Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2018-11-15 | GNSS

Rosja zakłóciła GPS podczas ćwiczeń NATO?

Podczas zakończonych w zeszłym tygodniu szeroko zakrojonych manewrów wojsk NATO Rosja najprawdopodobniej dopuściła się zakłócania sygnałów GPS na terytorium Finlandii i Norwegii.


Ilustracja: Rosja zakłóciła GPS podczas ćwiczeń NATO?

Ćwiczenia wojskowe „Trident Juncture” trwały od 25 października do 7 listopada. Ocenia się, że były to największe natowskie manewry wojskowe od czasu zakończenia Zimnej Wojny. Wzięło w nich udział około 50 tys. żołnierzy z 31 krajów, w tym ze Szwecji oraz Finlandii, które do NATO nie należą.

Zachód oskarża, Rosja umywa ręce

W ich trakcie zarejestrowano przypadki zakłócania sygnałów nawigacji satelitarnej nad terytorium półwyspu Kola oraz północnej Laponii. Oficjalnie potwierdzili je przedstawiciele Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powołując się na ustalenia Norwegów, stwierdzili, że za zakłócaniem stoi Rosja. – Biorąc pod uwagę cywilne zastosowania GPS, tego typu zagłuszanie jest niebezpieczne, destrukcyjne oraz nieodpowiedzialne – powiedziała CNN rzeczniczka NATO Oana Lungescu.

Rosję oskarża także fiński premier Juha Sipila, który zwraca uwagę, że kraj ten już wcześniej zagłuszał sygnał GPS na większą skalę. Jak już informowaliśmy na Geoforum.pl, takie przypadki zarejestrowano chociażby na Morzu Czarnym w czy w okolicach Kremla.

Rosyjskie władze odrzucają jednak te zarzuty. – Nic nie wiemy o naszym udziale w zakłóceniu funkcjonowania systemu GPS, obserwujemy za to trend, że winą za wszelkie zło obarczana jest zawsze Rosja – ripostuje cytowany przez agencję TASS rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Rosja bez GNSS da sobie radę

W sprawie może zastanawiać, czy zakłócanie przez Rosjan sygnałów GNSS na tak dużym terytorium nie szkodzi również rosyjskiej armii? Ciekawy komentarz w tej sprawie publikuje branżowy portal Inside GNSS. Dana A. Goward – prezes fundacji Resilient Navigation and Timing, twierdzi, że Rosja ma tu niewiele do stracenia, a wiele do zyskania. Wszystko dlatego, że dysponuje naziemnym radiowym systemem nawigacji Czajka, który dzięki dużej mocy sygnału z powodzeniem działa w przypadku zakłócania GNSS. Rosyjska armia może także korzystać z przenośnego systemu Skorpion EV. Takich rozwiązań nie mają natomiast państwa NATO, które zarzuciły utrzymywanie analogicznego systemu Loran.

Dana A. Goward dodaje, że poprzez zakłócanie GPS Rosjanie znacznie zwiększyli realizm ćwiczeń „Trident Juncture”. Z dużym prawdopodobieństwem byłoby to bowiem pierwsze działanie rosyjskiej armii w przypadku wybuchu konfliktu militarnego z udziałem tego kraju.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Zakłócanie służy do napędzania rynku zbrojeniowego i kolejnych technologii.
  
A Glonassa nie można... zakłócić? Oko za oko, ząb za ząb:)
    2 
 1 
A jednak znaki naziemne "górą"? "... zakłócanie przez Rosjan sygnałów GNSS ...". No i co wyznawcy (tylko) GNSS. Trzeba wracać jednak do znaków osnowy, może nie 300 m, ale .... Pisał o tym parę lat temu zespół rządowy ds. zagrożeń strategicznych.
    2 
 3 
Smolensk.... Ehhhhhh Rusek to Rusek....
    3 
 6 



zobacz też:

Wkrótce kolejne stacje ASG-EUPOS zyskają nowy sprzęt

Na 13 stacjach referencyjnych ASG-EUPOS zostanie wymieniony sprzęt satelitarny. Główny Urząd...

Satelity naliczą opłaty za korzystanie z dróg krajowych

Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad...

Jeszcze więcej satelitów GNSS

W ubiegłym tygodniu wystrzelono kolejne satelity nawigacyjne systemów GLONASS oraz BeiDou.


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
Pierwszą mapą opublikowaną przez Ordnance Survey była mapa Kentu (1801 r.)?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1375

1375
Abraham Cresques (1325-87), kartograf z Majorki, wykonuje na polecenie króla Karola V mapę świata "Mappamundi" zwaną Catalan Atlas (Atlas Kataloński). Dzieło wykonano na sześciu drewnianych panelach (3,9x0,7 m) pokrytych pergaminem. Atlas zawiera...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2