Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-12-27| GNSS

[aktualizacja] Zakłócenia sygnału GPS na obszarze Polski

Od poniedziałku na terenie Polski rejestrowane są znaczne zakłócenia sygnału GPS. Anomalia dotyczy głównie północnej i północno-wschodniej części naszego kraju oraz znacznego obszaru Bałtyku. Może mieć ona wpływ na pomiary wykonywane przez urządzenia GPS oraz w ruchu statków powietrznych. Wizualizacja zakłóceń jest dostępna w serwisie GPSJAM.


[aktualizacja] Zakłócenia sygnału GPS na obszarze Polski <br />
Zrzut z serwisu GPSJAM
Zrzut z serwisu GPSJAM
[aktualizacja] Zakłócenia sygnału GPS na obszarze Polski <br />
Komunikat NOTAM
Komunikat NOTAM

Podobna sytuacja występuje również w pasie przebiegającym od Rumunii i Bułgarii przez Morze Czarne aż do północnego wybrzeża Turcji oraz na wschodnim krańcu Morza Śródziemnego.

Obecnie nie jest znana oficjalna przyczyna nieprawidłowości. Ze względu na lokalizację zakłóceń pojawiają się spekulacje wskazujące na Rosję, która miałaby je wywoływać z okolic Królewca i z okupowanego Krymu w ramach walki radioelektronicznej. Jednocześnie inni użytkownicy mediów społecznościowych zwracają uwagę na komunikat NOTAM (depesza dla personelu lotniczego), który zapowiadał anomalie w sygnale GNSS między 25 a 27 grudnia na obszarze obejmującym północną część Polski, co mogłoby wskazywać na działania zaplanowane np. w ramach ćwiczeń wojskowych NATO.

AKTUALIZACJA
Komunikat Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii z 28 grudnia 2023 r.
W związku z licznymi informacjami medialnym dotyczącymi zakłóceń systemu GPS na znacznym obszarze terytorium Polski informujemy, że obecnie nie zdiagnozowaliśmy ich wpływu na usługi precyzyjnego pozycjonowania udostępniane w serwisach systemu ASG-EUPOS. Powyższe zakłócenia identyfikowane są na pewnych wysokościach nad powierzchnią ziemi i mają przede wszystkim wpływ na nawigację statków powietrznych.
Jednakże mając na uwadze występowanie wspomnianych incydentów, prosimy wszystkich użytkowników korzystających z wyznaczania pozycji za pomocą satelitarnych systemów nawigacyjnych o zwiększenie czujności i dodatkową kontrolę otrzymanych wyników np. poprzez pomiar na punktach o znanych współrzędnych.

MK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS