wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-10-24| GNSS

Problemy z GPS-em na Placu Czerwonym

Od tegorocznego lata użytkownicy odbiorników GPS mają problemy z wyznaczaniem pozycji w okolicach Kremla.


Problemy z GPS-em na Placu Czerwonym

Sprawę nagłośnił Grigorij Bakunow z rosyjskiej firmy kartograficznej Yandex. Wskazał on kilka obszarów dookoła Kremla (mapa obok), gdzie stwierdził tzw. spoofing, czyli nadawanie sfałszowanych sygnałów GPS i GLONASS na podstawowym cywilnym kanale L1. W miejscach tych odbiorniki satelitarne wskazują, że użytkownik znajduje się nie w centrum Moskwy, ale w okolicach odległego o 30 km lotniska Wnukowo. W ocenie Bakunowa sugeruje to, że zakłócanie wymierzone jest przeciwko użytkownikom dronów. Niektóre bezzałogowce są bowiem wyposażone w system, który uniemożliwia latanie w okolicach lotnisk.

Tymczasem na spoofing uskarża się coraz więcej osób, m.in. klienci Ubera, którzy mają problem z zamówieniem samochodu, czy użytkownicy gry Pokemon Go. Ofiarami zakłócania stali się nawet uczestnicy moskiewskiego maratonu – odbiorniki GPS niektórych zawodników wyliczyły około dwukrotnie dłuższy przebiegnięty dystans.

Przedstawiciele służb ochrony prezydenta odmawiają komentarza w tej sprawie, a rzecznik prasowy Władimira Putina twierdzi, że nie zna przyczyn zakłócania i sam doświadczył tych problemów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS