wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wypis lub wyrys przez ePUAP
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-14| GNSS, Geodezja, Firma

Rosjanie zakłócają, geodeci nie mogą pracować

Kolejne przypadki zakłócania przez Rosję sygnału GPS uderzają rykoszetem w projekty budowlane – pisze norweska prasa.


Rosjanie zakłócają, geodeci nie mogą pracować

O zakłócaniu sygnałów nawigacyjnych przez Rosjan zrobiło się szczególnie głośno podczas zeszłorocznych jesiennych natowskich manewrów Trident Juncture. Korzystanie z systemu GPS stało się wówczas utrudnione lub niemożliwie na sporym obszarze Laponii. Jak się jednak okazuje, mimo zakończenia manewrów proceder trwa nadal i uderza rykoszetem w firmy budowlane.

Przykładem są prace realizowane niedaleko miejscowości Kirkenes położonej kilka kilometrów od granicy rosyjskiej.Andreas Wara Eliseussen z firmy AS Oscar Sundquist w rozmowie z norweską telewizją TV2 żali się, że działania Rosjan mocno skomplikowały prowadzenie w tym rejonie wykopów. Jego pracownicy nie mogą już bowiem całkowicie polegać na wskazaniach odbiorników GNSS i muszą kilkakrotnie w ciągu dnia kontrolować ich działanie. To z kolei znacząco zwiększa koszty prac i wydłuża ich realizację. W jego ocenie kluczowym problemem jest niewiadoma, kiedy Rosjanie znów wznowią zakłócanie. – To jak nagle oślepnąć bez żadnego ostrzeżenia – mówi Eliseussen.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zachodnia granica Nie nowego, niemcy też zakłócają sygnał przy zachodniej granicy, np. przy przejsciu w Osinowie

. trzeba się przeprosić z węgielnicą i taśmą :)

A czy Rosjanie Zakłócają tylko GPS, czy wszystkie GNSS?

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt