Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2024-08-07 | Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Co powinna zawierać decyzja o warunkach zabudowy? Analiza nowego rozporządzenia

25 lipca w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku MPZP (o czym pisaliśmy TUTAJ). Zgodnie z nowymi przepisami w decyzji o warunkach zabudowy trzeba uwzględnić kilka dodatkowych parametrów, m.in. udział powierzchni biologicznie czynnej oraz liczbę miejsc do parkowania. Zmienia się także sposób przeprowadzania analizy na potrzeby wydania decyzji.


Ilustracja: Co powinna zawierać decyzja o warunkach zabudowy? Analiza nowego rozporządzenia

• Obszar analizowany

Obszar analizowany ustala się w odległości równej trzykrotnej szerokości frontu terenu objętego wnioskiem, jednak nie mniejszej niż 50 m oraz nie większej niż 200 m (wcześniej nie było ustalonej maksymalnej wartości). Przez front terenu należy rozumieć tę część granicy działki budowlanej, która przylega do drogi, z której odbywa się główny wjazd na działkę.

W ramach analizy istniejącej zabudowy i zagospodarowania na potrzeby wydania decyzji uwzględnia się nieruchomości o faktycznym sposobie użytkowania zbieżnym ze sposobem zabudowy i zagospodarowania terenu określonym we wniosku. W przypadku braku takiej zabudowy i zagospodarowania uwzględnia się wszystkie działki w obszarze analizowanym.

• Linia zabudowy

Dotychczas w decyzji o warunkach zabudowy można było określić jedynie obowiązujące linie zabudowy – nowe rozporządzenie przewiduje natomiast możliwość ustalenia linii obowiązujących lub nieprzekraczalnych, a także dodatkowe ustalenia dla kondygnacji podziemnych lub wynikające z lokalnych uwarunkowań.

Podobnie jak we wcześniejszym rozporządzeniu linię zabudowy określa się jako przedłużenie zabudowy na działkach sąsiednich. W przypadku gdy istniejąca zabudowa tworzy uskok, linię ustala się jako kontynuację od budynku w większej odległości od pasa drogowego.

• Intensywność i udział powierzchni zabudowy

W miejsce wcześniej określanej wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki wyznacza się maksymalną intensywność zabudowy, maksymalną i minimalną nadziemną intensywność zabudowy oraz udział powierzchni zabudowy. Intensywność zabudowy stanowi stosunek sumy powierzchni wszystkich kondygnacji budynków zlokalizowanych na danym terenie do powierzchni tego terenu. Udział powierzchni zabudowy to stosunek sumy powierzchni rzutu poziomego budynków (mierzonej po zewnętrznym obrysie rzutu poziomego ścian zewnętrznych) do powierzchni terenu.

Maksymalne wartości intensywności ustala się na podstawie średniego wskaźnika tych intensywności dla obszaru analizowanego z tolerancją do 20%, natomiast minimalną nadziemną intensywność zabudowy jako najmniejszą wartość tego wskaźnika dla działki na obszarze analizowanym. Udział powierzchni zabudowy ustala się na podstawie średniego wskaźnika. Dopuszcza się ustalenie innych wartości, jeżeli wynika to z analizy.

• Szerokość elewacji frontowej

Ustalenia dotyczące szerokości elewacji frontowej pozostają bez zmian. Szerokość ustala się na podstawie średniej szerokości elewacji frontowych istniejącej zabudowy na działkach w obszarze analizowanym z tolerancją do 20%. Dopuszcza się ustalenie innych wartości, jeżeli wynika to z analizy.

• Wysokość zabudowy

Dotychczasowe rozporządzenie przewidywało określenie wysokości górnej krawędzi elewacji frontowej, jej gzymsu lub attyki, a wysokość ta mierzona była od średniego poziomu terenu przed głównym wejściem do budynku. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ustalana wysokość zabudowy to różnica między najwyżej położonym punktem budynku na dachu, ścianie lub attyce (z wyłączeniem komina, nadbudówki, pomieszczenia technicznego oraz wyjścia z klatki schodowej) a średnią wysokością najniższego i najwyższego poziomu terenu mierzoną na obwodzie rzutu poziomego ścian zewnętrznych budynku. Wysokość ustala się na podstawie wysokości zabudowy na przylegających działkach sąsiednich dostępnych z tej samej drogi publicznej. Jeżeli wysokości budynków tworzą uskok, wówczas przyjmuje się średnią wartość.

• Geometria dachu

W zakresie geometrii dachu określa się kąt nachylenia i układ połaci dachowych, odpowiednio do geometrii dachów występujących na obszarze analizowanym. Układ połaci dachowych ustala się poprzez określenie rodzaju dachu, układu głównych połaci oraz kierunku głównej kalenicy w stosunku do frontu działki. Nie określa się wysokości głównej kalenicy.

• Powierzchnia biologicznie czynna

Minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej ustala się na podstawie średniego wskaźnika tego udziału dla obszaru analizowanego. Dopuszcza się ustalenie innych wartości, jeżeli wynika to z analizy.

• Miejsca do parkowania

Minimalną liczbę miejsc do parkowania określa się na podstawie liczby lokali mieszkalnych i usługowych, liczby osób mogących jednocześnie przebywać w budynku, liczby zatrudnionych lub powierzchni obiektów usługowych i produkcyjnych.

Nowe rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku MPZP weszło w życie dzień po publikacji w Dzienniku Ustaw, czyli 26 lipca br.
Przypomnijmy, że konieczność jego opracowania przyniosła zeszłoroczna nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Oliwia Horbaczewska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Rozporządzenia dot. decyzji o warunkach zabudowy opublikowane

W Dzienniku Ustaw (poz. 1116) ukazało się rozporządzenie ministra rozwoju i technologii...

NIK o pobieraniu opłat związanych z nieruchomościami w woj. opolskim

W czterech opolskich urzędach gmin – w Chrząstowicach, Dobrzeniu...

Coraz mniej czasu na przyjęcie planów ogólnych i pozyskanie środków z UE

W ubiegłym tygodniu w siedzibie Ministerstwa Rozwoju i Technologii...

Jak będą wyglądać decyzje o ustaleniu lokalizacji oraz o warunkach zabudowy?

Właśnie poznaliśmy projekt rozporządzenia ministra rozwoju i...

Zmiany w sporządzaniu MPZP. Jest projekt rozporządzenia

Ministerstwo Rozwoju i Technologii zaprezentowało projekt rozporządzenia ws. sposobu...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
Państwowa Szkoła Miernicza w Łomży na początku istnienia (1919 r.) mieściła się w prywatnej kamienicy?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Michalik (1926-2005)

Kazimierz  Michalik (1926-2005)
Urodził się 28 stycznia 1926 roku w Lublinie. Studia geodezyjne na Politechnice Warszawskiej kończył dwustopniowo: najpierw w trybie inżynierskim (1949-53), a potem uzupełniającym magisterskim o specjalności fotogrametria (1957-59). Przez 30 lat...
więcej

strzałka w dółGeodaty
100 p.n.e.
Matematycy chińscy posługują się liczbami ujemnymi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2