wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-29| GNSS

Coraz większe problemy z zakłócaniem GNSS w Norwegii

Zagłuszanie sygnałów nawigacji satelitarnej w północnej Norwegii to wprawdzie nic nowego, ale w ostatnim czasie zjawisko to zdecydowanie przybrało na sile – alarmują lokalne władze.


Coraz większe problemy z zakłócaniem GNSS w Norwegii <br />
fot. Wideroe/Wikipedia
fot. Wideroe/Wikipedia

O przypadkach zakłócania sygnałów GNSS w tym kraju informowaliśmy na Geoforum.pl już kilkakrotnie. Sytuacje takie występowały chociażby przy okazji natowskich manewrów wojskowych – ich skutki odczuwali jednak nie tylko żołnierze, ale również piloci cywilnych samolotów, a nawet geodeci.

W tym roku zakłócanie stało się jednak znacznie bardziej dokuczliwe – wynika z lektury norweskiej prasy. Po pierwsze, liczba przypadków zagłuszania zdecydowanie wzrosła. Między 1 stycznia a 18 listopada br. norweski regulator telekomunikacyjny Nkom doliczył się we wschodnim regionie Finnmark aż 81 dni z zakłócaniem GNSS. To aż cztery razy więcej niż w całym roku 2021.

A w końcówce tego roku problem ten stał się jeszcze bardziej odczuwalny. Cytowana przez dziennik „iFinnmark” przedstawicielka lokalnych linii lotniczych Widerøe wylicza, że o ile w listopadzie piloci tego przewoźnika zgłosili 17 przypadków utraty sygnału GPS, o tyle do 20 grudnia było ich już 27. A w latach poprzednich liczba takich sytuacji nie przekraczała 2–3 tygodniowo.

Nowością jest jednak nie tylko rosnąca liczba przypadków zakłócania, ale także ich zasięg. O ile wcześniej zagłuszanie odczuwalne było głównie we wschodnich częściach regionu Finnmark, o tyle teraz dociera ono zdecydowanie dalej na zachód, nawet kilkaset kilometrów od granicy z Rosją.

Oczywiście zarówno za tymi najnowszymi, jak i wcześniejszymi przypadkami stoi rosyjska armia, która powszechnie wykorzystuje zakłócanie sygnałów GNSS jako rodzaj broni elektronicznej. „Barents Observer” podaje, że ćwiczenia z zagłuszania są regularnie przeprowadzane przez oddziały stacjonujące na półwyspie Kola. Ale z informacji dziennika „Faktisk Verifiserbar” wynika, że liczba tego typu incydentów zdecydowanie wzrosła po 5 grudnia, gdy ukraińskie drony zaatakowały bazę wojskową w pobliżu miasta Engels w obwodzie saratowskim, oddaloną o kilkaset kilometrów od granicy z Ukrainą. Jak informowaliśmy niedawno na Geoforum.pl, ataki te sprawiły również, że nasilono zakłócanie sygnałów GNSS również w granicach Rosji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS