonego mienia szacowana jest na kwotę ok. 800 tys. złotych.

Funkcjonariusze CBA zatrzymali pracownika Łódzkiego Ośrodka Geodezji, który został doprowadzony do Prokuratury Okręgowej w Łodzi. Mężczyzna usłyszał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej.
Wobec zatrzymanego, na wniosek prokuratora nadzorującego śledztwo, Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Źródło: CBA


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS