|2023-08-30|
Prawo, Kataster
Prawo.pl o wyszukiwarkach KW na Seszelach
W serwisie Prawo.pl ukazał się wczoraj artykuł dotyczący nielegalnych wyszukiwarek ksiąg wieczystych zarejestrowanych na Seszelach. W tekście znalazło się wiele opinii prawników przekonujących, że dostęp do KW powinien być ułatwiony.
Fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Jak przypomina Renata Krupa-Dąbrowska, autorka artykułu, wyszukiwać księgę wieczystą po adresie mogą sądy, komornicy czy notariusze. Zwykły obywatel może do niej zajrzeć tylko wtedy, gdy dysponuje jej numerem. Wykorzystują to prywatne firmy, które zarabiają, oferując możliwość przeglądania ksiąg po adresie. Choć tego typu przeglądarki są nielegalne, to sami prawnicy z nich korzystają – ułatwia im to pracę. Zdaniem rozmówców Prawo.pl problemu by nie było, gdyby przeglądarka ksiąg wieczystych Ministerstwa Sprawiedliwości pozwalała wszystkim wyszukiwać księgi po adresie. Na razie jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma takich planów. Prowadzi jedynie zaawansowane prace nad udoskonaleniem sposobu przeglądania treści księgi wieczystej tak, by całkowicie wyeliminować jakiekolwiek nadużycia.
Przypomnijmy, że temat „portali z Seszeli” poruszaliśmy na Geoforum.pl wielokrotnie. Pisaliśmy m.in. o wycieku 16 mln hipotek w 2013 r. (tutaj i tutaj), doniesieniu do prokuratury złożonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tutaj) czy interpelacji poselskiej z 2019 r. (tutaj).
W ostatnich latach sprawę ksiąg wieczystych i „portali z Seszeli” mocno nagłaśniał dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wdając się w spór z prezesem UODO w związku z publikacją od listopada 2019 r. na Geoportalu informacji o numerach ksiąg wieczystych. Zdaniem prezesa UODO było to bezprawne udostępnianie danych osobowych. Ówczesny GGK utrzymywał natomiast, że numery KW trudno traktować jako dane osobowe, a ich publikacja jest zgodna z Pgik oraz rozporządzeniem ws. EGiB. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA, gdzie złożona została skarga kasacyjna.
Całkiem niedawno o sprzedaży danych ksiąg wieczystych przez firmę zarejestrowaną na Seszelach pisała też Interia.pl. W artykule tym cytowany był m.in. Waldemar Izdebski.
O tym, jak wygląda kwestia udostępniania danych ksiąg wieczystych w innych krajach można przeczytać w artykule „Dane katastralne w krajach UE” z serii CIEKAWE TEMATY. Natomiast na blogu Waldemara Izdebskiego dostępny jest materiał o stanie publikacji numerów KW w Polsce.
DC
|