wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-12-20| GNSS

Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium

Przyzwyczailiśmy się już, że Rosja chętnie używa zakłócania sygnałów nawigacji satelitarnej jako broni elektronicznej. Ale wojna w Ukrainie sprawiła, że zaczęła stosować tę technologię również na swoim terytorium.


Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium
Rosja uruchamia wielkoskalowe zakłócanie GNSS... na swoim terytorium <br />
Przypadki zakłócania sygnałów GNSS (kolor czerwony) stwierdzone przez serwis GPSJam
Przypadki zakłócania sygnałów GNSS (kolor czerwony) stwierdzone przez serwis GPSJam

Na Geoforum.pl wielokrotnie pisaliśmy już o przypadkach zakłócania sygnałów GNSS przez Rosję. W ten sposób tamtejsza armia chciała np. utrudnić manewry NATO czy obronę terytorium Ukrainy przed rosyjską inwazją. Ale – jak donosi portal „The Wired” – teraz ten typ broni elektronicznej stosowany jest również w Rosji, i to na niespotykaną dotychczas skalę.

Z ustaleń serwisu wynika, że zakłócenia objęły obszary w promieniu kilkuset, a nawet ponad tysiąca kilometrów od takich strategicznych miast jak Saratow, Wołgograd czy Penza. Udało się to stwierdzić na podstawie danych z serwisu GPSJam, który gromadzi i analizuje nadawane przez poszczególne samoloty komunikaty ADS-B (Automatic Dependent Surveillance–Broadcast). Ich kluczowym elementem jest informacja o lokalizacji maszyny oraz jej identyfikator, co możemy zobaczyć choćby w popularnym serwisie FlightRadar24.com. Ale niektóre tego typu depesze zawierają również tzw. dane HPL dotyczące niepewność pomiaru pozycji samolotu.

Jak oceniają eksperci cytowani przez „The Wired”, dane zgromadzone w ostatnich dniach przez GPSJam świadczą o tym, że mamy do czynienia z bezprecedensową skalą zakłócania. Potwierdzają to także obserwacje satelitarne gromadzone przez firmę Aurora Insight, które wykazały wyraźnie wyższą moc sygnałów GNSS na terenie Rosji niż jeszcze kilka miesięcy temu – prawdopodobnie wskazuje to właśnie na zagłuszanie. Problemy z korzystaniem z odbiorników satelitarnych raportują zresztą również sami Rosjanie w mediach społecznościowych.

Dlaczego Rosja miałaby zakłócać sygnały GNSS na własnym terytorium? Rosyjskie władze odmawiają komentarza w tej sprawie. Eksperci cytowani przez „The Wired” wskazują natomiast, że nasilenie zakłócania zbiegło się z pierwszymi atakami przeprowadzonymi daleko w głąb terytorium Rosji, za co najprawdopodobniej odpowiadają nowe drony ukraińskiej armii o wydłużonym zasięgu. Rosyjska armia chce zatem w ten sposób bronić się przed tego typu operacjami.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS