Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2023-06-28| Geodezja, Kataster

Interia o księgach wieczystych na Seszelach [aktualizacja]

Na portalu Interia.pl pojawił się dzisiaj tekst dotyczący sprzedaży danych ksiąg wieczystych przez firmę zarejestrowaną na Seszelach. W artykule cytowany jest m.in. były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


Interia o księgach wieczystych na Seszelach [aktualizacja] <br />
Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Temat „portali z Seszeli” poruszaliśmy na Geoforum.pl wielokrotnie. Pisaliśmy m.in. o wycieku 16 mln hipotek w 2013 r. (tutaj i tutaj), doniesieniu do prokuratury złożonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tutaj) czy interpelacji poselskiej z 2019 r. (tutaj). O wszystkim tym można też przeczytać w artykule na portalu Interia.pl.

W ostatnich latach sprawę ksiąg wieczystych i „portali z Seszeli” mocno nagłaśniał dr hab. inż. Waldemar Izdebski, wdając się w spór z prezesem UODO w związku z publikacją od listopada 2019 r. na Geoportalu informacji o numerach ksiąg wieczystych. Zdaniem prezesa UODO było to bezprawne udostępnianie danych osobowych. Ówczesny GGK utrzymywał natomiast, że numery KW trudno traktować jako dane osobowe, a ich publikacja jest zgodna z Pgik oraz rozporządzeniem ws. EGiB. Sprawę ostatecznie rozstrzygnie NSA, gdzie złożona została skarga kasacyjna.

Jak możemy przeczytać na Interia.pl, spółka zarejestrowana na Seszelach zajmująca się sprzedażą numerów ksiąg wieczystych w ciągu czterech lat zainkasowała blisko 4,4 mln zł. Waldemar Izdebski zauważa, że jeżeli obywatel chce znaleźć numer KW na podstawie numeru działki, który należy do bazy Ministerstwa Sprawiedliwości, musi to zrobić przez firmę zlokalizowaną w rajach podatkowych.
W artykule cytowany jest też minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, który stwierdza, że w sprawie niewiele może zrobić – nie ma możliwości zakazania tego procederu, jeśli dzieje się to poza granicami kraju.

O tym, jak wygląda kwestia udostępniania danych ksiąg wieczystych w innych krajach można przeczytać w artykule „Dane katastralne w krajach UE” z serii CIEKAWE TEMATY.

AKTUALIZACJA z 30 czerwca
Za Interią o sprzedaży danych ksiąg wieczystych przez firmę zarejestrowaną na Seszelach napisały też inne portale, m.in. Gazeta.pl oraz Bankier.pl.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Intergeo 2022 - 10 technologicznych trendów w geodezji
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS