wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-14| GNSS, Geodezja, Firma

Rosjanie zakłócają, geodeci nie mogą pracować

Kolejne przypadki zakłócania przez Rosję sygnału GPS uderzają rykoszetem w projekty budowlane – pisze norweska prasa.


Rosjanie zakłócają, geodeci nie mogą pracować

O zakłócaniu sygnałów nawigacyjnych przez Rosjan zrobiło się szczególnie głośno podczas zeszłorocznych jesiennych natowskich manewrów Trident Juncture. Korzystanie z systemu GPS stało się wówczas utrudnione lub niemożliwie na sporym obszarze Laponii. Jak się jednak okazuje, mimo zakończenia manewrów proceder trwa nadal i uderza rykoszetem w firmy budowlane.

Przykładem są prace realizowane niedaleko miejscowości Kirkenes położonej kilka kilometrów od granicy rosyjskiej.Andreas Wara Eliseussen z firmy AS Oscar Sundquist w rozmowie z norweską telewizją TV2 żali się, że działania Rosjan mocno skomplikowały prowadzenie w tym rejonie wykopów. Jego pracownicy nie mogą już bowiem całkowicie polegać na wskazaniach odbiorników GNSS i muszą kilkakrotnie w ciągu dnia kontrolować ich działanie. To z kolei znacząco zwiększa koszty prac i wydłuża ich realizację. W jego ocenie kluczowym problemem jest niewiadoma, kiedy Rosjanie znów wznowią zakłócanie. – To jak nagle oślepnąć bez żadnego ostrzeżenia – mówi Eliseussen.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zachodnia granica Nie nowego, niemcy też zakłócają sygnał przy zachodniej granicy, np. przy przejsciu w Osinowie

. trzeba się przeprosić z węgielnicą i taśmą :)

A czy Rosjanie Zakłócają tylko GPS, czy wszystkie GNSS?

3 komentarzezobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt