Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2012-11-07| GNSS, Edukacja, Instytucje

Stacje referencyjne pod lupą CGS WAT

Centrum Geomatyki Stosowanej Wojskowej Akademii Technicznej po otrzymaniu niezbędnych danych rozpoczęło permanentne opracowywanie wszystkich działających w Polsce sieci stacji referencyjnych – ASG-EUPOS, VRSNET.PL, SmartNet oraz TPI NET.


Stacje referencyjne pod lupą CGS WAT <br />
fot. z archiwum GEODETY
fot. z archiwum GEODETY
W najbliższym czasie wyniki wspólnego opracowania tych sieci będzie można śledzić na bieżąco w serwisie internetowym CGS WAT. Naukowcy z Centrum zapewniają, że forma prowadzonego serwisu jest otwarta i w każdej chwili można będzie włączyć do niego kolejne sieci lub pojedyncze stacje.

Niemal od początku istnienia ASG-EUPOS CGS WAT (jako jedno z 18 funkcjonujących obecnie w Europie Lokalnych Centrów Analiz) zajmuje się niezależnym od GUGiK opracowaniem danych z tej sieci, zgodnie ze standardami i wytycznymi Podkomisji EUREF. Po podpisaniu serii umów cywilno-prawnych z właścicielami prywatnych sieci referencyjnych GNSS stało się ośrodkiem skupiającym działania unifikujące te rozwiązania pod kątem jednolitego układu odniesienia.

Jak podkreślają specjaliści z CGS WAT, wpisuje się to w ustalenia podjęte na niedawnym zebraniu Zespołu ds. Podstawowych Osnów Geodezyjnych i Geodezyjnych Układów Odniesienia Komitetu Geodezji PAN (Grybów, 19 października br.). Podkreślono wówczas, iż niezwykle istotne jest, aby wszystkie istniejące sieci stacji permanentnych oferujące dla geodetów usługi zarówno w czasie rzeczywistym, jak i w postprocessingu były opracowywane w sposób jednolity. Oznacza to nie tylko wyznaczenie współrzędnych w jednym układzie odniesienia na ustaloną epokę, ale również bieżące ich monitorowanie pod kątem zarówno zmian współrzędnych punktów referencyjnych, jak i jakości oferowanych serwisów.

Źródło: CGS WAT


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS