Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-20| GNSS

Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium

Przyzwyczailiśmy się już, że Rosja chętnie używa zakłócania sygnałów nawigacji satelitarnej jako broni elektronicznej. Ale wojna w Ukrainie sprawiła, że zaczęła stosować tę technologię również na swoim terytorium.


Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium
Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium <br />
Przypadki zakłócania sygnałów GNSS (kolor czerwony) stwierdzone przez serwis GPSJam
Przypadki zakłócania sygnałów GNSS (kolor czerwony) stwierdzone przez serwis GPSJam

Na Geoforum.pl wielokrotnie pisaliśmy już o przypadkach zakłócania sygnałów GNSS przez Rosję. W ten sposób tamtejsza armia chciała np. utrudnić manewry NATO czy obronę terytorium Ukrainy przed rosyjską inwazją. Ale – jak donosi portal „The Wired” – teraz ten typ broni elektronicznej stosowany jest również w Rosji, i to na niespotykaną dotychczas skalę.

Z ustaleń serwisu wynika, że zakłócenia objęły obszary w promieniu kilkuset, a nawet ponad tysiąca kilometrów od takich strategicznych miast jak Saratow, Wołgograd czy Penza. Udało się to stwierdzić na podstawie danych z serwisu GPSJam, który gromadzi i analizuje nadawane przez poszczególne samoloty komunikaty ADS-B (Automatic Dependent Surveillance–Broadcast). Ich kluczowym elementem jest informacja o lokalizacji maszyny oraz jej identyfikator, co możemy zobaczyć choćby w popularnym serwisie FlightRadar24.com. Ale niektóre tego typu depesze zawierają również tzw. dane HPL dotyczące niepewność pomiaru pozycji samolotu.

Jak oceniają eksperci cytowani przez „The Wired”, dane zgromadzone w ostatnich dniach przez GPSJam świadczą o tym, że mamy do czynienia z bezprecedensową skalą zakłócania. Potwierdzają to także obserwacje satelitarne gromadzone przez firmę Aurora Insight, które wykazały wyraźnie wyższą moc sygnałów GNSS na terenie Rosji niż jeszcze kilka miesięcy temu – prawdopodobnie wskazuje to właśnie na zagłuszanie. Problemy z korzystaniem z odbiorników satelitarnych raportują zresztą również sami Rosjanie w mediach społecznościowych.

Dlaczego Rosja miałaby zakłócać sygnały GNSS na własnym terytorium? Rosyjskie władze odmawiają komentarza w tej sprawie. Eksperci cytowani przez „The Wired” wskazują natomiast, że nasilenie zakłócania zbiegło się z pierwszymi atakami przeprowadzonymi daleko w głąb terytorium Rosji, za co najprawdopodobniej odpowiadają nowe drony ukraińskiej armii o wydłużonym zasięgu. Rosyjska armia chce zatem w ten sposób bronić się przed tego typu operacjami.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS