Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2016-02-18 | GNSS, Geodezja, Edukacja, Instytucje

Rozbudowa Obserwatorium Satelitarnego WAT zakończona

Dzięki zakończeniu rozbudowy Obserwatorium Satelitarnego Centrum Geomatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej placówka ta znalazła się w europejskiej czołówce jednostek naukowych zajmujących się nawigacją satelitarną.


Ilustracja: Rozbudowa Obserwatorium Satelitarnego WAT zakończona

Głównym celem projektu był dalszy rozwój Obserwatorium Satelitarnego CGS WAT poprzez zwiększenie możliwości technicznych w zakresie monitorowania nawigacyjnych systemów GNSS, a także stworzenie bazy sprzętowej do realizacji badań naukowych i aplikacji przemysłowych związanych z rozwojem tej dziedziny. Dzięki realizacji przedsięwzięcia nastąpił wzrost konkurencyjności, który zwiększy szanse udziału Akademii w projektach organizowanych przez NCN, NCBiR oraz przede wszystkim Europejską Agencję Kosmiczną. Dodatkowo CGS WAT stał się idealnym partnerem naukowo-badawczym dla przedsiębiorstw z regionu Mazowsza, które poszukują zaawansowanych narzędzi do weryfikacji oraz certyfikacji swoich produktów związanych z technikami satelitarnymi.

W ramach rozbudowy Obserwatorium CGS WAT dokonano zakupu zaawansowanych rozwiązań technicznych. Jednym z nich jest symulator sygnałów GNSS SPIRENT GSS9000, który charakteryzuje się możliwością jednoczesnego symulowania sygnału na 108 fizycznych kanałach (9 modułów po 12 kanałów każdy). Taka konfiguracja sprzętowa oraz aktywowane licencje pozwalają na jednoczesne symulowanie i analizę sygnałów dla satelitów systemów GPS, GLONASS, Galileo, BeiDou i SBAS dla wszystkich dostępnych częstotliwości. Dzięki temu symulator wykorzystywany jest w międzynarodowych projektach badawczych i stanowi kompleksowe rozwiązanie służące do testowania odbiorników GNSS oraz weryfikacji opracowanych algorytmów i metod przetwarzania danych GNSS. Bardzo istotnym elementem jest również dołączone oprogramowanie SimGEN, które pozwala na konfigurowanie oraz zarządzanie procesem symulacji. Zakupione rozwiązanie umożliwia m.in. kompleksowe definiowanie symulowanego punktu oraz trajektorii, uwzględniając ruchy o dużej dynamice, tj. loty samolotów bojowych czy statków kosmicznych. Umożliwia ponadto definiowanie modeli wielodrożności (multipath) oraz wpływu troposfery i jonosfery na pomiary GNSS.

Poza symulatorem dokonano zakupu odbiornika softwarowego GNSS IFEN SX3, który stanowi narzędzie do weryfikacji oraz walidacji rozwiązań systemowych stosowanych w tradycyjnych odbiornikach GNSS. Sprzęt ten charakteryzuje się konfiguracją umożliwiającą odbieranie sygnału z satelitów GPS, Galileo, GLONASS oraz BeiDou na ich wszystkich obecnie dostępnych częstotliwościach, tj.: L1, L2, L5, E1, E5ab, E6, G1, G2, B1 oraz B2. Pełną możliwość wykorzystania powyższych technicznych parametrów odbiornika umożliwia dołączone oprogramowanie m.in. poprzez zapewnienie zdolności do przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Pozwala to na jednoczesne prowadzenie analizy odebranego sygnału przy nieustającym śledzeniu wszystkich aktualnie widocznych satelitów, wraz z transmisją strumieni danych z nich pochodzących. Ponadto istnieje możliwość prowadzenia ciągłej wizualizacji funkcji korelacji sygnałów z obserwowanych satelitów. Bardzo istotnym elementem jest również możliwość wykrywania wielodrożności sygnału oraz celowego fałszowania (spoofing) poprzez analizę wartości korelacji. Dodatkowo oprogramowanie zostało zdefiniowane w taki sposób, aby umożliwić użytkownikowi swobodne wprowadzenie i późniejszą realizację własnych algorytmów. Pozwala to na nieograniczone poszerzanie możliwości odbiornika, co jest kluczowe z punktu widzenia badań związanych z rozwojem algorytmów GNSS.

Jako uzupełnienie technologii związanej z systemami nawigacyjnymi dokonano również zakupu wysokoczęstotliwościowego odbiornika GNSS JAVAD Delta 3S. Charakteryzuje się on śledzeniem 860 fizycznych kanałów, co umożliwia w jednym czasie obserwację wszystkich satelitów i częstotliwości GNSS (GPS L1/L2/L5, Galileo E1/E5A/E5B/E6, GLONASS L1/L2/L3, QZSS L1/L2/L5, BeiDou B1/B2/B3, SBAS L1/L5). Ponadto umożliwia on uzyskanie pozycji z częstotliwością 100 Hz, co pozwala na wykorzystanie go do badań związanych z implementacją najnowszych rozwiązań satelitarnych w procesie precyzyjnego wyznaczania pozycji, a także wyznaczaniem szybkozmiennych zjawisk atmosferycznych, tj. scyntylacji jonosferycznych.

W projekcie zakupiono również radiometr mikrofalowy RPG HATPRO G4, który pełni istotną rolę w badaniach stanu troposfery, która wpływa na propagację sygnałów mikrofalowych, wykorzystywanych przez systemy nawigacyjne GNSS. Dzięki zastosowaniu dwóch pasm częstotliwości (22,24 – 31,4 GHz oraz 51,0 – 58,0 GHz) umożliwia on pasywny, ciągły pomiar profili temperatury i wilgotności w troposferze do wysokości 10 000 m. Dodatkowo urządzenie wyposażono w radiometr podczerwieni, za pomocą którego możliwa jest detekcja wysokości podstawy chmur. Ogromną zaletą pozyskanego radiometru jest możliwości pomiaru opóźnienia troposferycznego w kierunku do satelitów GNSS. Pozwala to na prowadzenie prac badawczych związanych z weryfikacją metod wyznaczania opóźnienia troposferycznego z obserwacji satelitarnych, a także uwzględnianie pomiarów z radiometru jako poprawek do precyzyjnego opracowania obserwacji GNSS. Ponadto bezpośrednie możliwości pomiarowe radiometru mikrofalowego (pomiar opóźnienia troposferycznego i zawartości pary wodnej w słupach atmosfery) sprawiają, że pozyskane dane będą wykorzystane w procesie asymilacji pracujących operacyjnie w CGS WAT modeli prognostycznych. Procesy te są istotne w optymalnym prognozowaniu stanu atmosfery, ponieważ asymilacja zwiększa prawdopodobieństwo uzyskania lepszych prognozy pogody.

W ramach projektu zrealizowano również zakupy związane z doposażeniem Laboratorium Laserowej Teledetekcji Kosmicznej zlokalizowanego w budynku Instytutu Optoelektroniki WAT (IOE WAT). Jednym z elementów przedsięwzięcia była modernizacja i rozbudowa mikroskopu ramanowskiego inVia Renishaw sprzężonego z mikroskopem sił atomowych (AFM). Mikroskopia sił atomowych pozwala uzyskać mikroskopowe mapy opisujące rozkład ładunku elektrostatycznego, przewodność elektryczną, strukturę domen magnetycznych czy przewodność termiczną. Technologia może być wykorzystana do badania kształtu oraz rozmiarów pyłu na powierzchni ciał niebieskich, co może mieć znaczenie dla określenia możliwej szkodliwości takiego pyłu zarówno dla ludzi, jak i robotów wykorzystywanych obecnie do misji kosmicznych.

W ramach doposażenia Laboratorium Laserowej Teledetekcji Kosmicznej pozyskano również komponenty do Stacji Obserwacyjnej z Akwizycją Danych, która umożliwia wysokorozdzielczą obserwację przestrzeni kosmicznej wraz z możliwością zautomatyzowanej rejestracji obrazu. Dzięki temu pozyskiwany jest materiał źródłowy do badań związanych m.in. z określeniem wpływu mierzonego stanu atmosfery na możliwości obserwacji kosmosu z powierzchni Ziemi. Połączenie technologii lidarowej z technologią analizy obrazu umożliwia również wypracowanie wniosków na temat wpływu parametrów turbulentnych atmosfery na propagację światła.

Kolejnym elementem projektu było pozyskanie komponentów do laserowego profilometru atmosferycznego. Szczegółowa analiza struktury gęstości i dynamiki atmosfery w całym zakresie odległości – od poziomu gruntu, aż do rejonów kosmicznej próżni – będzie możliwa poprzez zastosowanie LIDAR-u. Ze względu na znaczne rozrzedzenie atmosfery w warstwach graniczących z przestrzenią kosmiczną optymalnym jest zastosowanie promieniowania UV w celu zmaksymalizowania zjawiska rozpraszania typu Rayleigha. Oprócz tradycyjnego profilowania atmosferycznego, ze względu na długości fali w zakresie UV, zestaw umożliwia również prowadzenie pomiarów zawartości materii biologicznej w powietrzu na bazie laserowo wzbudzanej fluorescencji.

Projekt był realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 (RPO WM, priorytet I.-Tworzenie warunków dla rozwoju potencjału innowacyjnego i przedsiębiorczości na Mazowszu, działanie 1.1. Wzmocnienie sektora badawczo-rozwojowego). Całkowita wartość przedsięwzięcia wyniosła 4 850 000 zł (poziom dofinansowania – 85%). Kierownikiem projektu był prof. Mariusz Figurski.

Źródło: IOE WAT


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Super Superdrogie zabawki pokupowane. Teraz trzeba je dobrze wykorzystać. Pomimo że jestem z konkurencji gratuluję.
  
 1 
wat Brawo WAT
    1 
 3 



zobacz też:

Mariusz Figurski profesorem

Dziś (23 kwietnia) nominację profesorską z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego odebrał dr hab. inż. Mariusz Józef...

Kosmiczna specjalność na Wojskowej Akademii Technicznej

W lutym 2015 roku na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej...

Po co nam ASG+?

Wojskowa Akademia Techniczna wspólnie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie...

Stacje referencyjne pod lupą CGS WAT

Centrum Geomatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej po otrzymaniu niezbędnych danych rozpoczęło...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
XYZ to nazwa pierwszego polskiego komputera skonstruowanego w 1958 r. w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Józef Kreutzinger (1877-1939)

Józef  Kreutzinger  (1877-1939)
Urodził się 2 marca 1877 roku w Poniecu (woj. wielkopolskie). Rodzice byli Polakami. Po ukończeniu szkoły realnej odbył roczną służbę w wojsku pruskim w 20. pułku artylerii polowej. W latach 1896-98 odbył szkolenie w berlińskiej Szkole Artylerii. Po...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1899-1912
Wykonano pomiary na punktach Sieci Astronomiczno-Geodezyjnej (SAG) i punktach pośrednich SAG w ramach zakładania powierzchniowych sieci "Wschodnio-Pruskiej" i "Zachodnio-Pruskiej" oraz łańcucha "Berlin-Szubin".
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama