|2021-12-27|
Geodezja, Mapy, Prawo
Najważniejsze noworoczne zmiany prawne w geodezji
1 stycznia jak zwykle wchodzi w życie wiele istotnych zmian legislacyjnych. Które z nich powinny zainteresować przedstawicieli branży geodezyjnej?
Jedna z istotniejszych zmian dotyczy składania operatów. Zgodnie z rozporządzeniem ws. standardów geodezyjnych od 1 stycznia 2022 r. dokumenty te mogą być przekazywane do PZGiK już tylko w postaci elektronicznej. Powinny mieć one formę jednego pliku PDF opatrzonego podpisem zaufanym, osobistym lub kwalifikowanym. Wyjątkiem mogą być jedynie prace zgłoszone przed 31 lipca 2020 r. Jak jednak podkreśla GUGiK, przepisy obowiązujące do 30 lipca 2020 r. mogą dotyczyć jedynie prac zgłoszonych w zgłoszeniu pierwotnym, ponieważ nie zawierają podstaw prawnych do uzupełnienia zgłoszenia prac geodezyjnych lub ich etapowania*.
Jak wykazało niedawne badanie GUGiK, dla niemałej części geodetów będzie to spora zmiana. Odsetek e-operatów przekazanych do PZGiK w listopadzie br. wyniósł bowiem tylko 56%, a np. w woj. lubelskim wskaźnik ten sięgnął zaledwie 26%.
31 lipca br. wszedł w życie pakiet kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do Prawa geodezyjnego i kartograficznego, przy czym w aktach tych przewidziano liczne terminy przejściowe. Dwa z nich upływają właśnie 31 grudnia 2021 r. Otóż prace związane z EGiB oraz aktualizacją BDOT500, które zgłoszono przed 31 lipca 2021 r., jeszcze do końca 2021 roku mogą być realizowane na starych zasadach, ale od 1 stycznia trzeba się już trzymać nowych rozporządzeń.
Kolejny termin przejściowy upływa 31 stycznia 2022 r. Do tej daty gminy i miasta powinny dostosować swoją ewidencję miejscowości, ulic i adresów do nowych regulacji ws. EMUiA.
1 stycznia zaczyna ponadto obowiązywać kolejna waloryzacja stawek za materiały PZGiK, które wyszczególniono w załączniku do Pgik. Tym razem podwyżka opłat wyniesie 3,6%.
Legislacyjną tradycją są również noworoczne zmiany na mapie Polski. Tym razem w stosownych rozporządzeniach przewidziano m.in. nadanie praw miejskich 10 miejscowościom czy likwidację ponad 100 urzędowych nazw miejscowości.
Jeśli chodzi o zmiany przepisów pośrednio związane z branżą geodezyjną, warto wspomnieć chociażby o nowelizacji Prawa budowlanego, która zacznie obowiązywać 3 stycznia. Jej głównym celem jest ułatwienie procedur związanych z budowaniem domów oraz domków rekreacyjnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych.
Więcej o noworocznych zmianach legislacyjnych piszemy w styczniowym wydaniu GEODETY, które już wkrótce trafi do sprzedaży
*artykuł zaktualizowany 29 grudnia o wyjaśnienia GUGiK dotyczące e-operatów
Jerzy Królikowski
|