Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-04| Geodezja, Prawo

UODO karze GGK. A co z komercyjnymi portalami z Seszeli?

Główny geodeta kraju zarzuca Urzędowi Ochrony Danych Osobowych, że zamiast zająć się nielegalną sprzedażą numerów ksiąg wieczystych na komercyjnych portalach, nakłada na niego karę za zgodne z prawem udostępnianie tych danych na rządowym Geoportalu. Co na to prezes UODO?


UODO karze GGK. A co z komercyjnymi portalami z Seszeli?

Argumenty Waldemara Izdebskiego nie są nowe, choć powtórzył je przy okazji niedawnego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który podtrzymał karę UODO dla GGK za utrudnianie przeprowadzenia kontroli w GUGiK. „Gratuluję UODO skutecznego wspierania portali w rajach podatkowych, które publikują dane z polskich rejestrów państwowych. Póki co powstał kolejny portal, zlokalizowany tym razem w Miami na Florydzie pod adresem https://skaner.com. Czy UODO coś z tym zrobi?” – napisał Waldemar Izdebski na Twitterze.

Wcześniej, w kwietniu ub.r., obszernie odniósł się do sprawy w swoim stanowisku, wydanym po przeprowadzeniu kontroli w GUGiK. „Atakując Głównego Geodetę Kraju, z całą bezwzględnością posiadanych uprawnień, Prezes UODO nie chce natomiast w żaden sposób zauważyć patologii wynikających z działania portali internetowych, zlokalizowanych w rajach podatkowych, które operują rzeczywistymi danymi osobowymi i numerami KW także, pobieranymi z państwowych rejestrów i udostępnianymi za pieniądze, od których firmy te nie płacą w Polsce jakichkolwiek podatków. Taka sytuacja ma miejsce od ponad 6 lat i UODO nie podjęło dotychczas żadnych skutecznych działań w kierunku wyeliminowania tych zjawisk. Sam osobiście piszę o tym do Prezesa UODO od prawie 2 lat, a Prezes milczy. Kontrolerzy UODO, którzy byli na kontroli w GUGiK, kiedy im te rzeczy pokazywałem, też nie wykazywali tym procederem większego zainteresowania” – pisał GGK.

Nielegalnie od blisko dekady

Waldemar Izdebski zwracał zresztą uwagę na działalność tych serwisów jeszcze wtedy, gdy kierował stołeczną firmą Geo-System. Spółka ta oferowała bowiem własny serwis umożliwiający zakup numeru KW – tyle że działał na podstawie Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz umów podpisywanych z poszczególnymi starostwami.

O portalach prowadzonych przez firmy w rajach podatkowych wielokrotnie pisała także „Rzeczpospolita”. Jeszcze w 2013 roku dziennik alarmował, że w niewyjaśnionych okolicznościach z państwowych baz danych wyciekły dane 16 mln hipotek, które teraz może nabyć każdy internauta po uiszczeniu niewielkiej opłaty. Tuż po tej publikacji Ministerstwo Sprawiedliwości nie miało wątpliwości, że tego typu serwisy działają nielegalnie. Z kolei w 2019 r. resort informował, że sprawą zajmują się organy ścigania.

UODO czeka na prokuraturę

Oczywiście o działalności komercyjnych portali z Seszeli wie również Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jak wyjaśnia rzecznik prasowy UODO, prezes tego urzędu (a wcześniej GIODO) podjął „szereg stosownych działań, w tym przeprowadził kontrole w dwóch podmiotach prowadzących tego typu działalność”.

„Ze w względu na fakt, że w 2017 r. Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie art. 304 § 2 Kodeksu postępowania karnego zawiadomiło prokuraturę o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw z art. 49 ust. 1, art. 51 ust. 1, art. 52, art. 53 oraz art. 54 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (DzU z 2016 r. poz. 922) oraz z art. 269a Kodeksu karnego przez kilka podmiotów prowadzących tego rodzaju portale (w tym przez podmioty, w których GIODO przeprowadził kontrolę) ostateczne stanowisko Prezesa UODO w powyższej kwestii uzależnione jest od wyników toczącego się postępowania karnego. Z uwagi na powyższe zarzuty Głównego Geodety względem Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych są nieuzasadnione” – czytamy w odpowiedzi przesłanej redakcji Geoforum.pl przez rzecznika UODO Adama Sanockiego.

Jerzy Królikowski


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS