wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Bielsko-Biała w OSM
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-12-04| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

KIEG, czyli wielu może więcej

W grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA prezentujemy obszerny raport „Powiatowe usługi WMS a wytyczne GUGiK”. Choć standard proponowany przez GUGiK nie jest idealny, daje realną szansę, że obywatele już wkrótce zyskają centralny punkt dostępu do jednolitych danych EGiB. Do tego dużego sukcesu potrzeba tylko niewielkiego wysiłku powiatów.


KIEG, czyli wielu może więcej
Mówiąc o standardzie, mamy na myś­li „Specyfikację techniczną publikacji powiatowych usług WMS dotyczących danych ewidencji gruntów i budynków”, która została opub­likowana na stronie GUGiK we wrześniu br. W tym krótkim dokumencie (raptem 12 stron) zaproponowano sposób, w jaki powiaty powinny udos­tępniać w sieci dane o działkach ewidencyjnych i budynkach. Zdefiniowano zarówno kwestie informatyczne, jak i zakres serwowanych danych oraz sposób ich prezentacji.

Tak naprawdę ten standard nie jest całkiem nowy. W dużej mierze nawiązuje bowiem do opracowania „Dystrybucja geometrycznych danych wielkoskalowych oparta o serwery WMS i WFS” wydanego jeszcze w 2007 roku, gdy głównym geodetą kraju był Wiesław Potrapeluk. Na tej podstawie pod koniec 2008 roku GUGiK uruchomił zbiorczą usługę WMS (Web Map Service) o nazwie „EwidencjaKIIP”. Na starcie integrowała ona dane z trzech powiatów, a ostatecznie doszła do 135.

Zmiana GGK sprawiła, że wstrzymano, niestety, rozwijanie zarówno specyfikacji, jak i usługi zbiorczej. Zamiast tego GUGiK skupił się budowie Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomoś­ciach. Pierwszym impulsem do wznowienia prac nad standardem WMS było uruchomienie w lipcu 2017 roku usługi sieciowej pod nazwą Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów (KIEG). Jej twórcy z warszawskiej firmy Geo-System wykonali tytaniczną pracę zgromadzenia adresów usług WMS ze wszystkich powiatów oraz połączenia ich w jednej usłudze zintegrowanej. Początkowo KIEG oferowała dane z 208 jednostek, jednak ich liczba szybko rosła. Ówczes­ny prezes Geo-Systemu Waldemar Izdebski zwrócił się więc do ówczesnej GGK Grażyny Kierznowskiej z prośbą o włączenie KIEG do Geoportalu i dzięki wsparciu ówczesnej minister cyf­ryzacji Anny Streżyńskiej we wrześ­niu 2017 roku stało się to faktem. Gdy stery GUGiK objął Waldemar Izdebski, rozwijanie KIEG przejął Urząd i dziś usługa ta integruje dane już z 346 powiatów.

Biorąc pod uwagę, że uwzględnienie wszystkich samorządów jest tylko kwestią czasu, a budowa ZSIN powoli, ale jednak postępuje, na tym rozwój tej usługi można by zakończyć. Waldemar Izdebski uznał jednak, że zestandaryzowanie powiatowych WMS-ów przyniesie w krótkim czasie i niewielkim kosztem wiele korzyści. Dlatego już kilka dni po objęciu stanowiska głównego geodety kraju powołał zespół ekspercki, który wznowił pracę nad integracją danych EGiB. Na efekty nie trzeba było długo czekać. Nowe wydanie standardów ukazało się we wrześniu, a kilka tygodni później udostępniono internetowy walidator pozwalający każdemu internaucie łatwo i szybko sprawdzić, czy dana usługa jest zgodna z tymi wymogami.

• Po co w ogóle integrować?

Już w obecnej formie KIEG zapewnia wiele korzyści zarówno obywatelom, jak i administracji publicznej. Można jednak wymienić przynajmniej siedem argumentów przemawiających za koniecznością standaryzacji powiatowych usług WMS zasilających to rozwiązanie.

1. Porażka ZSIN. Choć budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach trwa już wiele lat i pochłonęła dziesiątki milionów złotych, to do dziś został on zasilony tylko przez niecałe 15% powiatów (w zdecydowanej większoś­ci przypadków było to zasilenie jednorazowe, a więc danymi o systematycznie pogarszającej się aktualności). Krótko mówiąc, możliwoś­ci ZSIN są mocno ograniczone i szybko się to nie zmieni – rządowe prognozy mówią, że na zasilenie przez wszystkie powiaty poczekamy nawet kilka dekad! Dlatego po objęciu stanowiska GGK Waldemar Izdebski zdecydował o wprowadzeniu w tym systemie tzw. modelu hybrydowego. Oznacza to, że z jednej strony GUGiK nadal będzie dążył do zapełnienia ZSIN kopiami danych EGiB, ale z drugiej...

Pełna treść artykułu w grudniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
link http://www.gugik.gov.pl/bip/zintegrowany-system-in formacji-o-nieruchomosciach

Tak tak ZSIN i jego 56 powiatów załadowanych inicjalnie można zobaczyć tutaj. Poszło na to ile milionów ? Ze 400 ? To jeszcze 7 razy tyle i będzie w bazie. Załadowana inicjalnie bez aktualizacji oczywiście. A gdzie przepraszam portal k-gesut gdzie każdy obywatel miał móc sprawdzić uzbrojenie terenu z bazy centralnej ?

jasnowidz Jestem pełen podziwu, pierwszy raz widzę, żeby ktoś się na tym forum przyznał. Chapeau bas. A co do wizji to taka sprawa już do 2010r. się dzieje - patrz ZSIN.

pisma o wms pisma o wms w powiatach pojawiają się od 2015r. - jeżeli GS pozyskał to w 2017r. --> to przepraszam za insynuacje. natomiast wizja że wszystko z powiatów zostanie zassane do centralnego repozytorium nadal mnie prześladuje ;D

ciekawe to jest to że jak ktoś pyta o fakty, to pojawia się wrzutka zmieniająca temat, przypadek? jasnowidz dalej nie odniósł się do swoich wizji na haju.

Ciekawe ze nie mówimy o zakończonych projektach GUGiK tylko o wszystkim innym. To ile wydano przez ostatnie lata i co uzyskano. Podobno, zapewne albo wydaje mi się że bardzo dużo.

ale się geoforum podlizuj GGK i geo-systemowi.... Tytaniczna praca... Jak by wms-y była jakieś tajne? Jak by nie można było spytać czy wejść na stronę tych kilku firm których oprogramowanie jest w ośrodkach a które robią powiatom portale. A pełnej wersji artykułu jest coś o udostępnianiu KW przez WMS?

geox jest ostatnio moda na fakenewsy w komentarzach i żelazne stwierdzenia *zapewne* *wydaje mi się* *chyba* i *podobno*. A jak zapytasz o fakty to skręca jeden z drugim. Jasnowidz to popłynął w innej kwestii, już będzie centralny ośrodek budował, a powiaty zostaną odarte ze wszystkiego. Naprawdę wybitna wyobraźnia, pradziwy wizjoner polskiej geodezji.

jasnowidz Ale w artykule piszą o pozyskaniu adresów w 2017 roku? Czy wtedy GGK był Pan Izdebski i wysyłał pisma? Chyba coś mocno pokiełbasiłeś. A już myślałem, że Geo-System te pisma wysyłał.

pismami o wms atakuje GGK wszystkie powiaty [ponieważ nie okazało się że nie można udostępniać lpis w goeportalu] i w zasadzie to jest pytanie na jakiej podstawie przekazał informacje o wms do G-S bo zapewne tak się to odbyło ....

jasnowidz a kiedy te pisma były wysyłane? Masz jakiś dowód na to? To bardzo ciekawe

faktycznie ;D "twórcy z warszawskiej firmy Geo-System wykonali tytaniczną pracę zgromadzenia adresów usług WMS ze wszystkich powiatów" - zaiste wysłanie pisma do każdego powiatu o podanie adresu wms to tytaniczna praca ;) - pomijam fakt że to działania które zarżną serwery powiatów ilością zapytań, obedrą ich ze wszystkiego - pobiorą wasze dane i jak skończycie robić cyfryzację zasobu też im to podacie na tacy bo GGK poprosi a na końcu pójdziecie na łąkę bo już nie będziecie potrzebni do niczego - powstanie z grobu Centralny Ośrodek który będzie mógł wszystko sprzedać przez internet - wypis, wyrys, kopię z operatu- jeszcze tylko żeby walidator gml działał to i prace geodezyjne będziecie zgłaszać do centralnego i weryfikacja oraz przyjęcie operatu też będzie w centralnym - powodzenia w odchudzaniu- spełni się marzenie geodetów o likwidacji ośrodków dokumentacji .... alleluja i do przodu

Jest gdzieś dostępna lista wms z których korzysta integracja ?

360 dzisiaj juz 360 powiatów. brawo

:) A na stronie http://integracja.gugik.gov.pl/daneadresowe/ dane adresowe dla 2231 gmin. Co poszło nie tak?

15 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt