Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-26| Geodezja, GIS, Instytucje

Jaki powinien być WMS z danymi EGiB?

Poznaliśmy pierwszy efekt prac powołanego przez GGK zespołu ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego – jest to specyfikacja techniczna powiatowych usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków.


Jaki powinien być WMS z danymi EGiB?

Jak wyjaśniają autorzy standardu, w 2007 r. ówczesny główny geodeta kraju powołał Zespół ds. Krajowej Infrastruktury Danych Przestrzennych, którego efekt prac było opracowanie dokumentu pt. „Dystrybucja geometrycznych danych wielkoskalowych oparta o serwery WMS i WFS”. Standardy te do dziś są wykorzystywane przez większość producentów oprogramowania związanego z publikacją danych zasobu. Mając jednak na względzie rozwój technologiczny oraz zebrane doświadczenie obecnie funkcjonujący zespół przygotował rozszerzoną wersję standardu publikacji danych ewidencyjnych z wykorzystaniem usług przeglądania i pobierania. Bazuje ona na opracowanych przez OGC standardach WMS i WFS. Usługa WMS służy do prezentacji graficznej danych, natomiast WFS odpowiada za realizację czynności wymaganych do wyszukania i zaznaczenia działki ewidencyjnej.

Przypomnijmy, że zespół, który opracował niniejszy dokument, został powołany przez Waldemara Izdebskiego 22 czerwca, krótko po objęciu przez niego stanowiska głównego geodety kraju. Zasiadają w nim:
• Zbigniew Malinowski (Geo-System) – przewodniczący,
• Krzysztof Borys (Geobid) – zastępca przewodniczącego,
• Marcin Grudzień (GUGiK) – sekretarz,
• Jerzy Biegalski (Softline),
• Jacek Łaguz (Geomatyka-Kraków),
• Maciej Maciejonek (Hexagon),
• Jarosław Wesołowski (Systherm Info),
• Jarosław Zembrzuski (GUGiK).

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS