Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-11-29| Geodezja, Prawo, JST

Czy dostęp do danych z EGiB jest niezbędny do realizacji zadań straży miejskiej?

WSA w Lublinie uchylił decyzje starosty oraz WINGiK-a odmawiające pracownikom Straży Miejskiej Miasta Puławy dostępu do danych opisowych dotyczących działek zgromadzonych w EGiB za pomocą usługi „Geoportal – tryb chroniony”.


Czy dostęp do danych z EGiB jest niezbędny do realizacji zadań straży miejskiej?

Na początku lutego br. do Starosty Puławskiego wpłynęły wnioski z Gminy Miasto Puławy o nadanie dostępu do usługi „Geoportal – tryb chroniony” oraz o udostępnienie danych zgromadzonych w rejestrze, które są niezbędne do realizacji zadań publicznych w poszczególnych wydziałach Urzędu. Starosta wydał licencje dla pracowników wydziałów: Podatków i Opłat, Planowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami oraz Ochrony Środowiska. Nie wyraził jednak zgody na udostępnienie danych na potrzeby Straży Miejskiej.

Decyzję tę następnie utrzymał w mocy lubelski WINGiK. W ocenie organu odwoławczego, o ile bezspornie można wskazać, że straż miejska jest podmiotem publicznym realizującym zadania publiczne, to pełen dostęp do danych zgromadzonych w EGiB, o który wnioskowała strona, wykracza poza zakres danych niezbędnych do realizacji jej zadań.

Sprawa znalazła finał w WSA w Lublinie. Dla oceny zasadności wniosku rozstrzygająca była norma art. 15 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne, która w ust. 1 przewiduje, że „podmiot prowadzący rejestr publiczny zapewnia podmiotowi publicznemu albo podmiotowi niebędącemu podmiotem publicznym, realizującym zadania publiczne na podstawie odrębnych przepisów albo na skutek powierzenia lub zlecenia przez podmiot publiczny ich realizacji, nieodpłatny dostęp do danych zgromadzonych w prowadzonym rejestrze, w zakresie niezbędnym do realizacji tych zadań”.

Według WSA pojęcie niezbędności powinno być interpretowane jako antonim „zbędności”, co oznacza, że organ prowadzący rejestr publiczny mógłby odmówić nieodpłatnego dostępu do żądanych danych tylko w sytuacji, gdy uzyskanie tegoż dostępu byłoby zbędne dla realizacji określonych zadań publicznych wskazywanych we wniosku. Ponadto, w świetle treści uzasadnienia projektu przywołanej ustawy, za ważny aspekt informatyzacji państwa uznano poszerzanie kręgu podmiotów korzystających z danych gromadzonych w rejestrach publicznych. W związku z tym stwierdzenie, że wnioskujący podmiot może uzyskać przedmiotowe dane w inny sposób i we własnym zakresie, na przykład poprzez samodzielne przeprowadzenie analizy posiadanych zbiorów danych, nie stanowi podstawy do odmowy dostępu.
Z omówionych wyżej względów WSA postanowił uchylić zaskarżoną decyzję LWINGiK-a oraz decyzję Starosty Puławskiego.

Orzeczenie III SA/Lu 262/23 jest nieprawomocne.

OH


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS