wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2017-08-16| GNSS

Rosjanie testują broń do spoofingu GPS?

Niedawny incydent na Morzu Czarnym wskazuje, że rosyjska armia może pracować nad bronią elektroniczną, która nadaje fałszywe sygnały GPS.


Rosjanie testują broń do spoofingu GPS?

Jak podaje „New Scientist”, 22 lipca załoga jednego ze statków zacumowanych w porcie w Noworosyjsku zauważyła, że według wskazań pokładowego systemu nawigacji satelitarnej jednostka znajduje się na lądzie, w oddalonym o 32 km lotnisku w Gelendżyku. Upewniwszy się, że sprzęt działa poprawnie, marynarze zauważyli, że wg wskazań systemu AIS (do automatycznego śledzenia jednostek pływających) inne okoliczne statki również w teorii znajdują się na tym lotnisku.

„New Scientist” podkreśla, że jest to najprawdopodobniej pierwszy udokumentowany przypadek spoofingu (czyli nadawania fałszywych sygnałów GPS) na tak dużą skalę. Wprawdzie eksperci od wielu lat ostrzegają przez tym zagrożeniem, to jednak nigdy wcześniej nie zarejestrowano jego zastosowania poza obszarami poligonów czy laboratoriów. Dodajmy jednak, że już wcześniej w mediach pojawiały się pogłoski o możliwości stosowania spoofingu, zresztą również w Rosji. Jesienią ubiegłego roku niektórzy użytkownicy gry lokalizacyjnej Pokemon Go dostrzegli, że w okolicach Kremla ich smartfony wskazują, iż teoretycznie znajdują się na oddalonym o 30 km lotnisku Wnukowo.

Według cytowanych przez portal ekspertów przypadek znad Morza Czarnego świadczy o tym, że rosyjska armia najprawdopodobniej testuje nowy rodzaj broni elektronicznej służącej do spoofingu sygnałów nawigacyjnych. Specjaliści przestrzegają, że podobnych incydentów może być w najbliższej przyszłości więcej. Urządzenie do spoofingu można bowiem zbudować na bazie komponentów dostępnych w internecie, a ich złożenie dla osób obeznanych z elektroniką nie powinno być wielkim wyzwaniem.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
osnowa A ja już dawno mówiłem w podgiku ,żeby odnowić osnowę ,bo za chwilę znów trzeba będzie mierzyć tachimetrami jak dojdzie do jakiegoś konfliktu.Ci co rządzą to nie mają żadnej wyobraźni.

@parówkowyskrytożerca Poważnie! Niemiecka prasa fachowa. Matsiarevitsche Zeitung.

@ewa Ty poważnie? Czy drzesz łacha?

jeometra wszystko wi to i pewno Leszka zna. Ten od opon.

Naukowcy po raz kolejny odkryli Amerykę. Skoro używa się takiej aparatury na poligonie, polskie wojsko też takową posiada, to dlaczego nie można jej użyć w okolicach Kremla? Może Włodzimierz Putin nie chciał, aby mu "wyjedli" wszystkie pokemony pod domem? Poza tym, o jakiej "nowej" broni piszą naukowcy? Ten njus nie jest dla mnie żadną nowością i zaskoczeniem.

@Jamator Jaki Leszek?

a Leszek to niby wie? pewnie ze szkoleń świngika?

Błąd precesji i silna jonizacja jonosfery. Marynarze nie wiedzą co to PDOP.

Osrodek obliczeniowy nie jest w stanie "wytropić" takiej anomalii? Czy to dotyczy tylko ruskiego systemu, czy może dotyczyć wszystkich systemów?

Udane testy byly pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku. Pisali o tym naukowcy w niemieckiej prasie...

10 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt