Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-04-09| Prawo, Kataster

Księgi wieczyste na Seszelach niezgodne z prawem

Według Ministerstwa Sprawiedliwości zarejestrowany na Seszelach portal oferujący numery 16 mln polskich ksiąg wieczystych działa niezgodnie z prawem. Innego zdania jest jednak część prawników.


Księgi wieczyste na Seszelach niezgodne z prawem <br />
fot. Wikipedia
fot. Wikipedia

Przypomnijmy, że serwis umożliwia pozyskanie za 29 zł numeru księgi wieczystej na podstawie adresu lub numeru ewidencyjnego. Mając numer księgi wieczystej, obywatel może zaś sprawdzić jej zawartość za pomocą portalu internetowego Ministerstwa Sprawiedliwości.

W ocenie wiceministra sprawiedliwości Jacka Gołaczyńskiego niezgodność z prawem polega na tym, że portal z Szeszeli wykorzystuje dane z ksiąg wieczystych do celów komercyjnych, a ustawa o księgach wieczystych i hipotece tego nie przewiduje. Według resortu mogło tu dojść do przestępstwa, stąd urzędnicy nie wykluczają skierowania sprawy do prokuratury.

Innego zdania są jednak prawnicy cytowani przez „Rzeczpospolitą”. Według nich w przepisach jest luka, która wcale nie zabrania zarabiania na księgach wieczystych. Serwis z Seszeli można nawet uznać za podręcznikowy przykład tworzenia produktów o wartości dodanej na bazie rejestrów publicznych. Krótko mówiąc, jeśli przepisy nie określają zasad powtórnego wykorzystania publicznego rejestru (a tak jest w przypadku ksiąg wieczystych), to należy kierować się ustawą o dostępie do informacji publicznej, a ta zezwala na komercyjne wykorzystanie danych.

Źródło: ?Rzeczpospolita?, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS