Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-03-29| Geodezja, Prawo, Kataster

Ministerstwo Sprawiedliwości o udostępnianiu numeru księgi wieczystej

Przy okazji odpowiedzi na interpelację dotyczącą „portalu z Seszeli” resort sprawiedliwości zajął stanowisko w sprawie publikacji numerów ksiąg wieczystych.


Ministerstwo Sprawiedliwości o udostępnianiu numeru księgi wieczystej

Przypomnijmy, że o „portalu z Seszeli” (prowadzonym przez firmę zarejestrowanym w tym państwie) głośno jest już od kilku lat. Mimo kontrowersji związanych z legalnością jego działania, do dziś można uzyskać w nim numer księgi wieczystej dla zadanej działki. Dysponując zaś tym numerem, możemy w systemie informatycznym Ministerstwa Sprawiedliwości uzyskać przez internet dostęp do księgi wieczystej.

Portale pod lupą prokuratury

W odpowiedzi na interpelację grupy posłów klubu Kukiz’15 Łukasz Piebiak (podsekretarz stanu w MS) zapewnia, że system informatyczny Elektronicznej Księgi Wieczystej jest należycie zabezpieczony przed masowym pobieraniem danych przez zewnętrznych użytkowników. „Firmy prowadzące odpłatne wyszukiwarki ksiąg wieczystych nie mają dostępu do bazy danych ksiąg wieczystych prowadzonych w systemie teleinformatycznym. Ministerstwo nie udostępnia usługi firmom komercyjnym” – podkreśla Łukasz Piebiak.

Polityk informuje jednocześnie, że w związku z działaniem tego oraz kilku innych podobnych portali w 2017 roku Ministerstwo Sprawiedliwości złożyło do prokuratury zawiadomienie o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia przestępstw polegających na: przetwarzaniu w zbiorze bez uprawnienia danych osobowych, przechowywaniu danych osobowych w zbiorze niezgodnie z celem jego utworzenia, umożliwieniu dostępu do danych osobowych osobom nieupoważnionym, zaniechaniu zabezpieczenia danych osobowych, zaniechaniu zgłoszenia do rejestracji zbioru danych osobowych oraz niedopełnieniu obowiązku poinformowania osób, której dane osobowe znajdują się w zbiorze o ich prawach.

W odniesieniu do trzech portali złożono także zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na zakłócaniu pracy sieci teleinformatycznej MS poprzez składanie zapytań za pośrednictwem przeglądarki Elektronicznych Ksiąg Wieczystych.

Numery KW to dane osobowe?

W odpowiedzi na interpelację polityk ustosunkował się również do budzącej liczne dyskusje w branży geodezyjnej kwestii udostępniania numerów ksiąg wieczystych w ramach ewidencji gruntów i budynków. Według niektórych interpretacji (w tym GGK Waldemara Izdebskiego) są to dane przedmiotowe, zatem można je udostępniać wszystkim chętnym. Inni uważają zaś, że należy je traktować jak dane osobowe, można je więc udostępniać jedynie uprawnionym podmiotom.

Co na to resort sprawiedliwości? „Zarówno przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece, jaki i ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne nie przewidują możliwości udostępnienia numeru księgi wieczystej bez uprzedniego wykazania interesu prawnego” – pisze Łukasz Piebiak.

„W doktrynie prawa cywilnego przyjęto, że z interesem takim mamy do czynienia wówczas, gdy wystąpi stan rzeczy, który stanowi źródło rzeczywistych lub domniemanych korzyści dla zainteresowanego, lub odczuwalną, skierowaną do świata zewnętrznego i dającą się zaspokoić potrzebę. Tak więc po stronie podmiotu stosunków cywilnoprawnych będzie występował interes, jeżeli w jakiejś konkretnej sytuacji (obecnej lub przyszłej) odniesie on korzyść lub poniesie uszczerbek na skutek zdarzeń lub działań (ewentualnie zaniechań) swoich lub osób trzecich” – wyjaśnia Łukasz Piebiak.

Polityk dodaje także, że w Ministerstwie Sprawiedliwości nie są planowane prace legislacyjne mające na celu zmianę przepisów w zakresie przeglądania ksiąg wieczystych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS