|2018-06-18|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
WSA o bezpłatnym udostępnianiu PZGiK gminnej spółce
Czy dane PZGiK mogą być nieodpłatnie udostępnione gminnej spółce wodno-kanalizacyjnej? W tej sprawie zapadło niedawno rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.
W czerwcu ubiegłego roku gminna spółka wodno-kanalizacyjna zwróciła się do starosty o nieodpłatne udostępnienie danych EGiB oraz GESUT. We wniosku powołała się na art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, zgodnie z którym bezpłatny dostęp do państwowych rejestrów mogą uzyskać podmioty realizujące zadania publiczne, jeśli wnioskowane materiały są niezbędne w ich działalności. W przypadku tej spółki są to zadania określone w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków, które są zadaniami własnymi gminy. Gmina posiada zaś 100% udziałów w tej spółce.
Starosta wydał jednak decyzję odmowną. W uzasadnieniu podał, że wnioskodawca jest spółką prawa handlowego i nie mają do niej zastosowania przepisy ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne. Organ zaznaczył, że wykonywanie zadań o charakterze publicznym powinno być wykonywane na podstawie ustawy, a nie wskazanych we wniosku zezwoleń czy regulaminu. Starostwa umożliwił jednak spółce wgląd do danych z wykorzystaniem aplikacji internetowej prowadzonej w systemie WebEWID.
Z rozstrzygnięciem starosty zgodził się także WINGiK. W uzasadnieniu swojej decyzji podkreślił m.in., że nie zachodzi tu przypadek wykonywania zadania publicznego na podstawie bezpośredniego przekazania upoważnienia ustawowego czy też powierzenia lub zlecenia zadania publicznego przez podmiot publiczny. Wykonywanie tych zadań na podstawie umowy cywilnoprawnej nie przenosi samo przez się tego zadania i nie czyni podmiotu wykonującego takie czynności podmiotem realizującym zadania publiczne.
WINGiK poddał ponadto w wątpliwość, czy wnioskowane przez gminną spółkę dane PZGiK faktycznie były jej niezbędne do realizacji zadania publicznego. „Nie spełnią przesłanki niezbędności dane, które pozwolą realizować zadanie publiczne szybciej, sprawniej i prościej. O danych niezbędnych można powiedzieć tylko w stosunku do tych informacji, których brak skutecznie zablokuje możliwość realizacji określonego zadania publicznego” – stwierdził WINGiK.
Sprawa trafiła ostatecznie do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, a ten wyrokiem z 17 maja br. (sygn. akt III SA/Gd 1033/17) uchylił zaskarżone decyzje starosty oraz WINGiK-a. W uzasadnieniu sędziowie zwrócili uwagę, że WINGiK wcale nie kwestionował okoliczności, iż skarżąca spółka wykonuje zadania określone w ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. WSA zarzucił także organom I i II instancji, że w swoich decyzjach pominęły zapisy ustawy o gospodarce komunalnej, która ma istotne znaczenie dla prawidłowego rozstrzygnięcia w tej sprawie.
„Nie może zatem budzić wątpliwości, że skarżąca spółka, będąc spółką prawa handlowego (jednoosobową spółką gminy), w której Gmina Miejska ma 100% udziałów, realizuje zadania publiczne. Są to zadania własne gminy, do których należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty z zakresu spraw dotyczących zaopatrzenia w wodę i odprowadzenia ścieków czy kanalizacji” – uzasadnia swoją decyzję WSA. „Zatem nie można podzielić stanowiska Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego, że skarżąca spółka nie należy do kategorii podmiotów określonych dyspozycją przepisu art. 15 ust. 1 uidp Wniosek pochodził od podmiotu uprawnionego i dotyczył realizowania zadania publicznego, co jednak nie rozstrzyga jeszcze, w jakim zakresie może on zostać uwzględniony” – czytamy w uzasadnieniu.
Sąd odniósł się także do argumentów WINGiK-a dotyczących niezbędności danych. Przywołał tu niedawny wyroku WSA w Poznaniu, w którym ten zauważył, że w kontekście art. 15 ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne „niezbędne” należy wykładać nie jako koniecznie potrzebne, względnie nieodzowne dla realizacji danego celu publicznego, lecz jako potrzebne, względnie przydatne dla prawidłowej realizacji celów publicznych.
Wyrok nie jest prawomocny.
JK
|