|2024-04-26|
Geodezja, Prawo, JST
WSA o nieodpłatnym udostępnianiu mapy zasadniczej
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie niedawno orzekł, że realizowanie przez gminę zadań publicznych uzasadnia nieodpłatne udostępnienie przez starostę mapy zasadniczej w postaci wektorowej.
Decyzją z 26 września 2023 r. starosta olsztyński odmówił gminie Olsztynek nieodpłatnego udostępnienia mapy zasadniczej w postaci wektorowej w skali 1:1000 w wersji elektronicznej (w formacie DXF i SHP) dla siedmiu zakresów wskazanych w załącznikach do wniosku dotyczącego uchwał Rady Miejskiej w Olsztynku w sprawie przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Starosta uznał, że gminie nie przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego pozyskania danych z zasobu, a żądanie ich udostępnienia w trybie art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne należy interpretować jako spór w rozumieniu art. 40f ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne co do zakresu udostępnianych materiałów lub wysokości należnej opłaty.
Zdaniem starosty zgodnie z obowiązującymi przepisami do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego niezbędne są kopie map zasadniczych. Jednak występując z wnioskiem o nieodpłatne udostępnienie mapy zasadniczej w postaci wektorowej, gmina wychodzi poza zakres nieodpłatnego udostępniania materiałów PZGiK w myśl art. 15 ustawy o informatyzacji. Dalej starosta podkreślił, że w obowiązującym porządku prawnym uprawnienie do nieodpłatnego dostępu do danych dotyczy zbiorów danych, a nie opracowań kartograficznych określonych w tabeli nr 13 załącznika do Pgik.
Od powyższej decyzji gmina złożyła odwołanie, którą WINGiK odrzucił, utrzymując w mocy zaskarżoną decyzję. WINGiK stwierdził, że starosta nie prowadzi mapy zasadniczej, lecz zbiory danych, a zatem w oparciu o art. 15 ustawy o informatyzacji może udostępniać bazy danych EGiB, GESUT, BDSOG i BDOT500. Natomiast omawiane regulacje nie upoważniają starosty do udostępniania baz danych PRPOG i PRG, wobec czego za niedopuszczalne należy uznać także nieodpłatne tworzenie i udostępnianie mapy zasadniczej.
Następnie sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie. Zdaniem sądu nie budzi wątpliwości, że rejestrem publicznym w rozumieniu ustawy o informatyzacji… jest m.in. EGiB, starosta jest podmiotem prowadzącym ten rejestr publiczny, a gmina należy do podmiotów, realizujących zadania publiczne m.in. w zakresie dotyczącym sporządzania miejscowych planów na podstawie przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. WSA stwierdził również, że udostępnianie m.in. danych EGiB jest możliwe w formacie GML lub w innych formatach do jakich można eksportować dane.
„W tej sytuacji (…) stwierdzić należy, że jedyną okolicznością sporną jest to, czy w trybie art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji, czyli nieodpłatnie, powinna być udostępniona mapa zasadnicza w postaci wektorowej, bowiem wiosek został skierowany przez podmiot publiczny, w celu realizacji zadania publicznego i w formacie, w jakim możliwy jest eksport danych” – zauważył sąd. Oceniając zasadność odmowy, należy zatem odnieść się do celów ustawy o informatyzacji. Te cele zaś to m.in. poszerzenie kręgu podmiotów korzystających z danych gromadzonych w rejestrach publicznych, uporządkowanie systemów informacyjnych, ograniczenie liczby błędów i niespójności danych oraz zwiększenie ich wiarygodności.
Dalej sąd podkreślił, że mapa wektorowa może ułatwić i przyśpieszyć prace planistyczne, a przede wszystkim zapewnić wyższą ich jakość, dokładność i rzetelność (inaczej rzecz ujmując ograniczyć możliwość zaistnienia błędów i omyłek), niż w przypadku korzystania z map rastrowych, względnie samodzielnego dokonywania przez organy wykonujące dane zadanie publiczne analiz dokumentów źródłowych celem pozyskania danych już na tej mapie w jej poszczególnych warstwach ujawnionych.
W konsekwencji WSA uznał, że zostały spełnione wszystkie przesłanki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji, a tym samym wniosek gminy dotyczący nieodpłatnego udostępnienia mapy zasadniczej w postaci wektorowej był zasadny. Wyrok WSA w Olsztynie z 28 marca 2024 r. [sygn. akt. II SA/Ol 1118/23] nie jest prawomocny.
• Podobnych spraw było więcej
Nieodpłatne udostępnianie danych w trybie art. 15 ust. 1 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne niejednokrotnie było przedmiotem sporów i trafiało na wokandę. Na Geoforum.pl opisywaliśmy m.in • wyrok WSA w Lublinie uchylający decyzję odmawiającą pracownikom Straży Miejskiej dostępu do danych opisowych dotyczących działek zgromadzonych w EGiB; • wyrok WSA w Gdańsku uchylający decyzję o odmowie udostępnienia danych PZGiK gminnej spółce wodno-kanalizacyjnej; • wyrok WSA w Poznaniu uchylający decyzję o odmowie udostępnienia mapy wektorowej dla całej gminy w formacie DXF lub SHP. Do sprawy odnosili się też wiceministrowie odpowiedzialni za sprawy geodezji i kartografii: Tomasz Żuchowski i Artur Soboń.
DC
|