Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2017-08-16| GNSS

Rosjanie testują broń do spoofingu GPS?

Niedawny incydent na Morzu Czarnym wskazuje, że rosyjska armia może pracować nad bronią elektroniczną, która nadaje fałszywe sygnały GPS.


Rosjanie testują broń do spoofingu GPS?

Jak podaje „New Scientist”, 22 lipca załoga jednego ze statków zacumowanych w porcie w Noworosyjsku zauważyła, że według wskazań pokładowego systemu nawigacji satelitarnej jednostka znajduje się na lądzie, w oddalonym o 32 km lotnisku w Gelendżyku. Upewniwszy się, że sprzęt działa poprawnie, marynarze zauważyli, że wg wskazań systemu AIS (do automatycznego śledzenia jednostek pływających) inne okoliczne statki również w teorii znajdują się na tym lotnisku.

„New Scientist” podkreśla, że jest to najprawdopodobniej pierwszy udokumentowany przypadek spoofingu (czyli nadawania fałszywych sygnałów GPS) na tak dużą skalę. Wprawdzie eksperci od wielu lat ostrzegają przez tym zagrożeniem, to jednak nigdy wcześniej nie zarejestrowano jego zastosowania poza obszarami poligonów czy laboratoriów. Dodajmy jednak, że już wcześniej w mediach pojawiały się pogłoski o możliwości stosowania spoofingu, zresztą również w Rosji. Jesienią ubiegłego roku niektórzy użytkownicy gry lokalizacyjnej Pokemon Go dostrzegli, że w okolicach Kremla ich smartfony wskazują, iż teoretycznie znajdują się na oddalonym o 30 km lotnisku Wnukowo.

Według cytowanych przez portal ekspertów przypadek znad Morza Czarnego świadczy o tym, że rosyjska armia najprawdopodobniej testuje nowy rodzaj broni elektronicznej służącej do spoofingu sygnałów nawigacyjnych. Specjaliści przestrzegają, że podobnych incydentów może być w najbliższej przyszłości więcej. Urządzenie do spoofingu można bowiem zbudować na bazie komponentów dostępnych w internecie, a ich złożenie dla osób obeznanych z elektroniką nie powinno być wielkim wyzwaniem.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama