wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-26| Geodezja, GIS, Instytucje

Jaki powinien być WMS z danymi EGiB?

Poznaliśmy pierwszy efekt prac powołanego przez GGK zespołu ds. opracowania standardów i wytycznych związanych z rozwojem wykorzystania danych powiatowego zasobu geodezyjnego – jest to specyfikacja techniczna powiatowych usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków.


Jaki powinien być WMS z danymi EGiB?

Jak wyjaśniają autorzy standardu, w 2007 r. ówczesny główny geodeta kraju powołał Zespół ds. Krajowej Infrastruktury Danych Przestrzennych, którego efekt prac było opracowanie dokumentu pt. „Dystrybucja geometrycznych danych wielkoskalowych oparta o serwery WMS i WFS”. Standardy te do dziś są wykorzystywane przez większość producentów oprogramowania związanego z publikacją danych zasobu. Mając jednak na względzie rozwój technologiczny oraz zebrane doświadczenie obecnie funkcjonujący zespół przygotował rozszerzoną wersję standardu publikacji danych ewidencyjnych z wykorzystaniem usług przeglądania i pobierania. Bazuje ona na opracowanych przez OGC standardach WMS i WFS. Usługa WMS służy do prezentacji graficznej danych, natomiast WFS odpowiada za realizację czynności wymaganych do wyszukania i zaznaczenia działki ewidencyjnej.

Przypomnijmy, że zespół, który opracował niniejszy dokument, został powołany przez Waldemara Izdebskiego 22 czerwca, krótko po objęciu przez niego stanowiska głównego geodety kraju. Zasiadają w nim:
• Zbigniew Malinowski (Geo-System) – przewodniczący,
• Krzysztof Borys (Geobid) – zastępca przewodniczącego,
• Marcin Grudzień (GUGiK) – sekretarz,
• Jerzy Biegalski (Softline),
• Jacek Łaguz (Geomatyka-Kraków),
• Maciej Maciejonek (Hexagon),
• Jarosław Wesołowski (Systherm Info),
• Jarosław Zembrzuski (GUGiK).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przekrety Jakie standardy w powiecie biłgorajskim geodeci bez wiedzy włascicieli zmienia sie ich granicedziałek Fałszuje dokumenty usuwa osnowy geodezyjne .Moje działki figurujace w księgach wieczystych geodeci wpisuja nazwisko sąsiada dokumenty trafiaja do zadobu geodezji starostwa czy stadartem jest budowa bez informowania sasiadów .
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
@pozdrawiam ja znam cię, jesteś udziałowcem firmy znajdzksiege.pl dlatego tak tu gardłujesz, bo jak udostępnią KW wszędzie to nikt nie będzie od was jej kupował! Teraz dopiero dodałem dwa do dwóch.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
@jaki Bardzo dziękuję za informację. Rzeczywiście koncepcja standardowych danych powinna być opracowana. Wydaje mi się że dane opisowe z wypisu uproszczonego dotyczących działki i kartoteka uproszczona powinna być zawarta w WMSie tak samo jak przebieg klasoużytków / użytków i konturów w zależności od wyjściowej bazy EGiB. Tak informacja spokojnie by wystarczała by wielu branżowców (rzeczoznawców, budowlańców, geodetów) mogło spokojnie wycenić robotę. No może ktoś z zespołu się pochyli nad tymi propozycjami tutaj złożonymi. Dobrze by było.
 3 
odpowiedz zgłoś
do geodeta tak, widziałem na pewno powiaty z lubelskiego, chyba zamojski albo parczeski, gdzie jest wiele rzeczy w jednej usłudze WMS. I powiem, że podoba mi się taka koncepcja, bo sam sobie wybieram warstwy, które chcę. Ale rzeczywiście mogłyby być jakieś standardowe nazwy.
odpowiedz zgłoś
@jaki Chodzi Ci o projektowane obiekty baz EGiB, GESUT i BDOT500? Czy może dokumenty z relacją do działek? Powiem szczerze nie spotkałem się jeszcze z WMSem zawierającym coś prócz podstawowych danych EGiB (działki, budynki i klasoużytki z podstawowymi danymi opisowymi).
 1 
odpowiedz zgłoś
Odważny GGK A nie lepiej już całość EGiB puścić w WMS i będą wszyscy zadowoleni. Oczywiście jednocześnie znieść opłaty za dostęp do zasobu.
odpowiedz zgłoś
Geodeta powiaty wystawiają też informację o pozwoleniach na budowę, mapę własności itd, więc liczę, że dla tych danych też powstaną jakieś standardy. Grunt, że wreszcie coś się ruszyło, bo od 2007 roku były stare wytyczne.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
... A gdzie warstwy użytków i konturów? Przecież prawie każdy Starostwa wystawia te dane w swoim WMSie no ale widać ze GGK tak jak i przy swojej wcześniejszej "integracji" zapomina o tych danych.
 1 
odpowiedz zgłoś
Wiesz co sasza podaj mi tutaj numer Twojej KW. Na pewno nie będę wiedział kim jesteś z PESEL włącznie. Dawaj śmiało przecież to nie dana osobowa. ;)
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Mimi, od kiedy w KW jest adres i telefon właściciela?
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
Pięknie, tylko nieśmiało przypominam o sankcjach zawartych w RODO oraz interpretacji byłego GIODO. A teraz odważnych zapraszam do przodu. Jak wiadomo zwiadowcy potrafią wrócić ze strzałami w plecach. Ktoś na ochotnika ?
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
może czas najwyższy że ktoś zauważył, że numer KW to nie żadna dana osoby, a dana działki. A twój deweloper już od dawna ma wszystkie KW, bo taki jeden geodeta złożył pracę na aktualizację za 30zł i jej nie zakończył.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
hura
 1 
odpowiedz zgłoś
Odważny GGK Odważny nasz GGK, że w WMS chce informacji o księdze wieczystej działki.No to developerzy będą zachwyceni, a właściciele będą się dziwić dlaczego do nich ktoś wydzwania. I co na to RODO.
 3 
 8 
odpowiedz zgłoś
Powinien być przede wszystkim zgodny ze specyfikacją. Inaczej to wlewanie czystej wody do brudnej rury z nadzieją że da się z drugiej strony uzyskać coś do picia.
 2 
odpowiedz zgłoś
15 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS