wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-12-04| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

KIEG, czyli wielu może więcej

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy obszerny raport „Powiatowe usługi WMS a wytyczne GUGiK”. Choć standard proponowany przez GUGiK nie jest idealny, daje realną szansę, że obywatele już wkrótce zyskają centralny punkt dostępu do jednolitych danych EGiB. Do tego dużego sukcesu potrzeba tylko niewielkiego wysiłku powiatów.


KIEG, czyli wielu może więcej
Mówiąc o standardzie, mamy na myś­li „Specyfikację techniczną publikacji powiatowych usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków”, która została opub­likowana na stronie GUGiK we wrześniu br. W tym krótkim dokumencie (raptem 12 stron) zaproponowano sposób, w jaki powiaty powinny udos­tępniać w sieci dane o działkach ewidencyjnych i budynkach. Zdefiniowano zarówno kwestie informatyczne, jak i zakres serwowanych danych oraz sposób ich prezentacji.

Tak naprawdę ten standard nie jest całkiem nowy. W dużej mierze nawiązuje bowiem do opracowania „Dystrybucja geometrycznych danych wielkoskalowych oparta o serwery WMS i WFS” wydanego jeszcze w 2007 roku, gdy głównym geodetą kraju był Wiesław Potrapeluk. Na tej podstawie pod koniec 2008 roku GUGiK uruchomił zbiorczą usługę WMS (Web Map Service) o nazwie „EwidencjaKIIP”. Na starcie integrowała ona dane z trzech powiatów, a ostatecznie doszła do 135.

Zmiana GGK sprawiła, że wstrzymano, niestety, rozwijanie zarówno specyfikacji, jak i usługi zbiorczej. Zamiast tego GUGiK skupił się budowie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomoś­ciach. Pierwszym impulsem do wznowienia prac nad standardem WMS było uruchomienie w lipcu 2017 roku usługi sieciowej pod nazwą Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG). Jej twórcy z warszawskiej firmy Geo-System wykonali tytaniczną pracę zgromadzenia adresów usług WMS ze wszystkich powiatów oraz połączenia ich w jednej usłudze zintegrowanej. Początkowo KIEG oferowała dane z 208 jednostek, jednak ich liczba szybko rosła. Ówczes­ny prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski zwrócił się więc do ówczesnej GGK Grażyny Kierznowskiej z prośbą o włączenie KIEG do Geoportalu i dzięki wsparciu ówczesnej minister cyf­ryzacji Anny Streżyńskiej we wrześ­niu 2017 roku stało się to faktem. Gdy stery GUGiK objął Waldemar Izdebski, rozwijanie KIEG przejął Urząd i dziś usługa ta integruje dane już z 346 powiatów.

Biorąc pod uwagę, że uwzględnienie wszystkich samorządów jest tylko kwestią czasu, a budowa ZSIN powoli, ale jednak postępuje, na tym rozwój tej usługi można by zakończyć. Waldemar Izdebski uznał jednak, że zestandaryzowanie powiatowych WMS-ów przyniesie w krótkim czasie i niewielkim kosztem wiele korzyści. Dlatego już kilka dni po objęciu stanowiska głównego geodety kraju powołał zespół ekspercki, który wznowił pracę nad integracją danych EGiB. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Nowe wydanie standardów ukazało się we wrześniu, a kilka tygodni później udostępniono internetowy walidator pozwalający każdemu internaucie łatwo i szybko sprawdzić, czy dana usługa jest zgodna z tymi wymogami.

• Po co w ogóle integrować?

Już w obecnej formie KIEG zapewnia wiele korzyści zarówno obywatelom, jak i administracji publicznej. Można jednak wymienić przynajmniej siedem argumentów przemawiających za koniecznością standaryzacji powiatowych usług WMS zasilających to rozwiązanie.

1. Porażka ZSIN. Choć budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach trwa już wiele lat i pochłonęła dziesiątki milionów złotych, to do dziś został on zasilony tylko przez niecałe 15% powiatów (w zdecydowanej większoś­ci przypadków było to zasilenie jednorazowe, a więc danymi o systematycznie pogarszającej się aktualności). Krótko mówiąc, możliwoś­ci ZSIN są mocno ograniczone i szybko się to nie zmieni – rządowe prognozy mówią, że na zasilenie przez wszystkie powiaty poczekamy nawet kilka dekad! Dlatego po objęciu stanowiska GGK Waldemar Izdebski zdecydował o wprowadzeniu w tym systemie tzw. modelu hybrydowego. Oznacza to, że z jednej strony GUGiK nadal będzie dążył do zapełnienia ZSIN kopiami danych EGiB, ale z drugiej...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS