wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-08-28| Prawo, Instytucje

UODO nakłada kolejną karę na GGK w związku z publikacją numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu

Jak informuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 24 sierpnia br. prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wydał decyzję nakładająca na Głównego Geodetę Kraju 100 tys. złotych kary oraz zakaz publikowania w rządowym serwisie www.geoportal.gov.pl numerów ksiąg wieczystych.


UODO nakłada kolejną karę na GGK w związku z publikacją numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu
UODO nakłada kolejną karę na GGK w związku z publikacją numerów ksiąg wieczystych na Geoportalu

Jak czytamy w komunikacie GUGiK, GGK Waldemar Izdebski z ubolewaniem przyjął niniejszą decyzję i deklaruje, że zaskarży ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. W opinii GGK nie może być tak, że rządowy portal służący bezpłatnie wszystkim obywatelom jest ograniczany przez prezesa UODO jedynie na podstawie jego własnej oceny, że numery ksiąg wieczystych są danymi osobowymi. Nie jest to poparte żadnym przepisem prawa ani prawomocnym orzeczeniem sądu.

Dodatkowo GGK zwraca uwagę, że prezes UODO walcząc z rządowym geoportalem, podważa zaufanie do legalności działania rządowego serwisu, a jednocześnie nie interesuje się portalami komercyjnymi, które odpłatnie udostępniają informacje z rejestrów publicznych. Adresy wszystkich tych portali są prezesowi UODO dokładnie znane. Ccennik opłat za udostępnianie numerów ksiąg wieczystych w jednym z takich serwisów GUGiK przedstawia na ilustracji, którą prezentujemy obok.

Przypomnijmy, że decyzję poprzedziło postanowienie z 6 kwietnia br., w którym prezes UODO nakazał głównemu geodecie kraju zaprzestanie publikowania numerów ksiąg wieczystych w serwisie Geoportal.gov.pl do czasu wydania decyzji administracyjnej kończącej postępowanie w tej sprawie. Podstawą wydania postanowienia było, jak tłumaczył UODO, uprawdopodobnienie naruszenia przepisów o ochronie danych oraz zagrożenie spowodowania poważnych i trudnych do usunięcia skutków (szerzej pisaliśmy o tym w wiadomości z 7 kwietnia).

GGK podjął decyzję o zaskarżeniu tego postanowienia UODO do sądu administracyjnego, jednak zgodnie z prawem musiał mu się podporządkować. Dlatego w okresie obowiązywania zakazu na stronach Geoportalu w miejscu numeru księgi wieczystej wyświetlana jest informacja „Numery ksiąg wieczystych zostały ukryte na podstawie postanowienia Prezesa UODO nr DKN.5112.13.2020 z dnia 6 kwietnia 2020 r. do czasu wydania decyzji administracyjnej w toczącym się postępowaniu”.

W pierwszych dniach lipca dowiedzieliśmy się, że WSA odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonego przez głównego geodetę kraju postanowienia, Sąd nie wchodził przy tym w merytorykę sporu między GGK i UODO, a więc czy numery ksiąg wieczystych należy traktować jako dane osobowe i w konsekwencji czy można je publikować w internecie (szerzej pisaliśmy o tym w wiadomości z 8 lipca).

Zauważmy, że jest to druga kara nałożona na GGK w związku z udostępnianiem numerów ksiąg wieczystych w Geoportalu. W połowie lipca prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych nałożył na głównego geodetę kraju 100 tys. zł kary za utrudnianie kontroli dotyczącej publikacji tych numerów (szerzej pisaliśmy o tym w wiadomości z 17 lipca).

W sporze głównego geodety kraju z prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych głos zabrali również przedstawiciele powiatów, do których UODO skierował pismo zawierające oczekiwania dotyczące przekazania w ciągu 7 dni informacji o współpracy z GGK (szerzej pisaliśmy o tym w wiadomościach z 24 kwietnia i 8 maja). Zdaniem Związku Powiatów Polskich wobec tak znaczącej rozbieżności stanowisk UODO i GGK należy tę sporną kwestię jednoznacznie rozstrzygnąć w przepisach prawa.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Szokiująca wiedza z KW o sąsiedzie Z KW wynika, że sąsiad wziął gruby kredyt z PKO SA. Wybudował duży dom ale rat nie płaci. Komornik licytuje nieskutecznie od 3 lat. To wszystko w KW przeczytałem. Okazało się, że miły sąsiad to złodziej. Obok budują się b. znane osoby. KW jest instytucją jawną.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Szokiująca wiedza z KW o sąsiedzie a gdzie masz napisane że to PKO? Trąci poświadczeniem nieprawdy
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jak to jest? KW nie jest tajne, ale numer KW jest tajny? a może krytycy boją się, żeby sąsiad nie sprawdził ich obciążeń na nieruchomości ?!
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
odp: Jak to jest? KW nie jest tajne, ale numer KW jest tajny? A za przeproszeniem mało ciebie to powinno obchodzić. Mam prawo do prywatności gwarantowane konstytucją i żaden urzędnik Izdebski nie będzie mi go naruszał nie mając na to podstawy prawnej.
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Jak to jest? KW nie jest tajne, ale numer KW jest tajny? aoi - BRAWO takich rzeczowych, merytorycznych i zaangażowanych ludzi nam trzeba! Jest dla ciebie wakat w NKWD, czekamy ...
 5 
 3 
zgłoś
odp: Jak to jest? KW nie jest tajne, ale numer KW jest tajny? Panie geo, Pan nie rozumiesz ,że sam zapalinik w postaci numery jest nic nie wart. "numer dodany do EKW" to już "bobmba". Pan tego nie rozumiesz bo nie masz Pan założonej KW. Wszyscy wiedzą , dlaczego tak naciskacie ....
odpowiedz zgłoś
KW KW to dana osobowa? Porażka UODO. Przez lata nikt nie widzi błędu jaki popełniło MS przy migracji ksiąg wieczystych do systemu elektronicznego. To wtedy bez logowania pojawił się nr PESEL. Dlaczego MS jawnie publikuje nr PESEL w KW?
 4 
 8 
odpowiedz zgłoś
Kraj absurdu Od dzisiaj zakrywam nr domu, nr mieszkania, posługuje się inicjałami a nie imieniem i nazwiskiem a no i oczywiście zakrywam obowiązkowo nr tablicy rejestracyjnej. Pokrętna argumentacja UODO. Dlaczego UODO nie zakazuje publikacji przez zagraniczne serwisy treści KW? Trudniej nałożyć karę?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: Kraj absurdu Wszystko jest napisane w decyzji. Czytać umiesz ? Kraj absurdu to kraj w którym urzędnik którego kontrola przyłapała i wlepiła mu 2 razy po 100 tysięcy kary oraz wniosek do prokuratury za odmowę kontroli dalej jest urzędnikiem.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kraj absurdu bo mój urzędnik jest większy od twojego!
 2 
 3 
zgłoś
odp: odp: Kraj absurdu Odmowa poddania się kontroli bo mój urzędnik jest większy od twojego jest ciekawym precedensem.
 5 
zgłoś
Skoro według pełnomocników GGK, GGK to nie GUGiK to jasne jest że karę powinien zapłacić GGK nie z budżetu GUGiK tylko ze swojego. :)
 5 
odpowiedz zgłoś
odp: Pełna treść decyzji Wbrew temu co pisał ktoś niżej decyzja dotyczy ukarania tylko za "...udostępnianie na portalu o nazwie ?GEOPORTAL2? (?geoportal.gov.pl?) bez podstawy prawnej danych osobowych w zakresie numerów ksiąg wieczystych...". W pozostałym zakresie postępowanie jest umorzone. Uzasadnienie decyzji (16 stron skopiowanych do Worda) jest o tyle ciekawe, że w 95% odnosi się do tej umorzonej części. Nieudolnej próbie zakwalifikowania nr KW jako danej osobowej Prezes UODO postanowił poświęcić jeden akapit (pół strony). Wynika z niego, że nr KW ze zwykłej danej ewidencyjnej w magiczny sposób stał się daną osobową tylko dlatego, że inny podmiot (MS) w sposób niekontrolowany oraz nieograniczony publikuje dane ze wszystkich ksiąg wieczystych (które już bezspornie przez wszystkich uznane są za osobowe - np. imię, nazwisko, PESEL).
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji Nasuwa się kilka pytań: 1. W którym z tych portali faktycznie prezentowane są dane ewidencyjne, a w którym osobowe? 2. Czy gdyby serwis MS nie istniał, nr KW też byłby daną osobową? 3. Czy gdyby udostępnienie tych danych odbyło się w innej kolejności (serwis MS powstaje kiedy na geoportalu są już dostępne nr KW) to decyzja byłaby taka sama? Czy może wtedy karę dostałoby MS?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: odp: Pełna treść decyzji To że ktoś w wyniku kontroli usunął uchybienia nie znaczy że cos umorzono.
 1 
zgłoś
A ja sobie wpisuję kolejne numerki ksiąg wieczystych po moim numerze i wchodzę do ksiąg sąsiadów..., ale zabezpieczenie !!. Ido tego chcą ukazać nie tego co trzeba. Sądy w sprawie KW nie będą obiektywne bo to ten sam resort, mają przyznać że sami źle udostępniają KW?
 8 
 7 
odpowiedz zgłoś
bardzo jest człowiek ukontentowany, że na forum jedna osoba udaje z 10 oburzonych komentatorów i żyje perypetiami pana izdebskiego. To na swój sposób nawet budujące, że komuś się chce to śledzić. Sprawa jest kuriozalna, bo co do zasady WI ma rację, nie można karać geodezji czy egib za dostepność bez ograniczeń KW na stronie MS, ALE formalnie i proceduralnie popełniono sporo mniejszych i większych błędów, więc teraz będzie ciężko to odkręcić.
 10 
 6 
odpowiedz zgłoś
Kara powinna być osobista, tak jak w firmie. Już drugi raz Budżet, a nie osobiście GGK, ponosi nieuzasadnioną stratę z powodu decyzji o publikacji na Geoportalu numerów ksiąg wieczystych na działkach ewidencyjnych co umożliwiło, jak po wpisaniu odpowiedniego kodu, wejście do danych osobowych: nazwisko imię, imiona rodziców, nr pesel z datą urodzenia itd. Czy sam w sobie kod do sejfu, poczty, kokpitu strony internetowej itp. jest daną osobową - nie ale jest kluczem do tych danych. Tak samo jest z numerem KW, której kod pozwala wejść do treści księgi w całości. Inna sprawa gdyby ustawa np. Pgik, a przecież za sprawą GGK niedawno nowelizowana, nakazywałaby upublicznienie numerów KW w zasobach geoportalu. Wtedy Prezes UODO nie mógłby powoływać się w decyzji na ustawę o ochronie danych ani na RODO. W związku z tym mam pytanie, czy pani minister nałoży karę finansową na W. Izdebskiego w związku z jego osobistą odpowiedzialnością z tytułu naruszenia dyscypliny finansów publicznych?
 2 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: Kara powinna być osobista, tak jak w firmie. PAN GGK DOSTAŁ NEGATYWNY PROTOKÓŁ WERYFIKACJI I DECYZJE O ODMOWIE PRZYJĘCIA OPERATU.TYLKO DLACZEGO KARĘ ZAPLACI Z MOICH PIENIĘDZY?
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Kara powinna być osobista, tak jak w firmie. wincyj bolda !!
 2 
 1 
zgłoś
odp: odp: Kara powinna być osobista, tak jak w firmie. To capslock baranku, bold to pogrubienie.
 4 
zgłoś
Pełna treść decyzji https://uodo.gov.pl/decyzje/DKN.5112.13.2020
odpowiedz zgłoś
odp: Pełna treść decyzji Naruszenia oprócz publikacji KW: kara nie była tylko za KW ale również za ... niewskazaniu w rejestrze czynności przetwarzania danych, dla czynności o nazwach: ?Rejestracja użytkowników forum witryny Geoportal?, ?Rejestracja użytkowników repozytorium projektowego?, ?Rejestracja uczestników szkoleń Geoportal?, które są związane z Geoportalem, informacji o planowanych terminach usunięcia danych (naruszenie art. 30 ust. 1 lit. f rozporządzenia 2016/679); 3) niewskazaniu w rejestrze czynności przetwarzania danych osobowych dla czynności o nazwach: ?Rejestracja użytkowników systemu Geoportal i systemów dziedzinowych GUGiK?, ?Rejestracja użytkowników forum witryny Geoportal?, ?Rejestracja użytkowników repozytorium projektowego? i ?Rejestracja uczestników szkoleń Geoportal? wymaganych środków bezpieczeństwa dla danej czynności przetwarzania (naruszenie art. 30 ust. 1 lit. g rozporządzenia 2016/679).
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji opinia bez dowodów i stanu faktycznego.... Głównego Geodety Kraju domagał się m.in. zawieszenia wykonania postanowienia ze wskazaniem, że wydane postanowienie zagraża stabilności systemów informacji przestrzennej państwa, ale w żaden sposób żądania tego nie uzasadnił, koncentrując się jedynie na braku zasadności wydania postanowienia.
 1 
zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji Klu czyli powiązanie bez podstawy prawnej które z KW robi daną osobową."Główny Geodeta Kraju swoim działaniem umożliwił użytkownikom przedmiotowego portalu bezpośredni dostęp do zawartości ksiąg wieczystych, gdyż umieszczone na Geoportal2 (geoportal.gov.pl) numery ksiąg wieczystych stanowią jednocześnie odnośniki przekierowujące użytkownika na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości do elektronicznych ksiąg wieczystych. Ta funkcjonalność Geoportal2 (geoportal.gov.pl) spowodowała, że użytkownik tego portalu nie musiał nawet podawać numeru księgi wieczystej, by uzyskać wgląd do informacji w niej zawartych, w tym do danych osobowych właściciela danej nieruchomości. Wskazać w konsekwencji należy, że numer księgi wieczystej jest informacją, która pozwala w sposób pośredni zidentyfikować osobę fizyczną (tj. właściciela danej nieruchomości)."
 2 
zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji Naruszenie Konstytucji: Żaden z tych przepisów, jak również inne przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece, nie przyznają kompetencji w tym zakresie Głównemu Geodecie Kraju. Ponadto, z żadnego przepisu powszechnie obowiązującego prawa nie wynika zadanie Głównego Geodety Kraju do zapewnienia powszechnej dostępności ksiąg wieczystych i informacji zawartych w jej treści. Przypisanie sobie tego zadania przez Głównego Geodetę Kraju stanowi nie tylko naruszenie art. 7, ale również art. 47 i 51 ust. 2 Konstytucji RP, skoro prowadzi do naruszenia ochrony danych osobowych ujawnionych w treści księgi wieczystej.
 2 
 4 
zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji Zagadka kto to adwokat S.K i P.T w jakim trybie ich zatrudniono (przetarg?) czy zostali zatrudnieni z publicznych pieniędzy i ile kosztują na ten moment budżet państwa. Ciekaw jest kosztów wojenki pana GGK.
 2 
zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji P.S. Nie płacz GGK, chłopaki nie płaczą.
 1 
zgłoś
odp: odp: Pełna treść decyzji Czy w związku ze stwierdzeniem prezesa UODO, że GGK podpisując porozumienie działał bez podstaw prawnych powiaty to porozumienie natychmiast wypowiedzą, czy też będą czekać na kontrolę wskutek następnych skarg wkurzonych obywateli ?
 1 
zgłoś
Wiarygodność? A czy czasem tam nie napisano, że w pozostałym zakresie postępowanie umorzono?
 1 
 2 
zgłoś
~ Po obserwacji komentarzy oraz plusów i minusów pod nimi wygląda na to, że zdania są podzielone w przybliżeniu 50/50. Ja rozumiem, że można pana Izdebskiego nie lubić (sam nie jestem szczególnie zagorzałym zwolennikiem). Ale to, że około 50% użytkowników tego forum, w większości zapewne wykształconych osób, uważa, że nr KW jest daną osobową jest wręcz przerażające. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że sąd wyda prawdziwie niezawisły wyrok.
 7 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: ~ Zgodność z prawem to nie plebiscyt na geoforum. Jest instytucja kontrolna, jest kara gdzie są konsekwencje ?
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: ~ Otóż to. A zgodnie z prawem nr KW nie jest daną osobową. Prywatna opinia kogoś Z UODO na szczęście nie jest jeszcze podstawą prawną w tym kraju. Jeszcze...
 7 
 1 
zgłoś
odp: odp: ~ Mhm, tylko decyzja administracyjna nie jest prywatną opinią. RODO wskazuje UODO jako tego który może wydać takie decyzje a GUGiK uwaga ma zas.....ny obowiązek się zastosować co też zrobił. Prywatna opinia to jest na stronie GUGiK.
 1 
 6 
zgłoś
@ibrahim Faktycznie źle dobrałem słowa. Miałem na myśli, że kwalifikacja nr KW jako danej osobowej została arbitralnie podjęta przez Prezesa UODO. A kwalifikacja ta nie jest wcale taka oczywista, żeby nie powiedzieć, że jest strasznie naciągana. Nakładanie na tej podstawie kary w wysokości 100 000 zł jest dość dziwne.
 2 
zgłoś
No to się dopiero porobiło. Ekscytujące starcie P. Wójcik vs. jeździec apokalipsy, a może raczej "zwalniam wszystkich" vs. rozwaga. Normalnie lecę po colę i orzeszki :-)
 4 
odpowiedz zgłoś
Ale cóż to, czy Uodo znowu odwiedzi GUGiK ?
odpowiedz zgłoś
Podniosą nam podatki! Jak to rozumieć? Czy to oznacza, że za bezprawne postępowanie urzędnika wysokiego szczebla i arogancję zapłacimy my obywatele z naszych podatków? Czy ta kara będzie nałożona na osobę fizyczną? Ja akurat zgadzam się z GIODO. To, że coś jest jawne nie oznacza, że może być publikowane i to w hurcie. Obecna procedura jest właściwa. Idź do egib, powiedz po co ci to, zostaw ślad i dostaniesz KW.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: Podniosą nam podatki! no i błąd w założeniach
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Podniosą nam podatki! wypowiedzi populistyczne cieszą się dużą popularnością, co widać po tym, kogo gawiedź wybiera w wyborach do zarządzania krajem. Są ciekawsze w sensie rozrywkowym od suchych, smutnych merytorycznych wypowiedzi. Tak było jest i będzie, również na tym forum. Przestałem się już łudzić, że wróci tu jakakolwiek wartościowa dyskusja. Pozostaje się ponawalać.
 3 
 3 
zgłoś
A co na to nadzorujący GGK minister ? Jest jakiś nadzór czy go nie ma ?
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
KW udostępnianie Nawet jeżeli sąd orzeknie, że nr KW są jawne to i tak nie ma podstawy do ich upublicznienia na Geoportalu. Są to dane egib i jako takie przed udostępnieniem podlegają opłacie. Nie kojarzę żeby nowelizacja ustawy Pgik umożliwiła wydawanie nr KW za darmo. Chyba, że się mylę.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: KW udostępnianie a na jakich zasadach udostepniasz numer dzialki?
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
A prawda jest taka że GGK nie wpuścił kontrolerów UODO żeby nie zobaczyli sposobu przetwarzania danych osobowych z EGiB w systemach GUGiK. Popatrzmy na taki GeoInfo (nie mylić z systemem geodezyjnym) Ministerstwa Finansów niby dziwnym trafem po tej kontroli, podjęto tam decyzję o przeniesieniu systemu z GUGiK gdzie przetwarzano dane z EGiB, systemów podatkowych, PESEL i innych do Ministerstwa Finansów. Czy znalazłaby się podstawa prawna dlaczego te dane są w GUGiK ? Dlaczego przetwarza się dane obywateli w takiej skali ? A KW to był tylko dobry pretekst, 200 tysięcy to tanio. Urząd zapłaci, GGK będzie bohaterski i nikt nie zwróci uwagi.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
KW Tak na dobrą sprawę, to GGK chce udostępniać numer KW a nie dane osobowe. Sprawą ksiąg wieczystych jest to, że te informacje udostępniane są wszystkim. Teoretycznie mogę znaleźć każdą księgę wieczystą i jej zawartość. To KW nie powinno udostępniać wszystkim danych osobowych i działu IV, czyli mieć interes prawny jak w EGiB. Dostęp do KW powinien posiadać właściciel lub inny upoważniony organ lub osoba. Jak to zrobić to już głowa w tym informatyków.
 6 
 12 
odpowiedz zgłoś
odp: KW Zdecydowanie popieram, nie może być tak, że numer księgi jest jednocześnie hasłem dostępu. Byle informatyk może zrobić program, który przeczesze wszystkie numery i ma dostęp do wszystkich ksiąg. Losowo też można sobie wpisać jakiś numer i "coś" wyskoczy. Absurd. "Dostęp do KW powinien posiadać właściciel lub inny upoważniony organ lub osoba". Problem maj KW a nie GGK.
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Skoro GGK tak lubi jawność w zyciu publicznym to może niech zacznie od opublikowania decyzji uodo i wszystkich swoich kontroli, dorzucmy do tego premie jakie ufundował w GUGiK pracownikom, koszty postepowan sadowych i czego dotyczyły. Zobaczymy jak wielkie będzie miał ten urzędnik wtedy poparcie.
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Jawność kontroli... Jestem jak najbardziej za taką jawnością. Jednakże decyzje uodo powinny być dostępne publiczności na stronach BIP Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podobnie jak dokumenty, powstałe w wyniku innych kontroli, powinien publikować organ zarządzający i przeprowadzający te kontrole. Wszelkie pretensje zatem powinny być kierowane do organów zarządzających i przeprowadzających kontrole, a nie do GGK występującego w roli podmiotu kontrolowanego. PS. W wielu kwestiach z GGK się nie zgadzam, ale - co do zasady - nie mylmy #$%!!stwa z konsternacją... :)
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Jawność kontroli... To może mój ty cytrynianie C-5 przeczytaj ustawę o dostępie do informacji publicznej. Obowiązek publikowania tych informacji ma Główny Geodeta Kraju tj. pan urzędnik Waldemar Izdebski czyli jednostka kontrolowana. Tak jak nie wiesz jak nazywa się twój samochód tak nie wiesz co mówią przepisy, nie dziękuj ufam że jeszcze popiszesz wprawiając mnie w dobry humor.
 3 
 5 
zgłoś
odp: Jawność kontroli... GGK owszem ma obowiązek publikowania dokumentów kontroli... Ale wyłącznie tych kontroli, które sam zarządził i przeprowadził. Zresztą co ja się będę dalej tutaj produkował... Skoro nawet nie wiem jak nazywa się mój samochód... Prowadzenie jakiejkolwiek dalszej polemiki faktycznie nie ma jakiegokolwiek sensu...
 5 
 4 
zgłoś
odp: Jawność kontroli... Nawet czytać pan nie potrafi. Jasne ma opublikować te co przeprowadził, i pewnie dlatego opublikował kontrolę NIK. Skoro jest pan patentowanym leniem któremu nie chce się nawet przeczytać ustawy to proponuje pisać opinie pod pudelkiem.
 4 
 5 
zgłoś
odp: Jawność kontroli... treść i postać dokumentów urzędowych, w szczególności: ? treść aktów administracyjnych i innych rozstrzygnięć, ? dokumentacja przebiegu i efektów kontroli oraz wystąpienia, stanowiska, wnioski i opinie PODMIOTÓW JĄ PRZEPROWADZAJĄCYCH - żegnam Cytrynianinie....
 1 
 5 
zgłoś
odp: Jawność kontroli... Pozwolę sobie mieć odmienne zdanie. Wg mnie dokumenty kontroli ma obowiązek upubliczniać na BIP podmiot, który daną kontrolę przeprowadził, a nie podmiot kontrolowany.
 7 
 2 
zgłoś
odp: Jawność kontroli... To według mnie jeździ pan Passatem TDI, tylko czy to prawda ?
 3 
 6 
zgłoś
Apokalipsa wg GGK... Słowo apokalipsa pochodzi z języka greckiego, w którym termin apokalypsis oznacza: odkryć, odsłonić to, co jest ukryte. Nie ulega wątpliwości, że funkcjonalność geoportalu polegająca na możliwości powiązania danej działki z KW jest bez wątpienia taką apokalipsą... Iluż to znanych i nieznanych osobników nie jest zainteresowana w ujawnieniu ich stanu posiadania? Chyba wszyscy... Nie dziwi zatem ta nagonka na GGK. Odsłonił to, to miało być zakryte... Po co gawiedzi udostępniać tego typu informacje? Niepotrzebny ferment tylko może się z tego zrobić... No i jakiś pretekst do zablokowania tych informacji musiał się znaleźć... Może GIODO powinien nałożyć karę w symbolicznej wysokości 447 tys. zł. Wówczas już całkiem jasne będzie w czym rzecz...
 11 
 8 
odpowiedz zgłoś
odp: Apokalipsa wg GGK... Szczerze powiedziawszy tak, nie życzę sobie zeby gawiedź taka jak pan zaglądała i podniecała się czyimś stanem posiadania. Nazywa się to prawem do prywatności, oczywiście jak pan chce może pan z niego zrezygnować i opublikować ten pana skromny stan posiadania wliczając w to pewnie passata na gaz. Dopóki ustawa tego nie nakazuje urzędnik jakim jest GGK nie będzie poza ustawą działał. W normalnym kraju po takich karach zostałby natychmiast odwołany wskutek stwierdzenia przez organ kontroli znacznego naruszenia prawa.
 9 
 6 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Apokalipsa wg GGK... Niestety bzdury Pan plecisz. W normalnym kraju jak Słowacja nie ma z tym problemu. Tylko moze tam jest mniej uwlaszczajacych się nielegalnie i przez to wszystko musi byc u Nas ukryte. Żeby szary Kowalski nie eudzuał jakie walki sie robi, ile Kuria ziemi dostala itp.
 6 
 7 
zgłoś
odp: odp: Apokalipsa wg GGK... W Słowacji jest pewnie na to przepis. Dla przypomnienia jesteśmy w Polsce a glupoty gadasz możesz sobie mówić do swojej starej. Trafiłem w formę i kulturę twojej wypowiedzi.
 7 
 5 
zgłoś
Tego wcześniej nie zauważyłem... Za Redakcją Geodety, która opublikowała screen-y Geoportalu: "Odkrywaj pełne numery ksiąg wieczystych. Wybierz opcję, która najbardziej odpowiada Twoim potrzebom. 1 odkrycie - 39,99zł. 3 odkrycia 99,99 zł. 5 odkryć 159,99 zł. 25 odkryć 499,99 zł. 100 odkryć 1499,99 zł.". Wynika z tego, że dla gawiedzi widoczne były jedynie fragmentaryczne dane (typu: RA1G/xxxxxxxx/0). Bo pełne "odkrycie" dopiero za drobną opłatą. Sprawa musi być zatem "gruba". No bo jeżeli SP rezygnuje z takiej kasy, to coś musi być na rzeczy. RODO, UODO, czy też inne *DO, w mojej subiektywnej ocenie to wyłącznie narzędzia do ochrony bandytów i złodziei. Przecież porządny obywatel nie ma niczego do ukrycia. I jeszcze dwa zdania do @jeździec apokalipsy: 1. załóż maseczkę i zapnij pasy bezpieczeństwa, bo sobie jeszcze jakąś krzywdę zrobisz. 2. Niemieckie auta są przereklamowane. Ponieważ od lat nie produkuje się aut polskich, "z braku laku" preferuję francuskie (Citronena C-5). Stary, ale jary. I jakże wygodny. Polecam.
 6 
 8 
zgłoś
odp: odp: Apokalipsa wg GGK... Acha, pasy bezpieczeństwa też są głupie. Miał pan kiedyś kolizję i uderzył się w głowę poduszką powietrzną ? Czy w passacie na gaz nie ma bo powypadkowy ?
 7 
 5 
zgłoś
@jeździec apokalipsy Z całym szacunkiem, ale po Twoich wypowiedziach mam nieodparte wrażenie, że masz coś z jeźdźca (dawniej rycerza)...
 5 
 2 
zgłoś
odp: odp: Apokalipsa wg GGK... Tak, zwiastuję pożogę takim jak pan gwiazdkom geoforumowym. BTW, zmienił już pan ze swoją gawiedzią ministra ? Minister to po pendżabsku matari, a co ja też błysnę. :):)
 7 
 4 
zgłoś
Bezprawie Uważam,że publikowanie,udostępnianie nr KW jest niezgodne z prawem.Są w KW dane osobowe i nie tylko. Wcale mnie nie dziwi ta kara i mam nadzieję, że zostanie utrzymana w mocy.Ta inwigilacja w każdej dziedzinie jest już męcząca i są przepisy na to że pewnych danych się nie ujawnia. Niestety jak to w polskim prawie występują normy kolizyjne. Osobiście mnie dziwi, że ukarany zamierza się odwołać ja już dawno byłam zbulwersowana jak zobaczyłam Kw w geolortalu. Osobiście nie życzę sobie aby ktoś decydował o tym kto ma podglądać moje dane. Właściwie po co nam prawo już chyba tylko aby go łamać. Niestety kiedy łamie elita jest "ok" przykre.
 14 
 12 
odpowiedz zgłoś
Ta sytuacja przypomina taka z podwórka jak chodził taki cwaniak i opowiadał co z niego za gieroj aż ktoś mu nie sprzedał strzału. Widać za słabo skoro się odgraża że z kolegami wróci. Ps. kolegów naszemu gierojowi właśnie szybko ubywa wystarczy przeczytać decyzję a będą szybko znikać.
 7 
 9 
odpowiedz zgłoś
Kw Sam aktualnie kupiłem dom od dewelopera i dzięki temu po działce pierwotnej jestem w stanie sprawdzić cała swoją ulicę uzyskując dane osobowe numery ksiąg a nawet jakie mają hipoteki a tak nie powinno być a jeszcze niektórzy ba tym zarabiają. Nie tylko kary za takie możliwości powinny być wyroki bo nikt by nie chciał by jego dane mógł przeglądać kto chce
 10 
 13 
odpowiedz zgłoś
Jakie konsekwencje poniesie po tych karach GGK ? Jest w końcu urzędnikiem.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
I Pan Prezes UODO nie dał się przekonać, że to starostowie udostępniali numery KW wykorzystując uprzejmość GUGiKu udostępniającego im swój Geoportal? No jak to? Może gdyby GGK pozwolił na kontrolę to dałoby się to wyczytać z jej wyników a tak to zostaniemy z tym przekonaniem, że może jednak to GGK udostępniał skoro twierdzi tak UODO. Ale może to celowe postępowanie i GGK po prostu wziął na siebie cały ciężar odpowiedzialności. Starostowie mają mu być za co wdzięczni.
 4 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: I Pan Prezes UODO nie dał się przekonać, Nie no tak, zmusić powiaty do udostępniania a potem mówić że wziął na siebie ciężar odpowiedzialności. Ha ha ha ha ha ha ha ha rotfl.
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
dane osobowe Jako GGK powinien był zezwolić na przeprowadzenie kontroli i myślę, że został przez prawników wprowadzony w przysłowiowe maliny. Jeżeli zaś chodzi o ujawniane dany KW to ma zupełną rację i takie stanowisko jest właściwe. Zobaczymy, ale nie bardzo ufałbym sądom.
 7 
 8 
odpowiedz zgłoś
KW daną osobowa ? Koń by się uśmiał. Popatrzcie jak to wygląda w innych krajach, np. Holandii, Wielkiej Brytanii. Zdziwicie się, jak dane nieruchomości są tam jawne. Wpisujesz imię, nazwisko człowieka i możesz sobie przeglądać cały jego nieruchomościowy majątek. Patrząc na ten spór mam wrażenie, że UODO zapędził się w ślepą uliczkę. Spokojnie, zobaczymy co sąd na to ...
 9 
 17 
odpowiedz zgłoś
odp: KW daną osobowa ? Koń by się uśmiał. Tak, numer tablicy rejestracyjnej to nie jest dana osobowa, ale numer księgi już tak. Zwłaszcza jak się okaże, że to księga kogoś z rodziny władzy - czy to krajowej, czy samorządowej.
 5 
 20 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: KW daną osobowa ? Koń by się uśmiał. No zobacz, a w takiej Holandii wszystkie dane nieruchomości są jawne niezależnie od tego czy nieruchomość należy do kogoś z rodziny władzy czy do zwykłego obywatela. I wyobraź sobie, że ludzie tam żyją i to bardzo dobrze sobie żyją.
 7 
 12 
zgłoś
odp: KW daną osobowa ? Koń by się uśmiał. W Holandii osoba która jest urzędnikiem i pisałaby pismo promujace była firmę już by urzednikiem nie była
 9 
 9 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: KW daną osobowa ? Koń by się uśmiał. nie tylko w Niderlandach
 2 
zgłoś
Utajnic kw A geodeta, zeby miec wglad do kw powinien miec pelnomocnictwo notarialne i 15 wnioskow o dostep do tajnosci i tylko o dnja cyklu urzedniczki bedzie zalezalo czy laskawie zezwoli na dostep.
 5 
 11 
odpowiedz zgłoś
Nie wiem co gorsze, to że dostali dwie kary, czy to że jako urzędnik GGK dalej twierdzi że miał rację. Zero samokrytycyzmu u tego człowieka.
 12 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: Nie Numery KW powinny być ujawniane w serwisach publicznych, skoro za opłatą są ujawniane w serwisach komercyjnych. Ktoś z wysoko postawionych urzędników ciągnie z tych serwisów komercyjnych pewnie zyski.
 9 
 14 
odpowiedz zgłoś
I znowu Izdebski mnie okrada. Z moich pieniędzy zamówi teraz 19 ekspertyz, zapłaci prawnikiem za skargę do WSA i na koniec zapłaci karę 100 baksow. I to wszystko z moich pieniędzy. Ludzie na świcie z głodu umierają
 10 
 11 
odpowiedz zgłoś
odp: I znowu Izdebski Numery KW powinny być ujawniane w serwisach publicznych, skoro za opłatą są ujawniane w serwisach komercyjnych. Ktoś z wysoko postawionych urzędników ciągnie z tych serwisów komercyjnych pewnie stałe, o wiele większe zyski.
 7 
 12 
odpowiedz zgłoś
A fakty są takie że organ odpowiedzialny za ochronę danych osobowych się wypowiedział w sprawie i wydał decyzję, a właściwie dwie decyzje. Trollami zaś obecnie można nazwać nachalne i natarczywe wypowiedzi klakierów GGK którzy decyzję organu odpowiedzialnego za ochronę danych osobowych podważają w niewybrednych słowach. Teraz czekamy co ze sprawą w prokuraturze za utrudnianie przeprowadzenia kontroli według kpk ta sprawa powinna mieć już nadany dalszy bieg.
 14 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: A fakty Swoją drogą jestem pod wrażeniem pięknego, stronniczego artykułu jak to biedny GGK jest bity przez UODO. Żal mi się go normalnie zrobiło. Oczywiście artykuł napisano bez znajomości decyzji Prezesa UODO za to ze znajomością ctr c i ctr v ze strony GUGiK. Rzetelność dziennikarska prima sort.
 12 
 11 
odpowiedz zgłoś
uodo UODO jest w błędzie. To GGK ma właściwą interpretację. Trolle odszczekają to, co tu wypisują. Sądy jak sądy, dzisiaj wyroki zależą od tego, którą nogą sędzia wstaje albo z której strony wiatr zawieje. Sprawiedliwość sprawiedliwością ale prawda po Naszej stronie ...
 10 
 10 
odpowiedz zgłoś
odp: uodo No teraz to już nie rozumiem, sądy po zmianach dobrej zmiany mają źle potraktować pana GGK z dobrej zmiany ? Czy może źle potraktują prezesa Uodo z dobrej zmiany który wydał decyzję przeciw GGK z dobrej zmiany ?
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
Dobrze mu tak. Paranoja, że jakiś organ poucza PUODO co jest daną osobową a co nie.
 15 
 15 
odpowiedz zgłoś
odp: Dobrze mu tak. Problem w tym, że UODO nie ma żadnego przepisu prawa na poparcie swojej tezy..
 11 
 21 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Dobrze mu tak. Jak to nie ma przepisu. Jest jeden: "bez żadnego trybu". I praktyką sejmową i rządową jest on ustalony jako nadrzędny względem jakichkolwiek przepisów.
 2 
 3 
zgłoś
33 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS