wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-22| Geodezja, GIS, Kataster

Coraz więcej WMS-ów zgodnych z wytycznymi GUGiK

Od grudnia ubiegłego roku już wszystkie powiaty udostępniają dane ewidencyjne przez Krajową Integrację Ewidencji Gruntów. Jednak na ile powiatowe WMS-y, które tworzą ten serwis, spełniają wytyczne GUGiK-u?


Coraz więcej WMS-ów zgodnych z wytycznymi GUGiK

Po raz pierwszy temu zagadnieniu przyjrzeliśmy się w grudniowym wydaniu miesięczniku GEODETA – tam też szczegółowo wyjaśniliśmy, na czym polega integracja powiatowych WMS-ów z danymi EGiB, jakie są jej zalety oraz jakie wiążą się z tym wyzwania i kontrowersje. Prezentowane tam wyniki bazowały na badaniu usług walidatorem GUGIK przeprowadzonym pod koniec listopada. Poniższe informacje bazują natomiast na badaniu przeprowadzonym w dniu 21 lutego.

Powiatowe usługi WMS podzieliliśmy na następujące kategorie zgodności z wytycznymi GUGiK:

 1. Brak poprawnej odpowiedzi na zapytanie GetCapabilities
 2. Poprawna odpowiedź GetCapabilities
 3. Usługa prawidłowo zwraca wszystkie 3 warstwy (działki, numery działek, budynki)
 4. Usługa prawidłowo zwraca 3 warstwy i zapewnia poprawną kolorystykę
 5. Usługa prawidłowo zwraca warstwy, kolorystykę i wszystkie dane atrybutowe (id działki, aktualność danych) przez usługę GetFeatureInfo
 6. Pełna zgodność (GetCapabilities, kolorystyka, dane atrybutowe, wyszukiwanie po id i współrzędnych przy użyciu usługi WFS), ale bez danych o numerze księgi wieczystej
 7. Pełna zgodność
Zgodność usług WMS z wytycznymi GUGiK

Wyniki

Już na pierwszy rzut oka widać, że mapa jest znacznie bardziej zielona niż jej poprzednia wersja. W ciągu trzech miesięcy odsetek samorządów, które dostosowały swoje WMS-y do wytycznych GUGiK, wzrósł z 42% do 61%.

Wyraźnie wzrosła także liczba powiatów, które zdecydowały się udostępniać numery ksiąg wieczystych. Pod koniec listopada było ich 20, a teraz to już 61. Warto, w tym miejscu nadmienić, że 26 z nich nie udostępnia tych danych publicznie, ale tylko zalogowanym użytkownikom ZSIN (szczegóły na mapie poniżej). Wyjaśnijmy, że tak niewielka liczba powiatów, która zdecydowała się dostosować swojego WMS-a do tego wymogu, to efekt sprzecznych interpretacji prawnych odnośnie do tego, czy nr księgi może być udostępniany publicznie czy tylko uprawnionym podmiotom. Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski jest za powszechnym udostępnianiem tych danych, ale decyzję w tym zakresie pozostawia powiatom.

Dostęp do numerów ksiąg wieczystych przez KIEG

Na przeciwnym biegunie mamy samorządy, których WMS-y nawet nie udzieliły odpowiedzi na zapytanie o metadane (GetCapabilities). W pierwszym badaniu było ich 26%, a teraz – 17%. Podkreślmy, że taka sytuacja może być spowodowana np. tylko tymczasową niedostępnością WMS-a bądź udzieleniem odpowiedzi w nieprawidłowej formie. W takiej sytuacji, mimo że powiatowa usługa nie spełnia podstawowego warunku badanego przez walidator, to w KIEG i tak zobaczymy oferowane przez nią dane mapowe, przynajmniej w podstawowym zakresie.

Aktualizacja z 28 lutego: Na prośbę BGiK Urzędu m.st. Warszawy zaktualizowaliśmy dane dla stolicy.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
O kurka rozumiem że napatrzyles się na ładnych chłopców z przepaskami na włosach ale adresat ci się pomylił.
 2 
odpowiedz zgłoś
Zaprawdę powiadam, czego potrzeba ogr poza odrobiną miłości? Co ogr zyska mając poprawiony PRG ZSIN BDOO i lidar, jak nie będzie miał na nie licencji? Czy będzie już szczęśliwy i wtedy powie, że to dobry główny geodeta był i mało pił?
 2 
odpowiedz zgłoś
Co jest w praktyce ? jakie DANE GUGIK poprawił ? PRG, ZSIN, BDOO , ortofotomape, lidar ? Bo jakoś widzę stare albo brak aktualizacji. Za to GUGiK publikuje wms które wynikają z pracy powiatów. I to jest ten sukces GUGiK ? Udostępnienie KW które budzi tyle kontrowersji to ten sukces ? Czy może oddanie milionów dotacji ? A może wytworzenie kilku wms przeniosło nas do geodezyjnego raju ?
 2 
odpowiedz zgłoś
org przeczysz sam sobie. Do niedawna były w powerpoincie, teraz są w praktyce, ale tobie znowu źle. Może słusznie napisał ci wcześniej Franek i teraz go rozumiem i nawet za nim powtórzę: masz rację bo masz rację.
 2 
odpowiedz zgłoś
Początek prawie dobry. Czytaj dalej. Dojdziesz może do zasad rozliczania i, przekazywaniu danych między zasobami i innych ciekawych rzeczy które są w prawie zdefiniowane. Natomiast tezy znam, do niedawna pełno ich było w każdym powerpoincie GUGIKu. Natomiast rzadko kiedy stawały się prawdą. Jak przy wrednej złotej rybce miało być pięknie ale znowu nie wyszło.
 2 
odpowiedz zgłoś
@ogr Czytaj ze zrozumieniem i doczytaj się sensu. A oto tezy prawdziwe. 1.Zasób w tym EGiB jest PAŃSTWOWY !!!, z tym że prowadzony przez STAROSTÓW/PREZYDENTÓW na poziomie samorządu powiatowego. 2. Zasób w tym EGiB służy m.in , albo przede wszystkim, celom publicznym. 3. Utrzymywany ze ze środków publicznych. 4. Powinien być upubliczniony. 5. Księgi wieczyste maja charakter publiczny. 6. Publikacja zasobu w postaci wektorowej (WFS) to konsekwencja postępu technicznego. Ja jestem za nowoczesnością i oczekiwałbym aby moje podatki szły na rozwój Państwa, a nie na trwanie w zaścianku.Jako geodeta też chciałbym aby dane dostępne były za pośrednictwem nowoczesnych usług. Oczywiście tak samo nie jestem za tym żeby operował mnie samouk, który na youtubie widział operację, jak nie jestem za tym aby granice ustalał technik budownictwa, który dane pobrał z geoportalu.
 2 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście że robię to zgodnie z prawem. Prawo nie ogranicza usługi przeglądania a taką jest całość usługi WMS włączając w to featureinfo. Bo rozumiesz usługa przeglądania jest powszechna i nieodpłatna. Tak jest napisane w ustawie o IIP. Licencja obejmuje dane państwowego zasobu więc pojawia się pytanie czy dane przetworzone przez GUGiK podlegają jako dane przetworzone licencjom ? I czy co ważniejsze GUGiK posiada licencje na przetwarzanie tych danych. Wystąpił o nie wnioskiem zgodnym z przepisami ? Przekazano mu formalnie i prawnie dane ? Zasilił prawnie swój centralny zasób ? Wszystko jest opisane w przepisach. Zacznijcie je w końcu czytać.
 2 
odpowiedz zgłoś
wszystko można harvestować w tym featureinfo. Dla chcącego nic trudnego. A czy robisz to zgodnie z prawem? O licencji ja napisałem, bo jest to rzecz potwierdzona w przeciwieństwie do przepływu kasy. Więc od zielonego pojęcia stoisz zapewne nieco dalej niż biedny Franek. Straszysz wyciekiem, wyciąganiem, obronnością, a tymczasem te dane są aktualne i w komplecie na nieco innym serwerze, poza granicami unii europejskiej. Jeśli sądzisz, że Putin wyciąga te dane z usługi KIEG to no cóż, sam wystawiasz sobie świadectwo.
 2 
odpowiedz zgłoś
Franek, nie masz zielonego pojęcia co się da z takich danych wyciągnąć włączając w to np. obronność tego kraju. A już ściągnięcie tych ksiąg z powiatu to bajka. Wystarczy wywoływać featureinfo żeby mieć możliwość powiązania działek z księgami. Działek dodajmy udostępnionych przez GUGiK w wektorze tam gdzie jest za to odpowiedzialny na podstawie porozumień z powiatami. Druga sprawa to fakt że wymóg wprowadzania zmian w powiatach wziął się z nieprawnego dokumentu pisanego przez producentów oprogramowania którzy wskazują powiatom konieczność zmian w systemie za który powiaty zapłacą producentom tych oprogramowań. Widzę przyczynę i skutek oraz przepływ kasy. Nikt nie zabrania udostępniać danych które prawo pozwala udostępniać. O licencji nic nie pisałem więc nie potrafisz nawet czytać ze zrozumieniem.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Ale ogr miał rację, trzeba wszystko wyłączyć, bo i tak on nie ma licencji na te dane i z nich nie może skorzystać, więc po co są włączone? A niech wyłączą wszystko, będzie lepiej!
 2 
odpowiedz zgłoś
Ale są minusy. Brak podstawowych danych o działkach. Takich jak powierzchnia, numer działki. Ja rozumiem że KW wycieli w p...du, słusznie :) Ale czemu zaraz wszystko :( tego to nie rozumiem. W sumie to takie POLSKIE albo wszystko, albo nic :( Kochani Obrońcy Prawa dajcie choć COŚ
 1 
odpowiedz zgłoś
ogr masz rację, zdecydowanie.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Fajnie że twój świat dzieli się na dowalanie i bycie atakowanym. Mój dzieli się na dobra robotę i spieprzona robotę. GUGiK pieprzy robotę wydając setki milionów złotych. To fakt. Emocje zostawię tym co się na nich skupiają zamiast zająć się robotą. Natomiast ilekroć będę czytał chamska propagandę to zareaguje bo jeszcze weźmie ktoś w nią uwierzy. Więc, nie nie są udostępnione usługi które widać na obrazkach powyżej. KW też nie ma w kilku powiatach w których podobno są publiczne.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
ogr masz rację, jak zawsze. Miło się ciebie czyta, ty to umiesz dowalić.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ale co ? że upubliczniane są numery KW których upubliczniać nikt nie powinien w ten sposób ? Czy ten fakt świadczy o wielkości lub niższości ? A może fakt upubliczniania wektorów ewidencji gruntów i budynków przez GUGiK świadczy o niższości. Bo tak się składa że sieroty z GUGiK udostępniły razem z WMS również WFS pod tym samym adresem ? Czy to też świadczy o niższości komentatorów ? Czy może o totalnym blamażu GUGiKu ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
czyli jednak ?? Fakty jak widać to potwierdzają
 1 
odpowiedz zgłoś
Masz rację nikt nie jest i nie może być tak wielki jak pan prezes. A jego słowo jest prawem. I również lewem. :):)
 3 
odpowiedz zgłoś
Reaguje, reaguje. Znam kilka przykładów i z przeszłości i z dni dzisiejszych. Poza tym kto mówi o reakacjach GUGiK ? Przecież wiadomo że oni nigdy nie reagują jak się ich nie zmusi. ;)
 1 
odpowiedz zgłoś
czytam czytam i tak mi się wydaje, że ktoś tu ma kompleks niższości i myśli, że w takiej instytucji jak GUGIK ktoś siedzi i reaguje na komentarze na geoforum. Człeku wyluzuj bo jesteś najwyraźniej daleki od prawy
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
No i usługa integracji nie udostępnia danych atrybutowych nie mówiąc o KW. Co dzień to niespodzianka, nieprawdaż ?
odpowiedz zgłoś
Warszawa @rudy to chyba redakcja GEODETY powinna zapytać oficjalnie Myślińskiego, o to jaką Geodezję zastał, a jaką pozostawił. Taki artykuł podsumowujący 15 lat rządów by się przydał. Redakcjo - zróbcie wywiad z Dyrekcją warszawskiej geodezji!
 2 
odpowiedz zgłoś
Może KTOŚ tam powinien pomyśleć co obecny GGK wyczynia :( i jakie mogą być tego skutki :)
 2 
odpowiedz zgłoś
Mi też się nie chcę ale w poniedziałek sobie poszukam. Tylko to mnie mało interesuje. Bardziej ważne dla mnie jest dlaczego nikt nie bada sprawy GESUT? Przecież jest usługa i co z nią? A jak projekt KGESUT?
 1 
odpowiedz zgłoś
Ciekawe czy niebezpiecznik o tym napisze.
 6 
odpowiedz zgłoś
Ktoś jednak czyta te wpisy :) I o dziwo reaguje na słuszną krytykę LUDU ;) I jaki z tego wniosek?
 4 
odpowiedz zgłoś
A co z księgami Polityków partii przewodniej? po polujcie na KW polityków i opublikujcie. Może być ciekawa lektura :) Skoro dane OSOBOWE są jawne to czemu nie ;) Mówię z góry, mi się nie chce :(
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
hmm Czy to te wytyczne, których autorzy nie rozróżniają pojęć gmina i jednostka ewidencyjna, a na wszystkie powiaty udostępniające dane zgodnie z nimi należałoby nasłać kontrolę z UODO?
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
No zobaczcie minęło raptem kilka godzin a z niektórych powiatów już ogólnodostępne KW zniknęły. Proponuję podawać numery działek których właścicielami są geodeci powiatowi w powiatach gdzie udostępniono KW. Przecież to nie dane osobowe i pewnie nie mają nic przeciwko skoro udostępniają takie dane.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
... Czy w geoportalu jest warstwa powiatów współpracujących z guguik? w ramach dobrych praktyk oczywiście, czy powołany został już w tej sprawie zespół ekspercki
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
laik Pomożecie, jak wyciągnąć nr kw z zielonych powiatów?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
do geodeta ano! Tylko wtedy sobie spokojnie kartujesz bez żadnych GMLi i co to komu szkodzi?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
a gdzie żywe dane!? Jak wygląda stan ewidencji w powiatach? Przecież nadal są powiaty, gdzie występuje mapa analogowa na niektóre obręby?
 5 
odpowiedz zgłoś
Gdzie rozum gdzie głową :( Ludzie oprzytomnijcie !!!! Przecież to jest tylko udostępnienie usługi obrazka wms'a !!!!! To tak jakby sprawdzać w którym podgik mają prąd i komputer !!!! A co z jakością tych danych spójnością co na granicach pomiędzy jednostkami i powiatami ? Czy to opublikowane dane wektorowe czy hybrydy czy jeszcze coś gorszego ? Czy pełne powiaty w sensie obszaru ?
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
A skąd szanowna redakcja wzięła adresy wms skoro na ewidencji zbiorów i usług ich nie ma. Kto dostarczył takie zestawienie adresów ?
 7 
odpowiedz zgłoś
... źródłem powszechnie obowiazujacego prawa są wytyczne gugik?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
błąd Geoportal Powiatu jaworskiego wg walidatora gugiku wykazuje pełną zgodność bez nr KW
 2 
odpowiedz zgłoś
Ohoho Sochaczew udostępniony. A to bardzo ciekawe miasto jest. Bardzo.
 2 
odpowiedz zgłoś
Bo tam jest willa prezesa i dwie wieże.
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
ciekawe dlaczego kolebka polskiej geodezji i najszybciej wydawanych decyzji, m.st. Warszawa, jest na czerwono?
 4 
odpowiedz zgłoś
39 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS