Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-01-15| GNSS

Sygnał GPS znów zakłócany na obszarze Polski

W ubiegłym tygodniu nad terytorium Polski znów rejestrowane były zakłócenia sygnału GPS.


Sygnał GPS znów zakłócany na obszarze Polski <br />
Zrzut z serwisu GPSJAM, 10 stycznia
Zrzut z serwisu GPSJAM, 10 stycznia
Sygnał GPS znów zakłócany na obszarze Polski <br />
Zrzut z serwisu GPSJAM, 13 stycznia
Zrzut z serwisu GPSJAM, 13 stycznia

W poniedziałek i wtorek (8–9 stycznia) anomalia objęła fragment wschodniej Polski – od Lublina do Białegostoku, a w środę – już niemal całą południową część kraju. W sobotę natomiast (13 stycznia) zakłócenia rejestrowane były w okolicach Gdańska.
Wizualizacje obrazujące zasięg anomalii w kolejnych dniach dostępne są w serwisie GPSJAM.

Przypomnijmy, że podobne utrudnienia pojawiły się w pod koniec grudnia ub.r. Wówczas spekulowano, że za zakłócenia odpowiada Rosja, która miałaby je wywoływać z okolic Królewca i z okupowanego Krymu w ramach walki radioelektronicznej. Jednocześnie inni użytkownicy mediów społecznościowych zwrócili uwagę na komunikat NOTAM (depesza dla personelu lotniczego), który zapowiadał anomalie w sygnale GNSS między 25 a 27 grudnia na obszarze obejmującym północną część Polski, co mogłoby wskazywać na działania zaplanowane np. w ramach ćwiczeń wojskowych NATO.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS