|2023-07-20|
Prawo
E-odpis z KW zyska moc wydruku
Moc dokumentów wydawanych przez Centralną Informację Ksiąg Wieczystych będą posiadały nie tylko wydruki, jak obecnie, ale także dokumenty elektroniczne generowane przez system teleinformatyczny – zakłada projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości ws. CIKW.
Fot. Pixabay
|
|
|
|
|
|
Konieczność wydania nowego rozporządzenia wynika z projektowanej ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji, którą rząd przyjął 10 lipca
Jak czytam w uzasadnieniu projektu, w dotychczasowym stanie prawnym rozporządzenie przewidywało, że w przypadku, gdy wniosek o wydanie odpisu ksiąg wieczystych, wyciągu z ksiąg wieczystych oraz zaświadczenia o zamknięciu ksiąg wieczystych zostanie złożony za pośrednictwem systemu teleinformatycznego, Centralna Informacja Ksiąg Wieczystych umożliwia samodzielne wydrukowanie tych dokumentów za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Wydruki tych dokumentów mają moc dokumentów wydawanych przez sąd, jeżeli posiadają cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych.
Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem e-administracji wprowadza zmianę umożliwiającą w systemie teleinformatycznym pobranie tych dokumentów w postaci dokumentów elektronicznych pozwalających na samodzielne sporządzenie wydruków. Pobrane dokumenty elektroniczne oraz wydruki tych dokumentów będą miały moc dokumentów wydawanych przez sąd, jeżeli będą posiadały cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w centralnej bazie danych ksiąg wieczystych. W związku z powyższym moc dokumentów wydawanych przez Centralną Informację będą posiadały nie tylko wydruki, jak obecnie, ale także dokumenty elektroniczne generowane przez system teleinformatyczny, z których te wydruki są sporządzane.
W związku z powyższym w projekcie zmienia się dotychczasowe brzmienie § 11, § 12, §16, § 17 i § 23 uchylanego rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 27 listopada 2013 r. w sprawie Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych przez zastąpienie użytych w różnym przypadku wyrazów „samodzielnie wydrukowany dokument” wyrazami „dokument pobrany w postaci dokumentu elektronicznego oraz samodzielnie sporządzony wydruk tego dokumentu”. Pozostałe przepisy są tożsame z przepisami obowiązującymi w uchylanym rozporządzeniu. Jak bowiem zapewnia Ministerstwo Sprawiedliwości, istniejące rozwiązania sprawdziły się w praktyce i nie sygnalizowano potrzeby ich zmian.
Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na bezpłatny newsletter!
DC
|