Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-11-14| GNSS

Satelity naliczą opłaty za korzystanie z dróg krajowych

Ministerstwo Infrastruktury oraz Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęły prace nad unowocześnieniem poboru opłat na drogach krajowych – wg rządowych założeń ma on bazować na wskazaniach nawigacji satelitarnej.


Satelity naliczą opłaty za korzystanie z dróg krajowych <br />
fot. z materiałów MI
fot. z materiałów MI

Przypomnijmy, że od 2011 roku myto naliczane jest przez system viaTOLL – korzystanie z niego jest obowiązkowe dla pojazdów o masie powyżej 3,5 tony. Ich właściciele zobowiązani są do umieszczenia w samochodzie, ciężarówce czy autobusie urządzenia zwanego viaBOX lub viaAUTO, które umożliwia rejestrowanie przejazdu przez sieć kilkuset bramownic rozmieszczonych na drogach w całym kraju.

W ciągu kilku lat działania viaTOLL kierowcy wielokrotnie narzekali jednak na działanie tej technologii, zwracając uwagę, że często nieprawidłowo nalicza opłaty. Operator systemu bronił się zaś, że problemy te dotyczą jednostkowych przypadków.

Wraz z początkiem listopada odpowiedzialność za krajowy system poboru opłat (KSPO) przejął Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Rząd chce, by przy tej okazji wdrożyć całkowicie nową technologię naliczania e-myta. Z przedstawionych dziś przez resorty cyfryzacji i infrastruktury założeń wynika, że zmodernizowany system ma bazować już nie na fizycznych bramownicach, ale na wskazaniach odbiorników GNSS (w tym korzystających z europejskiego systemu Galileo), co jest technologią zalecaną przez Komisję Europejską. Podobne rozwiązania funkcjonują już m.in. w Niemczech czy na Słowacji.

System szykowany przez rząd ma także korzystać z transmisji danych w sieciach komórkowych LTE i 5G oraz technologii Big Data. Wrażliwe dane będą przechowywane na terenie Polski i będą udostępniane służbom nadzorującym przestrzeganie prawa bez pośrednictwa prywatnych firm. Rozwiązanie ma mieć ponadto otwartą architekturę, co pozwoli na łatwe wprowadzanie nowych funkcjonalności. Ma także współpracować z systemami działającymi w innych krajach Unii Europejskiej.

„Celem podejmowanych działań jest także, by nowy KSPO zapewniał nowocześniejsze, tańsze i bezpieczniejsze pobieranie opłat i niezakłócony wpływ środków do Krajowego Funduszu Drogowego. Niezwykle istotne jest także to, aby był wygodniejszy w obsłudze dla kierowców i umożliwiał bardziej płynne podróżowanie i transport towarów. W przyszłości projektowane rozwiązania powinny pozwolić na rozwiązanie problemu kolejek na bramkach ręcznego poboru opłat” – zapowiada Ministerstwo Infrastruktury.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama